Dnešní rekord z Plzně-Bolevce překonal dosavadní maximum 34,6 stupně Celsia z roku 1984. V Kuchařovicích na Znojemsku meteorologové naměřili 35,3 stupně, ve stanici Neumětely na Berounsku 34,9 stupně, což ale nebyl rekord. Rekordní byla naopak dnešní teplota 34,7 stupně Celsia z Českých Budějovic, nad 34 stupňů teploměr ukázal ještě v jihočeské Třeboni a v jihomoravských stanicích Strážnice a Pohořelice.

Obec Hrušky jen několik dní poté, co se obcí v červnu 2021 prohnalo tornádo. Modré plachty zakrývaly domy, které přišly o střechu
Tornádům svědčí rovinatá krajina, ale objeví se i v kopcích, říká meteorolog

Maxima pro dnešní den jsou zejména z jižní a jihozápadní části území, protože na severu a severovýchodě počasí ochladily srážky, uvedl Mejstřík. V neděli nová teplotní maxima zaznamenaly dvě třetiny dlouhodobě měřících stanic v Česku, v sobotu byla na devíti místech.

Rekordní byla na několika dlouhodobě měřících stanicích také noc na pondělí, Česko tak zažilo takzvanou tropickou noc, kdy teploty někde neklesly pod 20 stupňů Celsia.

Prodloužení výstrahy 

Meteorologové prodloužili výstrahu před vysokými teplotami do úterý, na východě země až do středy. V úterý očekávají až 33 stupňů Celsia, ve středu na jihovýchodě až 34 stupňů. Zároveň ČHMÚ varoval před tím, že v pondělí odpoledne a večer hrozí v Česku silné bouřky.