Po ranním jednání krizového štábu zrušil primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) kalamitní stav, které město kvůli hustému sněžení vyhlásilo v neděli. Všechny hlavní tahy jsou již průjezdné a hromadná doprava funguje, některé linky však mohou mít zpoždění, uvedla Česká televize.

V pondělí ráno stále sněžilo na řadě míst Středočeského kraje, kde počasí omezovalo provoz autobusů. Sněžilo mimo jiné na Berounsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku či Rakovnicku. Kvůli hrozbě pádu stromů a větví se veřejnosti až do odvolání uzavřel Průhonický park u Prahy. 

„V tuto chvíli se odklízí sníh. Je ho sice hodně, ale na vyhlášení kalamity to není. Jiné zásadnější problémy nahlášeny zatím nemáme,“ sdělil Deníku v pondělí dopoledne Jiří Cafourek, mluvčí rakovnické radnice. V neděli a v pondělí se stala na Rakovnicku řada dopravních nehod, nicméně policisté vyjíždět nemuseli.

Kvůli čerstvému sněhu vyráželi hasiči v Olomouckém kraji k více než padesáti událostem, včetně havarovaného autobusu. "Během posledních hodin jsme zasahovali u pěti dopravních nehod, z toho v jednom případě u autobusu, který sjel do pole mezi obcemi Topolany a Ústín. Cestovalo v něm osm lidí a jeden z nich se lehce zranil," informoval mluvčí olomouckého hasičského sboru Zdeněk Hošák. 

Samostatnou kapitolu tvoří spadané stromy, k nimž museli hasiči nejvíckrát. Kvůli zlámanému stromu havaroval i spěšný vlak u Mikulovic. Incident se naštěstí obešel bez zranění a evakuace cestujících, takže hasiči jen strom odtáhli z kolejiště. 

Tisíce domácností bez proudu

Po celém Česku zůstávalo ráno bez proudu přibližně 14 800 domácností, přičemž problémy se vyskytovaly zejména na jihu Čech a na Moravě. Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, polámané izolátory a přetrhané vodiče. Opraváři pracují na odstranění závad, do odpoledne vyřešili přibližně polovinu z nich. 

Sníh rovněž zkomplikoval dopravu na železnici. Kvůli sněhové kalamitě jsou uzavřené trati Plzeň - Praha a úsek z Plzně do Svojšína na trati do Chebu, informoval web Českých drah. Kvůli překážce na železnici nefunguje ani část tratě z Domažlic na Furth im Wald a z Plzně na Dobřany. Trať na Prahu by měla být zprovozněna kolem deváté hodiny ranní. 

Hladiny řek stoupnou

Během pondělka by mělo postupně ubývat oblačnosti, přičemž teploty se budou pohybovat mezi plus dvě a mínus dvěma stupni Celsia. S postupným vyjasňováním na celém území Česka teploty v noci na úterý zamíří hlouběji pod bod mrazu.

"Sněžení by mělo během pondělka ustávat. Roztátý sníh ale může namrzat a budou se tvořit zmrazky a náledí," varují meteorologové, kteří předpokládají i stoupání hladin řek.