Sdělili to pracovníci Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). V platnosti však zůstává varování před silným nárazovým větrem, který by mohl na podmáčených svazích kácet stromy.

V Libereckém kraji spadlo podle údajů pozemních srážkoměrů za posledních 24 hodin do 30 milimetrů srážek, hladiny řek stoupají jen nepatrně. Pouze Lužická Nisa překročila krátkodobě dnes kolem 11:00 první povodňový stupeň, když hladina přesáhla 85 centimetrů, rychle ale opadla. Na většině kraje stále prší, nejde však o přívalové deště a podle informací hasičů nebylo zatím třeba nikde ani čerpat vodu ze sklepů.

Hasiči a povodňové komise však stále zůstávají v pohotovosti, třeba ve Višňové na Frýdlantsku ještě dnes odstraňovali z koryta spadlý strom, který by mohl vytvořit v řece bariéru. „Spojili jsme se také se stavebními firmami, které pracují na výstavbě a opravách mostů, aby z řeky odstranily vše, co by mohlo vodě překážet,“ řekl velitel tamních dobrovolných hasičů Lubomír Erban.

V sobotu ČHMÚ vyhlásil, že v neděli a v noci na pondělí by mělo v Jizerských horách napršet 50 až 110 milimetrů srážek, hrozilo, že tento silný déšť zvedne hladiny Smědé, Lužické Nisy a Mandavy až na třetí stupeň povodňové aktivity.

V noci v této oblasti spadlo 20 až 40 milimetrů a podle aktuální předpovědi by mělo do pondělního odpoledne napršet ještě 70 milimetrů. Toky na severu země by se měly rozvodnit, vzestupy však budou většinou jen mírné. Více se zvednou jen hladiny v povodí Lužické Nisy a Smědé, které by mohly dosáhnout až druhého stupně povodňové aktivity, ve výjimečném případě i stupně třetího.

"V sobotu to vypadalo, že se hladiny zvednou více, ale dnes modely, které počítají průtoky, zjistily, že situace zřejmě tak dramatická nebude, řekl meteorolog Jan Šrámek.

Vydatný déšť postihne také kraj Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Ústecký, řeky by tam měly stoupnout jen na první stupeň povodňové aktivity. „V ostatních horských oblastech na severu a severovýchodě Čech budou výraznější srážky končit už v noci z neděle na pondělí a do té doby očekáváme 15 až 40 mm,“ uvedl ČHMÚ.

Stále však platí varování před silným větrem, který může v nárazech dosáhnout v nížinách rychlosti až 20 metrů za sekundu a na horách až 25 metrů za sekundu. Na podmáčených svazích by mohly padat stromy, upozornili meteorologové.

Meteorologové doporučují sledovat vývoj situace v médiích nebo na serveru ČHMÚ. Řidiči by podle nich měli při jízdě snížit rychlost, protože na mokrých silnicích hrozí takzvaný aquaplaning, při němž jsou auta těžko ovladatelná.

Prudké deště zasáhly Česko v tomto týdnu už jednou, na Zlínsku si vyžádaly život muže, který ve čtvrtek utonul v rozvodněném potoce Trnávka.

- KOMPLETNÍ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ PRO ČR NALEZNETE I ZDE -