Do dnešního večera může v podhůří a na Českomoravské vrchovině napadnout až 15 centimetrů sněhu, na horách až 35 centimetrů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dál platí také jeho výstraha před silným větrem, sněhovými jazyky a závějemi.

Na silnici první třídy mezi Poličkou a Svitavami je ledovka, náledí podle ŘSD hrozí také na dalších státních silnicích. Silnice I/11 přes Suchý Vrch v Pardubickém kraji je sjízdná pouze se sněhovými řetězy. Na silnici do Německa přes Krušné hory brzo ráno poblíž Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku narazil kamion do svodidel. Místo je ale průjezdné oběma směry, vozidlo se podařilo odtáhnout do strany.

Česko opět zasáhne silný vítr.
Do ČR se vrátí silný vítr. Na horách může napadnout až patnáct centimetrů sněhu

Náročnou noc mají za sebou silničáři na Vysočině. Vyjeli s 212 sypači a sníh, který na silnice nafoukával vítr, odklízelo 64 traktorů. "Jezdili jsme celou noc," řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Aleš Hubený.

Třetí stupeň lavinového nebezpečí

Lavinové nebezpečí v Krkonoších stouplo ze druhého na třetí stupeň z pětibodové škály kvůli sněžení v minulých dnech, oznámila krkonošská horská služba. V nynější zimní sezoně je to poprvé. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost. Situace na horách při třetím stupni je označována za velmi zrádnou. Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo 30 až 35 centimetrů sněhu, pokrývka je tak silná až 120 centimetrů.

Sněžení nebo sníh s deštěm komplikovaly hlavně na horách automobilovou dopravu už v úterý odpoledne a večer. Na zasněžených nebo zledovatělých vozovkách bourala auta. Na Náchodsku a Jičínsku uvízly kamiony.

Sucho a kůrovec. Tato dvojice nyní ohrožuje české lesy. Oslabené dřeviny jsou náchylnější vůči cizopasným houbám i škůdcům. Teplotní extrémy oslabují lesní porost. Nejvíce je tímto vývojem ohrožen právě smrk a jeho hlavním škůdcem je právě kůrovec. V okol
Lesní revoluce. Sází se víc listnáčů, s kůrovcem pomohou i menší těžaři

Silničáři otevřeli pro nákladní dopravu silnici I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Kvůli sněžení byla uzavřená od úterních 18:00. Uzavírka pro vozy nad 3,5 tuny měla původně trvat do dnešních 21:00, předpověď meteorologů ohledně sněžení se ale zcela nenaplnila. Zatímco přes noc připadlo odhadem až 25 centimetrů, přes den skoro nic, řekl ČTK Eduard Bark ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti.

Osmnáctikilometrový úsek silnice z Tanvaldu na Harrachov se v posledních letech pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Nadále ale zůstává kvůli počasí pro auta nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silničáři tam nesolí, pro nákladní dopravu je tak silnice nesjízdná. Řidiči kamionů musejí směrem na Raspenavu a Hejnice po silnici I/13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky.

Teploty klesnou pod nulu 

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné s opatrností. "Co je chemicky udržované, tak je mokré. A co se týká inertně udržovaných výše položených úseků v Jizerských horách a Krkonoších, tak tam je vrstva sněhu, poměrně vysoká, která se rozpadá, takže sjízdnost je horší," uvedl Bark. Na silnicích nižších tříd v horách je podle něj asi patnácticentimetrová vrstva sněhu a v některých místech je i 30 nebo 40centimetrová.

Meteorologové očekávají, že k večeru bude srážek ubývat a v noci by mělo sněžit jen ojediněle. Uklidnit by se měl i vítr a teploty v noci klesnou pod nulu i v nížinách.