Na východě a severovýchodě Čech a na Moravě zejména na Olomoucku se po ránu mohou objevit mrznoucí mlhy. „Pozor po ránu na námrazu na silnicích. Na řadě silničních stanic se vyskytují příhodné podmínky pro vznik námrazy, zejména na mostech a estakádách,“ uvedl v pondělí ústav na síti X.

Po ránu se teploty pohybují mezi minus jedním a třemi stupni Celsia. Pro většinu území meteorologové předpovídají přes den jasnou až polojasnou oblohu s teplotami mezi sedmi a 11 stupni. V místech s mlhavým počasím se udrží nižší teploty kolem tří stupňů.

Jak vypadá zasněžená Praha z vesmíru? Podívejte se: 

Satelitní snímky Prahy z družice Sentinel
Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadá zasněžená Praha z oběžné dráhy

Mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost se hlavně na Moravě objeví i v úterý ráno. Postupně bude přibývat oblačnosti a na severu a severozápadě území se objeví déšť, na horách i mrznoucí.

Nejnižší teploty se budou pohybovat kolem nuly, při slabším větru klesnou na minus dva stupně. Přes den se teploty vyšplhají na pět až deset stupňů.

Vánoce na blátě? 

Od poloviny týdne bude na většině území pršet, ve vyšších polohách začne sněžit. Ranní teploty klesnou nejčastěji na nulu až čtyři stupně, přes den bude mezi třemi a sedmi stupni Celsia. Obdobný ráz počasí se udrží do konce pracovního týdne. Od čtvrtka a v pátek se přidá silný vítr, který v nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů v hodině.

Víkend přinese oblačnou až zataženou oblohu s občasným deštěm nebo přeháňkami. Sníh se objeví postupně ve středních a později ve vyšších polohách. Nejnižší noční teploty budou mezi minus dvěma a třemi stupni, přes den mezi jedním a šesti stupni Celsia.