V pondělí Česko na některých místech ve Středočeském kraji v Praze zaznamenalo takzvaně tropický den, kdy se nejvyšší teploty dostaly alespoň na 30 stupňů Celsia. Nejvíce bylo v Tuhani, kde naměřili 30,9 stupně. Padlo také sedm teplotních rekordů.

ČHMÚ upozornil na to, že průměrná maxima pro toto období jsou 19 stupňů. Večer a v noci se studenou frontou od západu dorazí místní přeháňky a bouřky, s nimi pak následující den ochlazení, uvedli meteorologové.

Úterní nejvyšší teploty by neměly přesáhnout 25 stupňů, předpověď předpokládá místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Středa a čtvrtek by se měly obejít bez srážek, denní maxima by se měla dostat ve středu na 25 stupňů a ve čtvrtek na 27 stupňů Celsia.

Od pátku se déšť a přeháňky na většině území vrátí. Teploty v pátek mohou ještě vystoupat na 26 stupňů Celsia, na západě Čech bude kvůli nástupu zvlněné studené fronty už jen 18 stupňů. Teploty pod 20 stupni většinou zůstanou i během víkendu, srážek a oblačnosti bude postupně ubývat.

Teplejší počasí než obvykle

Celkově by nadcházející čtyři týdny měly být teplejší než dlouhodobý průměr, který je v období od 18. září do 15. října 11,3 stupně. „Teplé a slunečné počasí pozdního léta, přetrvávající po většinu dosavadního průběhu září, se s velkou pravděpodobností udrží i během jeho druhé poloviny a tak celý měsíc zůstane teplotně nadnormální,“ uvedli meteorologové.

Na přelomu září a října se ochladí, první a druhý říjnový týden by se svým teplotním i srážkovým charakterem měly více blížit normálu.

Tento a příští týden ale bude převládat počasí babího léta s nadprůměrnými teplotami. Maxima mohou být v nížinách i nad letními 25 stupni. V první polovině října pak budou minimální teploty mezi deseti až pěti, maximální teploty nejčastěji mezi 14 až 18 stupni Celsia. Meteorologové ale nevylučují, že by se i v tomto období mohly objevit krátkodobější teplejší epizody babího léta.

Srážkově bude období pravděpodobně průměrné. Období beze srážek, které panuje v Česku od začátku září, bude v tomto týdnu přerušeno několika krátkými epizodami srážek místního charakteru. „Období posledního zářijového týdne bude po jeho většinu spíše srážkově sušší, výraznější a plošně rozsáhlejší srážky dorazí pravděpodobně v jeho závěru, tedy na přelomu měsíce, vyloučeny nejsou opět ojedinělé bouřky. Zbytek období pak bude srážkově průměrný již s převahou dešťových srážek nad přeháňkami,“ dodali meteorologové.