Vítr bude v neděli v nárazech mít kolem 55 km/h, na horách i 90 km/h. V oblastech s výstrahou napadne do úterního poledne pět až 20 centimetrů nového sněhu, v horských oblastech pak 20 až 50 centimetrů.

Závěje se kvůli tomu mohou tvořit zejména v Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách a Jeseníkách.

Výstraha před závějemi je s vysokým stupněm nebezpečí. Meteorologové upozorňují, že některé vozovky mohou být nesjízdné. Lidé by při jízdě autem neměli zapomenout na zimní výbavu, mít sebou teplé oblečení a alespoň minimální zásobu pití a jídla. Cesty je dobré absolvovat ve dne. „Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a nebezpečné,“ upozornil ČHMÚ.

Sněhová kalamita upozornila na chyby řidičů. Jaké?

Sypač s radlicí odklízí sníh ze silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem, kde uvázly kamiony, 18. ledna 2023, Paceřice na Liberecku
Sněhová kalamita ukázala chyby řidičů: Jak správně jezdit, co je nutné dodržovat

Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

„V nižších a středních polohách může být sníh přechodně i vlhký/mokrý a tvorba sněhových jazyků tak bude přechodně ustávat a za vhodných podmínek opět pokračovat, od vyšších poloh bude sníh suchý prachový po celou dobu platnosti výstrahy,“ sdělili meteorologové. Výstraha před sněhovými jazyky je s nízkým stupněm nebezpečí.

Zvýšená hladina Vltavy

Na Vltavě v Českém Krumlově a ve Vyšším Brodě je dopoledne stále zvýšená hladina Vltavy. Důvodem je vyšší odtok z lipenské přehrady. Podle meteorologů tam takzvaná povodňová bdělost skončí v pondělí v poledne.