Kvůli nepříznivému počasí byl přerušený provoz na více než 20 železničních úsecích. Postupně se podařilo většinu z nich zprůjezdnit, odpoledne tak začaly vlaky opět jezdit i na trati mezi Českými Budějovicemi a Prahou. Na twitteru o tom informuje Správa železnic. 

Problémy podle dispečerů způsoboval hlavně těžký mokrý sníh, který větve a stromy nakláněl až do profilu trati a trakčního vedení. Někde stromy na koleje popadaly. České dráhy na twitteru upozornily, že náhradní dopravu autobusy lze kvůli komplikacím na silnicích zajistit jen v omezené míře.

Sníh v úterý ráno ztížil dopravu ve středních Čechách. Zřejmě nejkomplikovanější situaci byla ráno při části pomezí s Jihočeským krajem a Vysočinou. Řidiče zastavily sníh, uvízlé kamiony i nehody. V benešovském okrese doprava kolabovala, a to i na hlavních tazích.

Více o situaci ve středních Čechách čtěte zde: 

Dopravní komplikace na Benešovsku po vydatném sněžení v noci na úterý 6. prosince 2022.
Vydatné sněžení přineslo kalamitu, doprava zkolabovala i na hlavních tazích

Již v noci přišly problémy na silnici I/3; páteřní spojnici Benešova s Táborem a Českými Budějovicemi a jedné ze dvou klíčových dopravních tepen, po nichž Jihočeši míří na Prahu. Už ve velmi časných ranních hodinách se objevovaly komplikace ve votickém kopci, kde zůstávaly stát kamiony. Osobní auta ale v noci projížděla; až s houstnoucí dopravou se provoz zastavil. Nejprve zůstal votický kopec neprůjezdný směrem na jih, nad ránem zde už nebylo možné projet v obou směrech.

Potvrdilo se i očekávání meteorologů, že přívaly mokrého sněhu mohou poškozovat stromy. Nevyhnulo se to ani dálnici D1. V okolí Čechtic mezi dálničními kilometry 66 a 69 hasiči nejprve v jízdním pásu na Brno odklízeli polámané větve, následně zde byl provoz kvůli spadlému stromu nakrátko i zcela zastaven. Na Benešovsku měli také spoustu výjezdů energetici kvůli opravám poškozeného elektrického vedení.

Aktuální informace o situaci v jižních Čechách najdete zde: 

Kamiony zablokovaly provoz z Kunžaku na Dačice.
Sněhová kalamita zkomplikovala dopravu na jihu Čech. Zastavila vlaky i dálnici

Silné sněžení komplikovalo dopravu také na řadě míst jižních Čech. „Večer začalo pršet a v noci se déšť změnil na sníh. Snažíme se silnice hodně solit, ale nějakou dobu trvá, než to začne působit a vrstva sněhu se rozjezdí,“ uvedl Karel Huisl z dispečinku správy a údržby jihočeského kraje. Uvízlé nákladní vozy stojí například u Lišova a u Strážkovic na Českoudějovicku. „Bohužel se tradičně stává, že některé kamiony mají stále letní pneumatiky. A v takových podmínkách pak někde zůstanou stát,“ dodal.

Policie dopoledne zhruba na hodinu uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo několik kamionů a tvořily se dlouhé kolony, popsala mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová. Kolem 11:00 byl provoz v omezeném režimu obnoven. „Kolona se pomalu rozjíždí. Řidiči, nadále dbejte zvýšené opatrnosti,“ napsala policie krátce po 11:00 na twitteru.

Sníh připravil řadu nepříjemných situací také řidičům na Vysočině. Sněžit začalo kolem půlnoci, do půl sedmé ráno zasahovali hasiči u pěti dopravních nehod. Sníh lámal větve a stromy. Hasiči je od půlnoci odstraňovali na 20 místech v kraji, uvedli na svém webu.

Dopravní situaci na Vysočině sledujeme zde:

V Žirovnici spadla větev na auto. To pak narazilo do stromu.
Silnice na Vysočině v úterý ráno pokryl sníh, řidiči bourají. Padaly i stromy

Nehoda kamionu u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku uzavřela silnici I/23. Další kamion uvízl u obce Samšín na Pelhřimovsku. Při dopravní nehodě aut u Nového Rychnova na Pelhřimovsku se zranili tři lidé, včetně dvou dětí, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Okolnosti nehody vyšetřuje policie. „Nehod je dneska hodně, kolegové jsou ještě na místě,“ sdělila mluvčí policie Dana Čírtková po 9:30.

V souvislosti se sněhovou kalamitou se přibližně 22 tisíc odběrných míst na jihu Čech a na Vysočině ocitlo bez dodávek elektřiny. Počet poruch na vedení vysokého napětí z ranních 20 stoupnul na aktuálních 41 událostí. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. „Poruchy se ve větší míře začaly objevovat kolem páté hodiny ranní. Nejčastějšími důvody jsou pády stromů a větví, které nevydrží nápor těžkého mokrého sněhu, do vedení. Některá omezení se nám daří obnovovat, jiná vzhledem k povaze poruch přibývají,“ přiblížil. 

Situace v dalších krajích 

V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji nasněžilo hlavně v horských oblastech. Hlavní silniční tahy jsou s opatrností sjízdné. V Krušných horách začal padat sníh ráno, podle silničářů nejsou nikde hlášeny závažné problémy. 

Vozovky ve vyšších polohách pokrývá vrstva rozbředlého sněhu a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V nižších polohách Olomouckého kraje pršelo a silnice tam jsou holé a mokré. V okolí Ostružné a obce Vidly je na vozovce sněhová kaše. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky a místy i mlha, upozornili cestáři.

Pro nákladní vozidla je opět otevřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Průjezd tímto místem byl omezený skoro dvě hodiny kvůli uvízlému kamionu. ČTK to řekl Petr Správka ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

Osmnáctikilometrový úsek silnice se pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. To se stalo ráno v zatáčkách před Kořenovem. „Na zbytcích rozbředlého sněhu začala cisterna v zatáčce prokluzovat a další kamion místo toho, aby zastavil a počkal, tak se snažil předjíždět,“ uvedl Správka. Alespoň částečnou průjezdnost tímto místem pro osobní auta zajišťovali policisté, pouštěli je kyvadlově. „Od 11:00 je silnice stoprocentně průjezdná,“ dodal Správka.

Automobil na zasněžené silnici. Ilustrační snímek
Česko zasype sníh. Napadnout může až deset centimetrů, varují meteorologové

Sněžení komplikovalotaké provoz na silnicích v Jeseníkách. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá vrstva rozbředlého sněhu a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V nižších polohách Olomouckého kraje prší a silnice tam jsou holé a mokré. V okolí Ostružné a obce Vidly byla na vozovce sněhová kaše. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky a místy i mlha, upozornili cestáři.

Příval nového sněhu potrápil i řidiče v hornorakouském příhraničním regionu Mühlviertel. Hasiči museli vyprošťovat auta z příkopů a provoz se zpomalil i na dálnici A7 mezi Lincem a Freistadtem. Napsal o tom server OÖ Nachrichten. Podle policie se ale nestala žádná vážná dopravní nehoda.