„Během úterního dne se k nám od severu ‚propadne‘ chladný arktický vzduch - středa tak bude nejchladnějším dnem tohoto týdne s teplotami v nížinách jen kolem plus dvou stupňů Celsia. Ochlazení ale dlouho nevydrží a ve čtvrtek už budou teploty opět výrazně vyšší,“ uvedli meteorologové na síti X.

V pondělí bude zataženo až oblačno, v noci a ráno na mnoha místech pršelo, nejvyšší denní teploty vystoupají na osm až 12 stupňů, na horách bude kolem čtyř stupňů nad nulou. V úterý čekají meteorologové znovu déšť nebo přeháňky na většině území, na horách, postupně i v polohách nad 400 metrů se objeví srážky smíšené, nebo sněhové. V noci se teploty ještě udrží nad nulou, přes den budou od pěti do devíti stupňů.

Následky řádění tornáda na Nymbursku
Počasí si nikdo nemůže vykládat, jak chce. Ministerstvo navrhuje pokuty

Ve středu se citelně ochladí, mohou se objevit sněhové přeháňky a obloha se někdy částečně vyjasní. Noční teploty klesnou na jeden až minus tři stupně Celsia, na severu a severovýchodě až na minus pět. Přes den teploty v nížinách nepřekročí tři stupně Celsia nad nulou.

Víkend ve znamení oblačnosti

Noc na čtvrtek bude znovu mrazivá, přes den teploměr ukáže dva až šest stupňů, v Čechách a ve Slezsku až osm stupňů Celsia. V pátek se přidají přeháňky, od vyšších poloh smíšené nebo sněhové, v noci teploty zůstanou nad nulou, přes den se budou pohybovat od pěti do devíti stupňů. I o víkendu čekají meteorologové hodně oblačnosti - déšť, nebo přeháňky, od středních poloh srážky smíšené, nebo sněhové a teploty od tří do osmi stupňů Celsia.

Týdenní průměr nejvyšších denních teplot očekává ČHMÚ v nynějším týdnu kolem šesti stupňů Celsia, v dalších třech týdnech má postupně klesnout až ke dvěma stupňům v týdnu kolem poloviny prosince. Od příštího týdne se mohou podle meteorologů objevit přechodná několikadenní výraznější ochlazení s teplotami pod dlouhodobým průměrem. „Srážkově očekáváme první dva týdny předpovědi nadprůměrné, třetí a čtvrtý týden pak průměrné,“ uvedl v měsíčním výhledu ČHMÚ.