Přikázal roušky, vyfotili ho bez ní

Ve středu reportéři Blesku vyfotili Romana Prymulu poté, kdy odcházel ze schůzky. Podle některých indicií se konala v restauraci. Ministr vyšel z budovy bez ochrany dýchacích cest a bez ní také nasedl do auta s řidičem a odjel.

Více o kauze ministra zdravotnictví Romana Prymuly naleznete ZDE

Ministerstvo zdravotnictví pod Prymulovým vedením kvůli šíření nemoci covid-19 v Česku hospody uzavřelo. Přikázalo také nošení roušek ve vnitřních prostorách a autech, pokud v nich lidé necestují s rodinnými příslušníky.

Prymula v reakci na kritiku, která se na něj po zveřejnění fotek snesla, zdůraznil, že ho bez roušky vyfotili na ulici, kde v té době ještě ochranu dýchacích cest podle platných nařízení mít nemusel. Popřel také, že se schůzka konala v restauraci a sdělil, že k ní došlo v prostorách vyšehradské kapituly.

Jiný účastník téhož setkání, poslanec Jaroslav Faltýnek, naopak konstatoval, že se v restauraci sešli. Vyšehradská kapitula v pátek odpoledne vydala prohlášení, že své prostory pro schůzku politiků v uvedené době neposkytla.

„Chyba pana ministra je neomluvitelná. V době, kdy žádáme lidi o dodržování důležitých pravidel, kdy naši zdravotníci bojují v první linii, je takovéto chování naprosto nepřijatelné,“ zhodnotil Prymulovo chování v pátek premiér Andrej Babiš.

Předseda vlády Babiš vyzval Prymulu k rezignaci. Ten to ale odmítl.

„Tady doslova platí, že kážou vodu a pijí víno,“ reagoval šéf opozičních občanských demokratů Petr Fiala.

Chyby v komunikaci: Co řekl, to bylo jinak

Když například ve čtvrtek 8. října vláda vyhlašovala zákaz volnočasových aktivit kvůli šíření koronaviru, s platností od pondělí 12. října, nabyli návštěvníci a správci zoo v Česku dojem, že mají před sebou ještě víkend běžného provozu.

„Jmenoval bych například uzavření zoologických zahrad,“ řekl tehdy na tiskové konferenci k nových omezením ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vzápětí ale vydal kabinet tiskovou zprávu, ze které vyplynula povinnost zavřít zoo už od pátku 9. října, tedy pouhý den po Prymulově vyjádření.

Založil živnost uprostřed pandemie

Podezření z konfliktu zájmů vyvolal Roman Prymula především u některých opozičních politiků, když mezi dvěma vlnami pandemie nemoci covid-19 si v červnu letošního roku založil živnost. Oprávnění měl mimo jiné k výrobě zdravotnických prostředků. Po nátlaku tuto část svého podnikání na konci září ukončil.

Jeho živnostenské opatření je nadále aktivní v nespecifikované výrobě a službách, pořádání kurzů a také zpracování odborných studií a posudků. 

 

Nezískal bezpečnostní prověrku

V době, kdy byl Prymula náměstkem ministra zdravotnictví, potřeboval podle platných předpisů bezpečnostní prověrku. Tu ale od Národního bezpečnostního úřadu nezískal. Z postu náměstka odešel v květnu letošního roku. Premiér Andrej Babiš mu pak nabídl funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou vykonával od června do září, kdy ho prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem zdravotnictví.

Přišel o post ředitele. Bral peníze od dceřiny firmy

Prymula přišel v roce 2016 o post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. Odvolal ho tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Jako hlavní důvod tehdejší šéf resortu uvedl, že ve funkci ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera.

„Zjištění, že (Prymula) porušoval zákon zamlčováním informací o střetu zájmů a pravdivě neinformoval o svých rozsáhlých soukromých aktivitách, považuji za natolik závažné, že jeho setrvání na místě ředitele veřejné fakultní nemocnice je nadále neudržitelné,“ uvedl k odvolání ministr Němeček.