Teploty se v tyto dny pohybují vysoko nad lednovým normálem, okolo pěti až devíti stupňů. Blíže k víkendu klesnou jen nepatrně. „Teplé počasí vydrží i v pátek, kdy čekáme i menší oblačnost a zejména v jižní polovině území by den mohl být také docela slunečný. Denní teploty očekáváme 4 až 8 stupňů Celsia,“ přiblížil Martin Štros z Meteocentra.cz.

Meteorologové až do konce týdne nevylučují i vydatnější deště na horách. Srážky přitom mohou nadále přispívat k dalšímu zvedání hladiny vodních toků.

Hladiny řek v Česku začaly ve středu znovu stoupat:

Ilustrační snímek
Hladiny řek v Česku znovu stoupají. Povodňový stav platí na desítkách míst

Během víkendu do Česka od severu začne proudit studený vzduch a přinese ochlazení. „V noci na neděli čekáme srážkovou vlnu, kdy se počáteční déšť postupně bude měnit ve sněžení, aby denní teploty v neděly dosáhly už jen na -1 až 3 stupně Celsia,“ doplnil Štros.

Teploty nad bodem mrazu se ještě udrží na jihu Moravy, v Čechách klesnou k nule. Během neděle meteorologové ještě očekávají sněhové přeháňky.

Celodenní mrazy pak sevřou Česko na začátku příštího týdne. „Od počátku týdne začne ovlivňovat počasí ve střední Evropě mohutná tlaková výše se středem nad severozápadní Evropou a kolem ní k nám bude proudit studený vzduch od severu až severovýchodu,“ vysvětlili meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Extrémní mrazy

S extrémně studeným počasím se aktuálně potýkají skandinávské země. „Ve Finsku a Švédsku klesly v úterý na některých místech teploty až pod minus čtyřicet stupňů Celsia, ve středu noční teploty překovaly dlouhodobá minima. Na severu Švédska bylo naměřeno minus 43,6 stupně. „Pro představu, je to nejnižší lednová teplota ve Švédsku od roku 1999," řekl agentuře AFP meteorolog švédské národní meteorologické agentury.

Jaké počasí předpovídali pro začátek roku meteorologové?

Ilustrační snímek
Počasí na začátku roku? Zataženo s deštěm, na horách může i sněžit

Částečně se tato studená vzduchová hmota propadne i do střední Evropy, ale cestou se trochu prohřeje a extrémních mrazů ve skandinávské podobě se Češi bát nemusejí. Přesto je nutné počítat i s komplikacemi nejen v dopravě. Místy se vytvoří náledí, zmrazky a sněhové jazyky. Hned pondělí 8. ledna by teploty pod nulou mohly být dvouciferné. „Nejnižší noční teploty budou -6 až -10 stupňů Celsia, na severovýchodě až -12 stupňů Celsia. Nejvyšší denní teploty -6 až -2 stupně Celsia, na severovýchodě kolem -7 stupňů Celsia,“ uvedl ČHMÚ.

Velké srážky ochlazení pravděpodobně nepřinese. „Neočekáváme větší sněhovou nadílku. Spíš to bude holomráz, nebo na zemi zůstane jen ten sníh, co stihne napadnout během víkendového ochlazování,“ doplnil Štros z Meteocentra.cz