Akce byla součástí festivalu Prague Pride a dostala podporu primátora města Bohuslava Svobody. Politik vládní ODS si za to v minulých týdnech vyslechl kritiku z řad konzervativních kruhů i části svých stranických kolegů.

Nenaplnily se hrozby, že průvod naruší extrémisté. Sešel se jich zlomek, na pestrý roztančený průvod přes policejní kordon tak pouze sprostě pokřikovali a hodili několik plastových lahví. Protestní shromáždění uspořádala krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), přišly na něj čtyři desítky sympatizantů.

Pochodu pro rodinu paralelně organizovaného Mladými křesťanskými demokraty se zúčastnilo přes dvě stě lidí, byli mezi nimi i členové konzervativní iniciativy D.O.S.T.. Jejich průvod skončil zhruba po hodině. Dřív než vyrazil duhový karneval na start.

Vysoká účast

Za neuvěřitelně vysokou označil účast na duhovém průvodu šéf organizačního týmu festivalu Czeslaw Walek. „Každý, kdo to viděl, viděl, že je to festival o radosti a toleranci,“ řekl. Na dotaz, zda k vysoké návštěvnosti akce přispěla i kritika z konzervativních kruhů včetně Hradu, uvedl, že řada lidí přišla svůj názor ukázat. Nejčastějším terčem nespokojenosti účastníků pochodu byl prezident Václav Klaus, řada z nich vyjádřila nespokojenost s jeho přístupem pomocí transparentů, někteří se ukázali s jeho maskou na obličeji.

V počtu desítek přišli i hlasití kritici veřejné prezentace sexuálních menšin. „Hanba vám, hanba vám,“ volal na účastníky pochodu u Národního divadla z megafonu vousatý muž, který držel tabuli s nápisem Homo sex je hřích. Homosexuálům tvrdil, že jejich odlišnost není nemocí, ale jejich rozhodnutím, a sliboval jim plameny pekelné. Rozjaření lidé reagovali na jeho slova pískotem i pobavenými úsměvy. Když průvod prošel, diskutoval s převážně heterosexuálně zaměřenými diváky, ale pochopení se ani u nich nedočkal.

Bez konfliktů

Policisté během průvodu řešili dva přestupky a zadrželi jednoho muže pro podezření z výtržnictví, protože u mostu Legií hodil do prostoru průvodu zapálenou dýmovnici. Na bezpečnost dbalo v ulicích města víc než 300 policistů, ve vzduchu byl vrtulník. Večer už jich bude ve službě jen stovka.

Na adresu sexuálních menšin v posledních dnech padala silná slova. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za „deviantní spoluobčany“ a průvod za nátlakovou akci. Nelíbilo se mu, že záštitu udělil Svoboda jako pravicový politik. Nesouhlasili s tím ani někteří občanští demokraté. Za Hájka se postavil prezident. Slovo deviace považuje za „hodnotově neutrální“. Arcibiskup Dominik Duka primátora požádal, aby svou záštitu ještě zvážil. Svoboda uvedl, že svůj názor nezmění. Podle něj umožněním akce Praha ukazuje, že je moderním světovým městem. Duka v sobotu podpořil Pochod pro rodinu.

Pochod už v minulých dnech podpořila opoziční ČSSD, někteří její politici se v sobotu zařadili do průvodu, přišli také zelení, ale i pražská politička ODS a poslankyně Jana Černochová.

Zdroj: Youtube