„V důsledku předpovídaných srážek očekáváme od úterního večera opětovné vzestupy hladin na tocích odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech,“ uvedli meteorologové. Podle nich na řadě míst hladiny dosáhnou na první stupeň povodňové aktivity, zejména pak toky odvodňující horské oblasti Čech a Vysočiny.

Na vyšší stupeň podle jejich předpokladu stoupnou hladiny v povodí horních toků Radbuzy, Otavy, Labe a Vltavy. V dalších dnech pak stoupnou i na dolních úsecích větších řek.

Hladina Labe mezi svátky nečekaně stoupla. Oživila tak vzpomínky: 

Povodeň v roce 2002. Velká voda v Ústí nad Labem dosáhla téměř na 12 metrů a čtvrť Střekov odřízla od zbytku města. Problémem byly i chybějící účinné protipovodňové zábrany
Lidem ožily hrůzné vzpomínky. Povodeň v novém tisíciletí řádila několikrát

Vysoký stupeň povodňové pohotovosti, kdy se řeky mohou vylévat z břehů, tak platí do odvolání zejména pro oblasti Prachatic a Vimperka v Jihočeském kraji, pro jihozápad Plzeňského kraje a východní okresy Královéhradeckého kraje.

„Na Vltavě v Praze je řízenou manipulací odtok udržován nad úrovní 1. SPA (stupně povodňové aktivity), na horní Vltavě je v důsledku manipulací udržován zvýšený odtok pod Lipnem v Českém Krumlově,“ doplnili meteorologové.

Na třetím povodňovém stupni

Na třetím povodňovém stupni byla Vltava v České Krumlově od 28. prosince do silvestra. V úterý ráno tam podle informací hydrologů klesla na první stupeň povodňové aktivity, tedy na nejnižší ze tří stupňů.