Ačkoli se loni do země přistěhovalo z ciziny více lidí, než se odstěhovalo, počet přistěhovalých meziročně výrazně klesl. „Do Česka se z ciziny přistěhovalo 141 300 osob – ve srovnání s rokem 2022 o 60 procent méně. Za poklesem zejména stojí mírnější příliv uprchlíků z Ukrajiny,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Naopak počet vystěhovalých oproti předloňsku stoupl na více než dvojnásobek. Česko opustilo zhruba 46 600 lidí. „I v tomto případě představovaly významnou část migrantů osoby s dočasnou ochranou uprchlíka,“ doplnila Němečková. Tzv. dočasnou ochranu získávají právě lidé prchající z Ukrajiny kvůli napadení Ruskem. V Česku je podle posledních údajů ministerstva vnitra asi 380 tisíc lidí s dočasnou ochranou, která běžencům umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.

Uzavírání manželství čekají velké změny:

Uzavírání manželství čekají velké změny. Jaké to jsou? Dočtete se v článku.
Svatby čekají velké změny: Obřady venku se prodraží. Matrikář někde nebude nutný

Počet narozených se oproti roku 2022 snížil o více než 10 tisíc dětí, tedy o desetinu, na zhruba 91 200. Byl to nejnižší počet živě narozených od roku 2001. Počet zemřelých v roce 2023 sice také meziročně poklesl, ale méně než množství narozených. Zemřelých loni ubylo o zhruba 7400 - tedy o šest procent - na 112 800.

Propad množství narozených dětí odráží podle Jitky Slabé z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy nepříznivou ekonomickou situaci v zemi. „V dnešní době je velká část dětí plánována a výzkum z období pandemie ukázal, že plánování potomka je častější u osob, které vnímají svoji materiální situaci jako příznivou. Tento předpoklad bylo ale ve stínu vysoké inflace loňského roku těžké naplnit,“ uvedla na webu SYRI.

Část českých dětí bude mít v rodných listech místo matky a otce nově dvě kolonky nazvané rodič:

Změna, kterou připravilo ministerstvo vnitra, umožní stejnopohlavním rodičům zapsat se do klasické kolonky rodného listu dítěte. Místo položek matka a otec bude dokument obsahovat dvě kolonky nazvané pouze rodič
Místo matky a otce pouze rodič. Gay páry dostanou pro děti speciální rodné listy

Až budou k dispozici podrobnější data, ukáže se podle Slabé, zda lidé odkládají narození prvního potomka do pozdějšího věku. „Druhou možností je pokles plodnosti u druhorozených a dalších dětí v tzv. vyšším pořadí. Zde je pak riziko, že rodiče svůj reprodukční záměr nejen posunou, ale dokonce od něj ve finále zcela upustí,“ doplnila. To by pak podle ní znamenalo, že česká populace bude bez migrace dál vymírat.

V loňském roce se rovněž snížilo množství sňatků. Pokleslo oproti roku 2022 o 12 procent na přibližně 48 300. Počet rozvodů byl podobný jako předloni, rozvedeno bylo asi 19 500 manželství. Podíl manželství končících rozvodem činil 37 procent a průměrná délka trvání manželství při rozvodu byla 13,5 roku.