Červíček je s loňskými výsledky spokojen. Těší ho zejména to, že poklesla i majetková trestná činnost, oproti roku 2011 je nižší o 4,3 procenta. Mezi tuto kriminalitu patří například krádeže, podvody či zpronevěry. Lidé jich loni spáchali téměř 195.000, je to 64 procent všech trestných činů. Méně se kradlo aut a jiných motorových vozidel, snížil se také počet vloupání do obchodů, restaurací, bytů a chat. Naopak více zaznamenali policisté podvodů, zpronevěr a vloupání do rodinných domků.

Nejvíce trestných činů spáchali lidé v Praze, následoval Moravskoslezský, Jihomoravský a Ústecký kraj. Častěji se kriminalita objevuje v oblastech, které jsou problémové. „Mnohdy je to dáno nezaměstnaností," uvedl Kučera, kriminalitu však podle něj ovlivňují i další faktory.

Nejvíce se krade v Praze

Hlavní město vede v majetkové kriminalitě. V metropoli se například spáchala zhruba polovina všech kapesních krádeží. Kapsáři jsou podle Kučery zejména cizinci, policisté zadrželi loni členy bulharských a rumunských gangů. Podle náměstka se však v posledních letech kapesní krádeže rozrůstají i do menších měst, kde vznikají obchodní centra. Počet těchto přečinů oproti loňsku vzrostl o 6,3 procenta.

Násilných trestných činů spáchali nejvíce lidé v Moravskoslezském kraji. Přestože i počet těchto zločinů je nižší než loni, počet vražd mírně stoupl. Loni jich policisté zaznamenali 188.

Policisté již také vědí, jaké priority budou mít v letošním roce. „Kormě toho, co již u policie dlouhodobě platí, tedy že se věnujeme korupci, zvlášť závažné hospodářské kriminalitě a některým deliktům v oblasti majetkové trestné činnosti, bychom se v příštím roce chtěli zaměřit na informační kriminalitu, na oblast daňové trestné činnosti a určitě bychom se chtěli věnovat navazující trestné činnosti v oblasti majetkové, což je drogová problematika," prohlásil Červíček.

Drogy souvisí s majetkovými trestnými činy

Podle policistů mají totiž drogy na svědomí až 30 procent majetkových kriminálních činů. Problém s daňovými úniky u alkoholu zase loni vyvrcholil metanolovou aférou. Kriminalisté se však chtějí zaměřit i na daňové podvody při obchodech s pohonnými hmotami. Za důležité považují také zajišťování majetku – loni zabavili majetek za téměř šest miliard korun, což je podle Červíčka o 1,5 miliardy více než předloni.

Policisté předpokládají, že kriminalita počátkem roku mírně stoupne v důsledku amnestie. Podle Kučery tomu tak bylo po každém plošném propouštění. Policejní prezident ani náměstek ale nepředpokládají, že by se amnestie nakonec do statistik nějak výrazně promítla. Odsouzení, kteří opustili na počátku ledna věznice, by totiž pravděpodobně byli stejně propuštěni v následujících měsících. Nicméně zhruba polovina všech trestně stíhaných byli loni recidivisté.

Nejbezpečnějším dnem v týdnu byla loni z hlediska kriminality neděle, kdy bylo spácháno statisticky nejméně trestných činů. Na opačném konci žebříčku je pátek. Škody způsobili pachatelé trestných činů za zhruba 34 miliard korun.