Maximální denní teploty v Česku se dnes odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 28 a 32 stupni Celsia. Nejtepleji bylo v nížinách na západě Čech, kde se rtuť teploměru dostávala i nad 33 stupňů.

Přes 34 stupňů Celsia zaznamenaly dvě stanice, obě v Plzni. Zatímco v Bolevci se teplota blížila 35 stupňům, na Mikulce bylo 34,1 stupně Celsia.

Více bylo stanic, kde dnes naměřili přes 33 stupňů. Například v Praze-Komořanech meteorologové naměřili 33,1 stupně, stejně jako ve Stříbře. V Dobřanech na Plzeňsku bylo 33,4 stupně Celsia.

Rekordy pro 18. červen dnes přepisovaly pouze tři stanice, které měří alespoň 30 let. Jednou z nich byla Paseka na Olomoucku, kde naměřili 31 stupňů, druhou Tuhaň na Mělnicku s teplotou 33,4 stupně. Třetí stanicí s novým rekordem je po dnešku Mořkov na Novojičínsku s 29,8 stupni Celsia.

Tropické teploty budou pokračovat

Podle předpovědi ČHMÚ budou tropické teploty pokračovat i o víkendu. V neděli by mohlo být ojediněle i 36 stupňů. Nad tropickou třicítkou by měly teploty být ještě v pondělí, kdy už ale na většině území ČR bude pršet.

Vysoké teploty přidělávají práci zdravotnickým záchranářům. Třeba v Praze vyjeli dnes za denní směnu ke 27 kolapsům, za kterými velmi pravděpodobně mohlo být horké počasí, řekla ČTK před 18:00 mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. „Dbejte na pitný režim, nepobývejte dlouho na přímém slunci a velké fyzické námahy se raději vyvarujte,“ napsala na twitteru.

V Ústeckém kraji pomohli do 14:00 záchranáři 18 lidem, kteří se potýkali s nevolností a slabostí. Několik z nich zkolabovalo, řekl ČTK mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.