V pondělí byla nejhorší situace ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji a v Praze, v průběhu dne se přidával Liberecký, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

"Nejčastěji hasiči vyjížděli k odstraňování popadaných stromů a větví, ať už na komunikace, železnici, auta, domy nebo dráty elektrického vedení, také spolupracovali s pracovníky pohotovostních služeb, kteří obnovovali elektrické vedení. Dále zajišťovali uvolněné plechy na střechách, upevňovali či odstraňování billboardy, cedule nebo poutače," uvedla mluvčí.

Operátoři na tísňových linkách 150 a 112 přijali v pondělí 13.000 hovorů. Největší nápor zaznamenali mezi 13:00 a 14:00. Během hodiny odbavili 1900 volání a mezi 13:00 a 16:00 pak také hasiči nejčastěji vyjížděli. Večer se situace podle mluvčí postupně uklidňovala. Na likvidaci pondělních událostí se podílelo 6557 hasičských jednotek, více než polovina byly jednotky dobrovolných hasičů.

Silný vítr místy s nárazy nad 65 kilometrů v hodině bude v Česku foukat až do středečního večera. Meteorologové prodloužili platnost výstrahy, s větrným počasím mají lidé počítat ve všech 14 krajích.