Ke konci loňského roku tvořili cizinci zhruba 15 procent z celkem 299 054 posluchačů. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva školství, které úřad zveřejnil na webu.

Stát studium cizinců v Česku podporuje. Podle ministerstva školství je to pro něj v mnoha ohledech výhodné. V případě jejich setrvání v ČR, tak získává nové kvalifikované pracovníky. A pokud se absolventi vrátí do své domovské země, mohou posílit mezinárodní kontakty a obchodní styky, napsalo tiskové oddělení úřadu.

Na jednom zahraničním studentovi vydělá stát v průměru asi 150 tisíc korun, uvedlo ministerstvo. Ekonomický přínos mají podle něj i cizinci, kteří studují v ČR zadarmo. Utratí totiž v Česku peníze za ubytování, jídlo a další životní náklady.

Největší zájem je o kvalitní samoplátce v cizojazyčných programech. Poplatky od těchto studentů plynou do pokladen veřejných vysokých škol. Podle výročních zpráv o jejich hospodaření tak v roce 2016 získaly 1,16 miliardy korun. Za příjmy od samoplátců získávají školy navíc další bonus od státu a k tomu příspěvek na podporu mezinárodní spolupráce ve výši 250 milionů korun.

Počet zahraničních samoplátců na veřejných školách se za posledních deset let zhruba ztrojnásobil. Loni činil 6973 studentů, což bylo přibližně 16 procent všech cizinců.

Celkový počet vysokoškolských studentů se od roku 2010, kdy jich bylo nejvíce, v důsledku demografického vývoje v ČR snížil o 96 925. Cizinců na vysokých školách za stejné období přibylo 6332. Ke konci loňského roku jich 87 procent, tedy 38 142, chodilo na veřejné vysoké školy. Zbytek, který tvořilo 5765 studentů, si platil studium na soukromých školách.

Zhruba polovinu cizinců tvořili loni na vysokých školách v ČR Slováci, kteří smí v Česku studovat zadarmo ve svém mateřském jazyce. Nejvýrazněji ale v posledních letech přibylo studentů z postsovětských republik, kteří většinou studium rovněž neplatí, protože jsou na veřejných školách v českých studijních programech. Posluchači z těchto zemí tvoří v současnosti zhruba čtvrtinu zahraničních studujících v ČR.

Rusů a Ukrajinců bylo loni zhruba čtyřikrát víc než před deseti lety, počet Kazachů se zpětinásobil. Mezi 10 491 Rusy, Ukrajinci a Kazachy bylo loni na českých vysokých školách 605 samoplátců a 2661 studentů soukromých škol. Studium na veřejných školách tedy platilo necelých šest procent z nich. Školu naopak hradilo 96 procent studentů britských, víc než tři čtvrtiny německých, téměř dvě třetiny čínských a přes polovinu amerických studentů.

Zhruba čtvrtina cizinců studovala loni v ČR ekonomické obory. O něco méně jich bylo na technických a zdravotnických oborech. Poměrně oblíbené mezi nimi byly ale i humanitní a přírodní obory.

Studenti ze zemí se slovanským jazykem - ale nejen z nich - do Česka často přijíždějí několik měsíců před přijímacími zkouškami a zaplatí si jazykový kurz češtiny, aby mohli studovat bez poplatků. Po absolvování české vysoké školy mohou cizinci ze zemí mimo EU také snadněji získat práci. Nepotřebují pak pracovní povolení.