Teploty dnes vystoupaly ještě výš než v sobotu a opět přepisovaly rekordy. Už odpoledne meteorologové hlásili, že na více než polovině stanic zaznamenali letní den, kdy je maximální teplota 25 stupňů Celsia nebo vyšší. „Na řadě stanic je ale podstatně tepleji, dokonce jsme již na stanici Praha-Komořany odečetli hodnotu 30,6 stupně Celsia,“ uvedl už po 15:00 ČHMÚ.

Stanici Praha - Komořany nakonec předběhly České Budějovice, kde bylo v Rožnově 30,9 stupně Celsia okolo 15:30. ČTK to řekla Renata Uhlíková z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Dosavadní rekord pro 7. duben z roku 1961 tam byl nižší o šest stupňů Celsia. Tropický den dnes evidovali ještě v Čáslavi, kde naměřili, 30,1 stupně Celsia.

Rekordy na téměř všech stanicích

Rekordy v neděli padly na téměř všech stanicích měřících alespoň 30 let, z celkových 167 je přepisovali na 159, uvedl ČHMÚ. „O extremitě jevu svědčí i to, že nové hodnoty nejvyšší teploty platné pro 7. duben se budou zapisovat na všech stanicích, které měří více než 100 let,“ podotkli meteorologové. Dodali, že několik stanic také zaznamenalo překonání nebo vyrovnání dubnového maxima.

Loni ve stejnou dobu byly teploty podstatně nižší, maximální denní byly většinou mezi třemi až sedmi stupni Celsia a i v nižších polohách se podle meteorologů přechodně vyskytovaly sněhové vločky. O něco tepleji bylo tehdy jen v západní polovině Čech, kde díky zmenšené oblačnosti v první polovině dne naměřili až 13 stupňů Celsia, uvedl v neděli pro srovnání ČHMÚ.

Nebývale teplá sobota na západě Čech.
V Plzni padaly teplotní rekordy. Teplota v Dobřanech dosáhla 26,7 stupně Celsia

Rekordy v Česku padaly na většině stanic měřících 30 a více let už v sobotu. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, teplota tam vystoupala na 27,8 stupně Celsia. Přes 27 stupňů, přesně 27,3 stupně, bylo ještě v Kopistech na Mostecku.

Na duben nezvykle horké počasí vydrží v Česku do úterý, průměrné nejvyšší denní teploty se podle týdenní předpovědi budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia. Ve středu pak spadnou pod 15 stupňů Celsia.