„Před vánočními svátky se můžou sněhové srážky přechodně objevit i v nížinách a vítr bude stále ještě čerstvý. O Vánocích se oteplí a sněžení přejde od západu ve všech polohách do deště. Vítr bude stále čerstvý, ale oproti předcházejícím dnům slabší,“ uvedli meteorologové.

V pátek bude na obloze převážně velká oblačnost. Občas se vyskytnou přeháňky, které budou sněhové především v polohách nad 800 metrů a v severovýchodní polovině i v nížinách. Noční teploty klesnou na čtyři stupně až nulu, přes den bude dva až šest stupňů. Povane čerstvý západní až severozápadní vítr s nárazy až kolem 70 kilometrů za hodinu. Meteorologové varují, že na severovýchodě se mohou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Podobné počasí bude i v sobotu. Bude zataženo až oblačno. Sněžit bude v polohách nad 500 metrů. Na severu a severovýchodě mohou být i v nížinách srážky sněhové nebo smíšené. Noční teploty budou stejné jako v pátek, ale na severu a severovýchodě mohou klesnout na minus dva stupně.

Pravděpodobnost vánočního sněžení pro letošek meteorologové odhadují na dvacet až třicet procent
Štědrý den se blíží. Kde v Česku zažijí bílé Vánoce? Počasí stále může překvapit

Meteorologové proto varují, že na severu a severovýchodě by měli lidé místy počítat s náledím. Přes den teploty vystoupají o stupeň výš, tedy na tři až sedm stupňů. Zpočátku povane čerstvý západní až severozápadní vítr, který bude přes den slábnout.

Štědrý den proprší

Na Štědrý den, který připadá na neděli, může zpočátku ve vyšších polohách sněžit. Postupně od jihozápadu bude ale ve všech polohách pršet. Noční teploty se budou pohybovat kolem nuly, přes den teploměr ukáže čtyři až osm stupňů.

Na začátku příštího týdne se ještě oteplí, v pondělí meteorologové očekávají denní teploty mezi sedmi a 11 stupni.