Varování meteorologů před silnými bouřkami platí od pátečního poledne do 22:00. V Čechách se týká pohraničních hor a části Českomoravské vrchoviny. Silné bouřky se mohou vyskytnout rovněž ve Slezsku a na severovýchodě Moravy.

Vzhledem k předpokládanému pomalému postupu bouřek budou největší nebezpečí představovat přívalové srážky s krátkodobými úhrny ojediněle kolem 40 litrů vody na metr čtvereční. Vyskytnout se mohou i malé kroupy kolem a nárazy větru o rychlosti 50 až 70 kilometrů v hodině. „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, může docházet k lokálnímu zatopení nebo je i vyšší riziko přívalové povodně,“ upozorňují meteorologové.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Největší pravděpodobnost bouřek je v pátek podle ČHMÚ na Šumavě a na severovýchodě České republiky. Večer budou bouřky slábnout, nejdříve v Čechách, později na Moravě a ve Slezsku.

V sobotu by mělo pršet už jen ojediněle a spíše ve východní polovině území, uvádí ČHMÚ na facebooku. V důsledku přílivu teplého vzduchu od jihozápadu budou teploty vzduchu v Čechách a na jižní Moravě stoupat nad tropických 30 stupňů Celsia. V neděli už budou nad touto hodnotou teploty i jinde v ČR.

„V neděli jsou srážky nejpravděpodobnější na severu republiky, ale ani tam rozhodně neproprší celý den,“ doplnili meteorologové na sociální síti.

Bouřky potrápily západ Čech i Prahu 

Silné lokální srážky se v Česku vyskytly již v úterý, kdy zasáhly především západ Čech. Ve středu působily problémy hlavně ve středních Čechách a v Praze, kde intenzivní bouřka s přívalovým deštěm mimo jiné zaplavila suterén Státní opery, kde způsobila škody za miliony korun.