"Předpokládáme, že v podhůří a na Českomoravské vrchovině napadne pět až 15 cm, na horách 15 až 35 cm nového sněhu. Nejvydatnější sněžení očekáváme ve večerních a nočních hodinách," uvedl ČHMÚ. Na horách podle meteorologů mohou přibývat až tři centimetry sněhu za hodinu.

Sněhová kalamita. Ilustrační snímek
Únor přinese do ČR vydatnější sněžení. Hrozí sněhové jazyky a závěje

V noci se má slabě oteplovat, mimo hory tak bude sníh převážně mokrý a těžký. Může tak působit škody v lesích a na elektrických vedeních, zejména na horách může také komplikovat dopravu. "V průběhu středy přejdou srážky do intenzivních sněhových a smíšených (krupkových) přeháněk, které mohou být krátkodobě provázeny nižší dohledností," upozornil ČHMÚ.

Až 90 kilometrů v hodině

Před silným větrem meteorologové varovali už dřív, tato výstraha platí do středečního večera pro celé území ČR s výjimkou Zlínského kraje, východní části Moravskoslezského a Olomouckého kraje a Hodonínska. Vítr může mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů v hodině, na horách až 90 km/h.

Silný vítr řádil 30. ledna také ve Varnsdorfu a jeho okolí.
Česko zasáhl silný vítr. Lámal stromy a ničil střechy, vyžádal si lidský život

Může poškodit lesy a mírně i budovy, meteorologové varovali před komplikacemi v dopravě a úrazy od předmětů unášených větrem nebo od zlomených větví.

Sněhové jazyky nebo závěje se budou na horách tvořit při kombinaci větru a sněžení, ojediněle se mohou objevit i v podhůří. "Zeslabování srážek a větru předpokládáme během středečních večerních hodin, tvorba sněhových jazyků a závějí bude pokračovat až do půlnoci na čtvrtek," doplnil ČHMÚ.