Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet úseků řek na stupni ohrožení klesl pod 20, Labe pozvolna klesá

Praha - Stále pro vás sledujeme povodňovou situaci v České republice. Na mnoha místech země se již začíná uklízet, někteří evakuovaní se již mohou vrátit do svých domovů. Sledujte s námi on-line.

6.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 6.6.2013
SDÍLEJ:

Voda v Ústí nad Labem, středa 5. června 2013.Foto: Hana Polanská

18:34 - Večerní situaci na českých tocích pro vás budeme sledovat ZDE.

18:31 - Most přes Vltavu na dálnici D8 u Veltrus na Mělnicku, jehož pilíř podemlela voda, bude pro kamiony nad 12 tun neprůjezdný v řádu dnů až týdnů. Jak dlouho uzavírka potrvá, bude známo, až bude zjištěn přesný rozsah poškození. Objízdná trasa pro tranzitní dopravu vede po silnici R7 do Loun, dále po I/28 a I/15 do Mostu a po I/13 do Teplic, odkud se kamiony vracejí zpět na D8 ve směru do Německa. Pro lokální dopravu je už průjezdný most ve Velvarech, takže to tudy lze objet. Osobní automobily a menší nákladní vozidla do 12 tun mohou místem dále projíždět.

18:24 - Napilno s úklidem mají i lidé v Toušicích, kde rozvodněná říčka Výrovka vyhnala obyvatele dvou desítek obydlí. Kontejnery se odvezly, na ulicích už je čisto. Začínají se odčerpávat studny.

18:20 - K nejpostiženějším lokalitám patří na Kolínsku také Plaňany, Pečky, Radim, Starý Kolín, Kouřim či Dobřichov. Hladina vody v zátopových oblastech tam již klesla a starostové začínají organizovat úklidové práce. Podílejí se na nich i dobrovolníci.

18:14 - Jste první novináři, kteří dorazili o letošní povodni sem do Vaňova. Je to tady hrozné. Zásobování úplně selhalo. To byla slova obyvatel přilehlé části Ústí nad Labem, kterou velká voda odřízla od města. „Nebýt nás Vaňovských, tak by tady snad hasiči, policisté a dobrovolníci byli tři dny o hladu. Vůbec nic jim nepřivezli, museli jsme je zásobovat," rozčílila se Eva Bergerová.

18:08 - V Nových Kopistech nepřišla voda od Labe, ale z druhé strany z Ohře od Bohušovic. Kvůli poloze obce voda sama neodteče, hasiči ji budou odčerpávat.

17:59 - Průjezdný silniční most se daří v Děčíně udržet díky vytrvalému čerpání vody z hrází. Hasiči také kontrolují protipovodňové stěny v Nádražní ulici v Litoměřicích.

17:53 - Na pomoc při likvidaci následků povodně přijíždějí hasiči z míst, kde záplavy nejsou. Lidé, kteří mají domy zaplavené, by měli hlásit aktuální situaci nejprve obci. Právě samosprávy shromažďují informace a hasiči pak vědí, kam můžou poslat lidi čerpat vodu a kde je to ještě zbytečné.

17:49 - Současné záplavy nepoškodily vodní elektrárny skupiny ČEZ, které jsou umístěny v přehradách Vltavské kaskády. Dnes to řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Energetická společnost podle něj nezaznamenala významné škody ani na jiném svém zařízení.

Úklidové práce v areálu Hamr v Záběhlicích ve čtvrtek 6. června. 17:42 - Škody z letošních jarních záplav by měly podle hlavního ekonoma Ery Jana Bureše dosáhnout 10 až 20 miliard korun. Dopad na státní rozpočet by tak podle předchozích zkušeností měl být v řádech miliard korun, což není nic, s čím by si státní kasa neporadila. „Nemyslím si, že by povodně měly ohrozit nynější hledání dna ekonomického výkonu. Naopak například stavebnictví by to mohlo pomoci," uvedl.

17:30 - Obce na Kolínsku organizují uklízecí práce a začínají sčítat škody, které napáchala velká voda. Už teď je jisté, že se budou pohybovat v řádech minimálně desítek milionů korun. Jejich předběžná výše bude známa až po odvolání stavu nouze, sdělila dnes mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová. Složitá situace je podle ní zejména na Cidlině v oblasti Žiželice – Žehuň, kde stále platí ohrožení, a na poškozených rybnících v Chotouchově a Bečvárech. Povodeň způsobila velké škody také v Mlékovicích, které spláchla voda z protržené hráze rybníka.

17:18 - Trolejbusy pojedou centrem Ústí nad Labem nejdříve po víkendu. Náhradní autobusy dnes jezdí podle upraveného jízdního řádu, který bude platit až do neděle. Trolejbusy by se mohly na trasu kolem křižovatky Předmostí u centra vrátit v pondělí. Obnovení provozu bude záviset na rychlosti poklesu hladiny Labe. Trolejbusy přestaly jezdit v krajském městě ve středu kvůli zatopení křižovatky před mostem Dr. Edvarda Beneše. Pokud by voda klesla pod osm metrů, obnoví se také linky po mostech přes Labe do Střekova. Do čtvrti se nyní cestující dostanou pouze pomocí kyvadlové železniční dopravy ze západního nádraží. Do čtvrti Vaňov jezdí také jen vlaky. Obnova linky podél vody do Vaňova však zřejmě potrvá kvůli zatopené nábřežní silnici ještě déle.

17:09 - Pražské metro by mohlo být celé otevřeno v pondělí. Záleží na tempu, jakým bude klesat hladina Vltavy. Dopravní podnik (DPP) a vedení magistrátu dnes rozhodly, že bude od pátečního rána zprovozněna celá linka metra C. Stanicemi Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice bude metro zatím jen projíždět. Podnik řešil problémy s průsaky vody.

17:00 - V Mělníku od brzkého rána opravují hráze, které prosakovaly. Voda klesá, situace je stabilizovaná. V pátek budou jednat o návratu lidí domů. Řekl to starosta Mělníka Ctirad Mikeš (ČSSD). „Už jsme se dostali pod padesátiletou vodu, jsme 20 centimetrů nad dvacetiletou vodou. Nyní má hladina 840 centimetrů, od včerejška klesla voda o jeden metr," řekl Mikeš. Stále probíhají zpevňovací práce hrází v oblasti Mlazice, hráz protéká. Podle starosty jsou tyto práce spíše otázkou prevence, aby byla hráz zabezpečená před dlouhodobou zátěží. 

Povodeň na Brzině v Hrachově.16:57 - Řeka Ohře je v Lounech stále na třetím povodňovém stupni, tedy ohrožení, ve městě zaplavila výstaviště, zahrádkářskou kolonii a sportoviště. Větší škody ale nezpůsobila, řekl starosta města Radovan Šabata. U Nechranické přehrady jsou zčásti pod vodou kempy. Podle policie je kvůli vodě uzavřená silnice mezi Černčicemi a Vršovicemi u Loun. Ohře na vodočtu v Lounech začala opadávat v úterý před půlnocí. Vodohospodáři tam naměřili maximum 543 centimetrů. Na třetí povodňový stupeň vystoupala v pondělí večer poté, co Povodí Ohře začalo upouštět víc vody z Nechranické přehrady. Do jeho odvolání dnes o půl čtvrté stále chybělo asi 14 centimetrů.

16:49 - Labe v saské metropoli Drážďany již několik hodin nestoupá, podle všeho dosáhlo svého vrcholu. Povodňovou vlnu ale očekávají další německé spolkové země dále po proudu. Rozvodněné řeky také sužují části Braniborska, Saska-Anhaltska a Bavorska. Napjatá je ještě situace v Rakousku, kde sice západ země začíná s úklidem, ale na východě ještě voda neklesá, ba někde stoupá. Vídeň má zřejmě už kulminaci Dunaje za sebou.

16:41 - Při letošních povodních na tom byla v Libereckém kraji nejhůře Višňová, kde hladina Smědé vystoupala na 285 centimetrů a řekou protékalo 90 metrů krychlových vody za sekundu. V průměru je přitom v řece 40 centimetrů a průtok kolem čtyř metrů za sekundu. „Škody jsou ale přesto minimální, domy zaplavené nebyly, jenom sklepy," řekla starostka Vladimíra Erbanová. Náklady na boj s velkou vodou však podle ní přesáhnou milion korun.

16:40 - Hasiči z Libereckého kraje pomohou zatopeným obcím a městům v jiných částech země. Vrátit pomoc se chystají i města, která před třemi lety postihla blesková povodeň a tentokrát vyvázla jen s minimem škod, například Chrastava, Frýdlant nebo Hrádek na Liberecku. Hejtman Martin Půta směřuje do postižených míst i pomoc, kterou Libereckému kraji nabízejí firmy, protože škody v kraji jsou tentokrát minimální. První jednotka vyjela ve středu navečer do Mělníka

16:32 - Hasiči radí, co dělat po povodni, klikněte ZDE.

16:30 - Energetické a plynárenské společnosti nabízejí podporu lidem, které povodně zasáhly. RWE finančně přispěje na opravu plynových zařízení domácnostem, které mají přípojku a odebírají plyn. Pražská plynárenská nabízí svým zákazníkům slevu na plynové spotřebiče, které si lidé koupí namísto zařízení zničeného záplavami. Představenstvo PRE by v pátek mělo rozhodnout o finančním daru určeném pro postižené povodněmi na území metropole. Alternativní obchodník s elektřinou Bohemia Energy rozdělí mezi své zákazníky postižené povodní dar dva miliony korun.

16:28 - Obchodníci se s ustupujícími povodněmi připravují na nápor zájemců o odvlhčovače vzduchu a vodní čerpadla a rozšiřují zásoby. Poptávka po nich už začíná stoupat. Jelikož jsou letos záplavy ve více částech Evropy, je podle neoficiálních informací od distributorů elektroniky možné, že vysoušeče budou nedostatkovým zbožím. 

Úklidové práce v areálu Hamr v Záběhlicích ve čtvrtek 6. června. 16:25 - Polojasno, během dne až oblačno a odpoledne a večer na většině území přeháňky či bouřky. Tak bude o víkendu v Olomouckém kraji. V bouřkách se mohou ojediněle vyskytnout intenzivní srážky. Nejvyšší denní teploty dosáhnou v sobotu devatenácti až třiadvaceti, v daších dnech jednadvaceti až pětadvaceti stupňů Celsia. Pro celý kraj platí výstraha kvůli povodňovému ohrožení a povodňové bdělosti. 

16:16 - Kromě častého mytí rukou by lidé měli zlikvidovat i všechny zaplavené potraviny s výjimkou konzerv a vakuově balených potravin, i ty je prý ale potřeba pořádně umýt. Zdravotně závadné jsou také plodiny, které voda zatopila například na poli nebo na stromech. „Při práci v zatopených prostorách a při jejich čištění jsou osoby vystaveny riziku infekce. Jedná se jednak o infekce přenášené vodou kontaminovanou lidskými výkaly pocházejícími z žump a čističek odpadních vod, například bacilární úplavice, a vodou kontaminovanou výkaly zvířat v případě některých infekcí přenosných na člověka, například leptospiróza či tularémie. Jejich původci mohou vniknout do organismu člověka i nepatrně poškozenou kůží, například oděrkami a záděrami. Snažte se tedy omezit styk vody a bláta s tělem pokud možno co nejvíce," upozornili hygienici. Vyvařit, vydezinfikovat či odnést do čistírny by se mělo i prádlo znečištěné záplavovou vodou.

16:14 - Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 jich je ohroženo. Zasaženo bylo i 900 studní. Řekla to mluvčí Ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Hygienici varují, aby lidé ze zasažených studní nebrali vodu bez řádné sanace. „Počet obyvatel poškozených tímto stavem přesáhl 34.000," sdělila Plívová s tím, že v případě zasažených vodovodů, kde jakost pitné vody už nevyhovuje hygienickým limitům, je obyvatelům poskytováno náhradní zásobování pitnou vodou cisternami nebo vodou balenou. 

16:08 - Ministerstvo financí uvedlo, že o peníze určené na pomoc městům a obcím po povodních požádala zatím pouze Praha. Ze 300 milionů vyčleněných na obnovu měst a vesnic chtěla třetinu, vyplaceno jí však bude pouze 50 milionů.

16:05 - Zatím nejštědřejší dárce věnoval na zvláštní povodňové konto jeden milion korun.

16:02 - Hladina Labe v Ústí nad Labem pozvolna klesá. V poledne byla na 10,6 metru, což je o deset centimetrů méně než při noční kulminaci. Na pomoc postiženým povodní se připravuje armáda. S ostrahou prázdných domů pomohou městu strážníci z Plzně. Mluvčí magistrátu Romana Macová uvedla, že strážníci dnes v noci do Ústí přivezli první dodávku ochranných a čisticích prostředků a dalšího vybavení ze skladu humanitární pomoci v České Kamenici. 

Nové Kopisty, čtvrtek 6. června 201316:01 - Česká pošta odhadla záplavové škody na desítky milionů korun. Uzavřeno zůstává 25 poboček a jedno depo, tedy stejně jako ve středu. Nedoručuje se do několika desítek obcí. 

16:00 - Podle ředitele královéhradeckých hasičů Františka Mencla dosud není vyčísleno, kolik hasičů se do pomoci v zaplavených oblastech zapojilo. Rozhodující roli podle něj měli dobrovolní hasiči z jednotlivých obcí. Na základě zkušeností z povodní chtějí hasiči podle Mencla pořídit více čerpadel střední velikosti. „Naše vysokokapacitní čerpací stanice, kterou jsme poslali pomáhat do Prahy, se na podobné zásahy při mělké vodě nehodí a malá čerpadla nemají dostatečný výkon," řekl Mencl. Královéhradečtí hasiči také chtějí více obleků do vody, dosud speciální oděvy pro zásahy ve vodě mají v kraji jen potápěči.

15:51 - Podívejte se, jak vypadá situace ve Vaňově a v tamním evakuačním centru. Fotogalerii naleznete ZDE.

15:47 - V Praze bylo dnes odpoledne stále 47 ulic uzavřených nebo částečně uzavřených kvůli záplavám. Neprůjezdné dále zůstávají například ulice Podbabská, Rostocká, Papírenská, Nábřežní, Smetanovo nábřeží, Libeňský most a Most Barikádníků, informovala Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK). Částečně byla otevřena Modřanská ulice, kde začaly jezdit autobusové linky 121 a 253. Nadále podle TSK zůstává uzavřený podjezd pod Hlávkovým mostem, na který by se podle pověřeného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) mohla doprava vrátit už dnes večer. 

15:43 - Obyvatelé vyplavených Zálezlic na Mělnicku nemohou uklízet a zbavovat se poškozeného majetku. Pojišťovny chtějí nejdříve škodu vidět na vlastní oči, řekl dnes starosta obce Jiří Čížek. „Narážíme na dost velký problém. Pojišťovny se k tomu staví tak, že všichni, kdo jsou zaplavení, jsou podvodníci. Rádi bychom uklízeli, na zítra plánujeme velkou brigádu, ale všechno musí zůstat na svém místě, dokud nepřijdou likvidátoři z pojišťoven," řekl Čížek. „Na mě to působí tak, že pojišťovny chtějí lidi otrávit a doufají, že než aby kvůli tomu žili v nepořádku, raději věci vyhodí, a nesplní tak pojistné podmínky," dodal.

15:35 - Prudký nárůst zájmu o protipovodňové stěny zaznamenal v posledních dnech jejich výrobce, společnost PBS Rotava na Sokolovsku. Bariéry už dodala například pro Ústí nad Labem, ale její výrobky čelí nynější povodni i na mnoha místech v Německu. Podle ředitele Herberta Kursy ale pořízení stěny není věcí několika dní, ale spíše několika let příprav.

Vestec, pondělí 3. června15:22 - Podle policejního prezidenta Martina Červíčka zasahuje v souvislostmi s povodněmi 1900 policistů. Do Středočeského kraje dorazily posily z Moravy, další posily míří do Ústeckého kraje. Armáda zatím nasazena není, náčelník generálního štábu Petr Pavel však uvedl, že vojáci se připravují na odstraňování následků povodní a jsou schopni do hodiny vyrazit tam, kam to bude potřeba. O 175 vojáků požádal Ústecký kraj, další zasažené regiony využijí minimálně 300 příslušníků armády.

15:19 - Starostové obcí postižených povodněmi dostanou do pátečního večera krizový manuál, který jim poradí, kam se obracet s žádostí o pomoc. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to uvedl ministr vnitra Jan Kubice. Šéf hasičů Drahoslav Ryba doplnil, že započaté likvidační práce momentálně spočívají především v čerpání vody. O velkokapacitní čerpadla hasiči požádají Slovensko a Polsko.

15:17 - Pobočka VZP v Kralupech nad Vltavou zůstává kvůli následkům povodní uzavřena až do konce týdne. Pokud nenastanou další komplikace, i toto pracoviště by mělo otevřít v pondělí 10. června. Přestože velká voda zasáhla zejména ve středu a ve čtvrtek také Ústí nad Labem, pobočka VZP v tomto krajském městě po celou dobu funguje v plném režimu.

15:11 - Z Terezína se evakuovala většina ze zhruba 1700 obyvatel. „Terezín je jinak suchý, ale lidi sem zatím nemůžeme pustit, protože se sem nedostanou," vysvětlila starostka Růžena Čechová. Řekla, že lidé se budou moci vrátit, až klesne voda u kruhového objezdu u Litoměřic. Čechová předpokládá, že by to mohlo trvat ještě dva dny. „Možná už během dneška bude přístupová cesta do Terezína směrem od Prahy, od Malé pevnosti. Tam se nám nic nezatopilo, takže zátarasy budeme moci odklidit," odhadla.

15:06 - Do Terezína se lidé budou moci vracet asi až během několika dní. Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty. Voda v noci zaplavila některé domy v části Nové Kopisty, situace ale není taková jako v roce 2002, kdy voda obec sužovala tři týdny a nebylo možné ji odtud odčerpat. Řekla to starostka Terezína Růžena Čechová. „Zatím ale nemá cenu čerpat, teprve až opadne voda. V tuto chvíli nemá kam odtékat, natekla by zpátky," řekl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan kolem čtvrt na tři odpoledne.

15:02 - Nevládní organizace působící v Litoměřicích a okolí se dohodly na koordinaci pomoci pro zaplavené obce. Vypomohou jim dobrovolníky, materiálně a následně i finančně. Jednotlivé organizace si také mezi sebou rozdělily území, kde budou působit. Řekl to Roman Striženec z Diecézní charity Litoměřice, kde se dnes schůzka nevládních organizací konala. Jednání se vedle zástupců charity zúčastnili také lidé z organizace Adra, Člověk v tísni, Český červený kříž, Diakonie Českobratrské církve evangelické, Naděje Litoměřice, Kontaktního centra Litoměřice, Potravinové banky a také zástupci radnice. Stejně jako lidé v zaplavených obcích i nevládní organizace nyní čekají na to, až voda opadne. Na pomoc zaplaveným lidem se nyní zatím spíš připravují.

15:00 - Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky, potraviny či balenou vodu. Na facebooku nabízejí výpomoc dobrovolníci a naopak ji shánějí lidé, kterým voda poškodila domovy a majetky. 

Praha 1 kontroluje zaplavený Střelecký ostrov. Podle radnice městské části nebyl zničen tak, jak se očekávalo. Zřejmě ho bude možno veřejnosti otevřít od září. Revitalizace ostrova za 80 milionů korun přitom měla být hotova do konce června. 14:56 - Hlídka cizinecké policie dnes v Roztokách zadržela muže páčícího dveře od chatky v zatopené a evakuované oblasti. Následnou lustrací bylo zjištěno, že se jedná o majitele chaty, byl proto ze zátopové oblasti pouze vykázán. Informaci přinesl facebookový profil Týdeníku Policie.

14:40 - Voda ze zatopené části pražské zoo pomalu klesá. Vedení děkuje všem, kdo pomáhají s odklízením škod, které voda způsobila.

14:39 - Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) by se při výstavbě protipovodňových hrází měly vyvlastňovat pozemky, pokud se obce nemohou dohodnout na odkupu s jejich vlastníky. Protipovodňové bariéry jsou totiž podle ministra stejně prospěšné stavby jako silnice, vodovody, železnice a kanalizace. Více čtěte ZDE.

14:30 - Do Čech zasažených ničivými povodněmi míří ze Slovácka další dávka humanitární pomoci. Své výrobky tam například posílá potravinářská společnost Hamé. Jedná se především o produkty v krizové situaci snadno využitelné pro samotné postižené i záchranáře, tedy paštiky, masové konzervy a hotová jídla. „Jde o výrobky řádově za několik desítek tisíc korun," konstatoval mluvčí společnosti Petr Kopáček.

14:17 - Lidé a firmy, kterých se dotkly letošní záplavy, nebudou muset vůbec či z části platit daň z příjmu. O rozhodnutí daň odpustit informoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na detailech nyní pracuje jeho ministerstvo, které podrobnosti hodlá zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

14:12 - Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zahájil evidenci škod farmářů postižených velkou vodou. Žadatelé o dotace z řad zemědělců nyní mohou kontaktovat regionální pobočky SZIF. Ten na jejich hospodářství vyšle inspektory, kteří spolu s farmářem vyhodnotí stav škod. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce záplavami zasaženým farmářům pomoci dřívějším vyplacením záloh na dotace.

14:06 - V postižených obcích a městech Královéhradeckého kraje naplno běží likvidace škod. Krizový štáb neeviduje od postižených obcí žádné požadavky na techniku a lidi. Podle vedení krajských hasičů je na pomoc v kraji připraveno 500 vojáků, ale obce tuto nabídku dosud nevyužily. Hasiči zatím mezi postižené rozdělili sto vysoušečů, dalších 200 je připravených. 

Park Folimanka v pražských Nuslích.13:54 - Pokud někdo z Pražanů či návštěvníků poruší zákaz vstupu do parků, může dostat pokutu až 50.000 korun, právnické osoby až tři miliony korun. Jak dlouho zákazy potrvají, není jasné. Na mnoha místech nechává Praha odstranit nebezpečné stromy. V uplynulých dnech se kácelo třeba ve Stromovce nebo na Petříně. Lanovka na Petřín by ale mohla být už v pátek částečně zprovozněna, zaznělo na krizovém štábu. Zákaz vstupu, pobytu a pohybu ve vybraných parcích platí od úterý ráno. Dlouhotrvající deště způsobily plošné a velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů. V důsledku toho dochází i v bezvětří k pádům zcela zdravých stromů.

13:50 - Radnice Prahy 2 již začala uklízet povodní poničený park Folimanka v Nuslích. Dělníci začali park čistit a chystá se kácení nebezpečných stromů. Park chce radnice otevřít již na víkend. „Na Folimance jsme začali s úklidem v tempu, abychom jej mohli alespoň zčásti bezpečně otevřít o víkendu," řekla Jana Černochová.

13:38 - Místo písečných pláží metrová vrstva bahna a místo volejbalových hřišť laguna pro labutě. Tak dnes vypadá sportovně-rekreační areál Žluté lázně v pražském Podolí. Rozvodněná Vltava, která v minulých dnech stoupla o několik metrů, zaplavila 90 procent areálu. Provozovatel odhaduje škody na 20 milionů korun. Kdy se areál otevře pro návštěvníky, neumí odhadnout.

13:34 - V oblastech Polska ohrožených povodněmi zaznamenali v noci na dnešek zatím nejvážnější záplavy. Situace ale podle agentury DPA není tak dramatická jako v Česku a v Německu. Polští hasiči nicméně podle svého mluvčího provedli 2000 zásahů. Zatím nebylo nutné přistoupit k žádné evakuaci obyvatelstva. Velká voda v Polsku zasáhla zejména oblasti na jihu, na jihozápadě a v centrální části země.

13:32 - Silniční most v Děčíně nadále funguje. Obvyklý nájezd na most u Pětimostí ve čtvrti Podmokly je sice zatopený, dá se ale objet okolo průmyslového areálu Dělnickou a Ústeckou ulicí. Hasiči v Děčíně bez přestání také kontrolují jednotlivá stanoviště u protipovodňových stěn a stále také hlídají stav nádrží s naftou v Děčíně-Loubí a stav provizorně svázaných zásobníků na plyn v Labské ulici. Dva z nich se ve středu ráno utrhly, policii se je podařilo zastavit na německém území. Více si můžete přečíst ZDE.

13:31 - V Děčíně byl odvolán stupeň extrémního nebezpečí. Labe tam zvolna klesá, jeho hladina byla po poledni na zhruba 10,6 metru. Hasiči stále čerpají vodu z podjezdu pod tratí, ve městě se zahušťuje doprava. Projednávají se přípravy na odklízení povodňových škod. Pokles hladiny Labe k normálu má trvat asi pět nebo šest dní.

13:28 - Rozhovor s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem si můžete přečíst ZDE.

13:27 - Ve slovenské metropoli dnes hladina Dunaje nečekaně rychle a vytrvale stoupá. Jedenáct let starý rekord – 991 centimetrů – řeka překonala již ve středu a dnes dopoledne vyšplhala na 1024 centimetrů. Před polednem pak přidala dalších šest centimetrů a poroste zřejmě dál. Hydrologové nyní připouštějí i možnost, že hladina pokoří 1050 centimetrů a že voda začne klesat až v noci. 

Odčerpávání vody ze stavby mostu na Jateční13:26 - Deštivé počasí, které v minulých dnech zvedlo hladiny řek v Plzni, zhatilo připravovaný program Dne Meliny Mercouriové v centru města. Pro veřejnost se měla zpřístupnit náplavka řeky Radbuzy na Anglickém nábřeží. Po větším otevření a zpřístupnění nábřeží řek lidé v Plzni volají delší dobu, letos poprvé se pořadatelům ze společnosti Plzeň 2015 podařilo prolomit nedůvěru úředníků a připravit na náplavku program. Kvůli záplavám se ale myšlenka na instalaci schodiště a otevření náplavky Radbuzy přesouvá na příští rok.

13:24 - Povodí Vltavy snižuje odtok Vltavské kaskády, která už nyní má dostatek volného prostoru pro případ dalších povodní. Snižuje se kvůli tomu i průtok řeky v Praze - Chuchli, který má z ranních 2200 metrů krychlových za sekundu klesnout pod 2000 kubíků. Podle údajů ČHMÚ v poledne průtok Vltavy v Praze klesl na 1970 metrů krychlových za vteřinu. Odpouštění Vltavské kaskády se při nynějších povodních stalo jedním z diskutovaných témat. Někteří starostové zaplavených obcí si například stěžovali, že kaskáda vypouštěla víc vody, než se předpokládalo. Některým kritikům také vadilo to, že se vypouštěním nezačalo mnohem dříve, aby tam byl větší prostor pro zadržení velké vody. Podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) se ale postupovalo správně. 

13:22 - O odstranění protipovodňových zábran mohou rozhodnout pouze oprávněné složky. „Žádáme veřejnost, aby se řídila rozhodnutím krizového štábu. S ohledem na stav nouze je nezbytné, aby občané vyčkali rozhodnutí krizového štábu o odstranění protipovodňových ochran. Je třeba si uvědomit, že chráníme především zdraví a majetek občanů. Každý krok musí být proto proveden krizovým štábem na to zřízeným," řekl Jiří Vávra (TOP 09), člen krizového štábu v Praze. V současné situaci je odstraňování zábran předčasné. 

13:16 - Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Dnes to řekla mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová. Hlášeny jsou podle pojišťoven zatím spíše menší škody, ale postupně přibývají i ty velké. Pojišťovny již část případů vyřešily.

13:10 - Nájezd z nábřeží Kapitána Jaroše na Hlávkův most v Praze je opět zprovozněn. Podjezd pod Hlávkovým mostem zůstává nadále uzavřen minimálně do dnešního večera. 

Ilustrační foto.13:01 - Povodňová hráz ve Střekově, která chrání před vodou do úrovně deseti metrů, zůstane zatím stát. Voda se přes hráz přelila v úterý před půlnocí, domy v několika ulicích Střekova mají vodu v přízemí a prvních patrech.

13:00 - Prioritou Ústí nad Labem je obnovení silničního spojení se čtvrtí Střekov. Osobní auta se na most vrátí zřejmě v pondělí. Po víkendu už zřejmě pojedou znovu trolejbusy. Energetici už také obnovují dodávky na místa, která odpojili z preventivních důvodů. V centru už funguje nákupní centrum Forum a připojena je znovu Hrnčířská ulice.

12:54 - Hladina Labe v Ústí nad Labem pozvolna klesá. V poledne byla na 10,6 metru, v noci se vzestup zastavil na úrovni 10,7 metru. Na pomoc postiženým povodní se připravuje armáda. S ostrahou prázdných domů pomohou městu strážníci z Plzně. „Hladina klesá nyní velmi pomalu, může proto trvat i deset dní, než se budou moci evakuovaní vrátit zpět do svých domovů," řekl radní Pavel Dlouhý (ČSSD). Zaplavené domy musí nejprve posoudit statici a městské služby musí vyčistit přístupové komunikace k objektům. Evakuováno bylo v Ústí zhruba 3700 osob. Více čtěte ZDE.

12:53 - Většina českých řek není kvůli nynějším povodním sjízdná pro vodáky, na Moravě by se měli vyhnout dolním tokům Dyje a Opavy. Rozvodněné řeky jsou nebezpečné, varoval dnes Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj lidé mohou nyní splouvat jen některé moravské řeky a Tichou a Divokou Orlici, ale i tam by měli sledovat vývoj počasí a vodních stavů. Jančar uvedl, že vodáci by vůbec neměli vyplouvat na řeku, na níž platí první a vyšší povodňový stupeň. Vyvarovat by se měli i toků, kde velká voda prošla.

12:50 - Řeka Labe klesá. Pardubicko stále zůstává bez záplav. První povodňové zásahy na Pardubicku si ale ve středu připsali hasiči v Přelouči. Oproti zbytku republiky však jejich práce byla jednodušší. U zdymadla v Přelouči se zasekl kmen stromu. Více čtěte ZDE.

12:42 - Tepelná elektrárna Mělník by se měla vrátit do normálního provozu se všemi bloky nejpozději v pondělí ráno. Velká voda ji nezasáhla. Dnes to řekl manažer komunikace skupiny ČEZ Daniel Novák.

Záplavy někteří využívají v Děčíně ke koupání 12:37 - Vrané nad Vltavou u Prahy se vzpamatovává z povodňové vlny, která vyhnala z domovů 258 lidí. Zatím zůstávají v náhradním ubytování, protože dosud nebyla obnovena dodávka elektrického proudu a vody. V obci ale již začal úklid, řekla dnes starostka Martina Filipová. Záplavy obec se zhruba 2400 obyvateli zasáhly ve dvou vlnách, rozvodnil se Zvolský potok a následně i Vltava. Povodeň postihla zejména okrajové části obce, kde se valila voda ze svahů a z několika potoků. Starostku mrzí, že evakuace mohla přijít dříve, kdyby obec měla přesnější informace o průtoku. 

12:32 - Pražská Technická správa komunikací (TSK) začala speciální sondou v hlavním městě kontrolovat silnice. Kontrola se zatím týká komunikací, které byly při povodni zatopeny, ale voda z nich už ustoupila. Řekl to mluvčí TSK Tomáš Mrázek. Speciální sonda má rozměry zhruba 30 krát 100 centimetrů a vzdáleně připomíná boby, na kterých v zimě jezdí děti. „Kousek po kousku se projede celá komunikace. Sonda speciálními čidly dokáže rozpoznat veškeré anomálie v silnici," vysvětlil Mrázek. Přístroj od sebe dokáže rozlišit, co je například kanalizace a co vymletá dutina. Výsledky zkoumání zaznamená počítač a odborníci pak výsledky vyhodnotí.

12:27 - Podle meteorologů byly srážky dnes ráno většinou spíše slabší, od nuly do deseti milimetrů. „Západní polovina ČR byla téměř beze srážek," oznámili pracovníci ČHMÚ. „Výjimku tvoří stanice Dolní Morava, Slaměnka, kde spadlo 23 milimetrů," doplnili. Dnes se ovšem mohou vyskytovat přeháňky a ojediněle i bouřky, což může hladiny přechodně rozkolísat.

12:20 - Na jihu Čech je nejvyšší stupeň na Blanici, Nežárce, Lužnici, Nové řece či Vltavě. Sama Vltava dosahuje stupně ohrožení na čtyřech místech – na jihu Čech v Českém Krumlově, ve středních Čechách v Praze – Chuchli a Vraném a na severu Čech ve Vraňanech. Ve Středočeském kraji dosahuje třetího stupně Cidlina v Sánech.

12:18 - Úseků na nejvyšším povodňovém stupni, tedy ohrožení, je v severních a jižních Čechách stejné množství, v každém kraji sedm. Konkrétně Labe je na stupni ohrožení v Děčíně, Ústí nad Labem a Mělníku. Dále je tento stupeň hlášen ještě na Bílině v Trmicích či Ohři v Lounech. Na Kamenici v Hřensku navíc platí stav extrémního povodňového ohrožení. Ještě ráno bylo extrémní ohrožení i na Labi v Mělníku a Děčíně, ale nyní se tam již řeka dostala pod extrémní stav.

12:16 - Meteorologové dnes před polednem zrušili výstrahu před povodněmi pro Plzeňský a Moravskoslezský kraj. „Všechny toky v povodněmi zasažených oblastech kulminovaly a jsou na poklesu. Pozvolné poklesy hladin očekáváme i nadále," uvedli pracovníci ČHMÚ.

12:11Počet úseků řek na nejvyšším povodňovém stupni dnes klesl. Před polednem jich bylo 17, kdežto ve středu přes dvě desítky. Stav extrémního ohrožení už platí jen na Kamenici ve Hřensku. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). Podle Povodí Labe hladina řeky v Ústí nad Labem a Děčíně kulminovala na úrovni 10,7 metru, a v Litoměřicích dokonce začala voda zvolna klesat. Také výstraha před povodněmi už platí jen pro Jihočeský, Středočeský a Ústecký kraj a Prahu.

12:10 - Situaci jsme pro vás sledovali i dopoledne, ZDE

Autor: ČTK, Redakce, Vendula Fižová

6.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rome a Julie

Shakespeare se zamiloval. Kde? V Libni

Christian Lindner, šéf FDP
18

Opoziční smlouva v Německu? Sociální demokraté uvažují o CDU

Unikátní levhartí dvojčata a předčasný advent: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 23. listopadu 2017.

Doping? Řešení stále odsouváme, štve Hamzu

Stále nic nového. Dopingová aféra v biatlonu pořád nemá v dohledu konečné resumé. Podle šéfa českého svazu Jiřího Hamzy vedení světové federace (IBU) alibisticky jen čeká na rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV).  

Kandidát na fotbalového bosse Fousek: I v české komoře lidé chtějí změnu

/ROZHOVOR/ Jde znovu do boje. Podpora příznivců ho přesvědčila. Petr Fousek se opět bude ucházet o post předsedy fotbalového svazu. Na valné hromadě, která se koná 12. prosince, se o nejvyšší pozici v českém fotbale utká s Martinem Malíkem.   

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT