V Čechách to bude v následujících hodinách pořádně klouzat. Alespoň podle předpovědí odborníků z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří vydali na celou středu 17. ledna a první polovinu čtvrtka 18. ledna výstrahu před ledovkou. Pro Karlovarský, Ústecký, Plzeňský, Středočeský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, část Jihočeského kraje a Prahu platí 2. stupeň výstrahy, tedy vysoký stupeň nebezpečí. „Místy se může vytvářet silná ledovka s tloušťkou dosahující i nad 5 milimetrů,“ informovali na svém webu

Jak se chovat při mrazivém počasí? Přečtěte si rady: 

Rodiče by měli být v mrazech opatrní. S malými dětmi by se mělo chodit ven jen do minus pěti. Důležité je řádně je obléci a pořádně jim namazat pusu. Na co si dále dát v mrazech pozor? Deník v článku připravil cenné rady.
Mráz svírá ČR. Co dodržet: Malé děti ven jen do minus pěti, chránit si oči, nohy

Lidé by si podle nich měli dávat pozor při chůzi i jízdě autem, neboť za takových podmínek budou hrozit pády i nehody, případně velké zdržení na silnicích. Ledovka by také mohla lámat větve stromů, které zase mohou ohrozit dráty elektrického vedení. „Doporučuje se omezit vycházení ven a jízdy autem jen na nezbytné případy. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a jezdit mimořádně opatrně,“ vyzvali meteorologové

Opatrní by však měli být i obyvatelé hranice Čech a Moravy - vznik ledovky při mrznoucím dešti podle meteorologů hrozí i na Vysočině, na jihu Moravy či v Olomouckém kraji. Náledí a zmrazky se nevyhnou ani Slezsku. Ledovková situace má přetrvat do pátku, k víkendu by se ale měla v celé zemi uklidnit.

Jak se chovat na silnicích v případě ledovky a sněhu

  1. Jak radí meteorologové i odborníci na autodopravu, v případě ledovky či výraznější sněhové nadílky by lidé ideálně neměli vůbec vyjíždět. Vyhnou se tak nejen kolonám, ale i riziku nehody. Pokud už člověk vyjet musí, měl by dbát na následující rady.
  2. Základem je mít kvalitní zimní pneumatiky. Hloubka vzoru by ideálně měla být vyšší, než je zákonný limit 4 milimetry.
  3. Řidiči by v zimním počasí měli celkově jezdit opatrněji a skutečně pečlivě přizpůsobit svou jízdu povrchu vozovky, stejně tak více předvídat vznik nebezpečných situací. Na sněhu a ledovce se podle odborníků zásadně prodlužuje brzdná dráha, proto je nutné dodržovat bezpečný odstup.
  4. Rovněž je nutné se vyhnout prudkému brždění a otáčení volantem - jinak hrozí smyk. „Vhodné je brzdit s rovnými koly – tedy raději si přibrzdit před zatáčkou než v zatáčce,“ poradil již dříve mluvčí Ústředního automotoklubu Igor Sirota.
  5. Pokud už se auto do smyku dostane, i zde je nutné nepanikařit. Důležité je sešlápnout spojku a dát volantem kontra. Pokud střetu nejde zabránit, je nejlepší narazit čelně.
  6. Při jízdě do kopce je vhodné zařadit co nejvyšší rychlostní stupeň, při jízdě z kopce je nejlepší brzdit motorem a jemně přibrzďovat. 

Další podrobnosti o jízdě v zimním počasí čtěte ZDE

„Celkově nás čeká docela dramatických několik desítek hodin - nejprve mrazivé ráno, pak srážky, na severu sněžení, jinde zpočátku mrznoucí, s tvorbou ledovky, pak výrazné oteplení a krátce nato opět ochlazení s výskytem výraznějšího sněžení. Na severních horách přibude dost sněhu, v Čechách hrozí dost nebezpečná ledovka,“ shrnul počasí těchto dní Martin Štros z Meteocentra.

Víkendové ochlazení

Část lidí potěší alespoň sníh. Nasněžit má především ve středu 17. ledna na severu a severozápadě republiky. Trocha sněhu by se však mohla objevit prakticky na celém území. 

Sněhová kalamita loni odhalila chyby řidičů. Jakých se dopouštějí nejčastěji? 

Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem, kde uvázly kamiony, 18. ledna 2023, Paceřice na Liberecku
Sněhová kalamita ukázala chyby řidičů: Jak správně jezdit, co je nutné dodržovat

Zatímco do konce pracovního týdne by se měly denní teploty držet nad nulou a do minusových hodnot klesat v noci, o víkendu se ochladí. „V sobotu bude jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C, při sněhové pokrývce kolem -9 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. V neděli bude polojasno až skoro jasno, přechodně oblačno až zataženo. Ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty -4 až -8 °C, při sněhové pokrývce kolem -10 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C,“ nastínil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Šimandl.