Záchranářské práce, které provádělo na sedmdesát hasičů, mezi nimi i kynologové se speciálně vycvičenými psy, skončily až v pátek nad ránem.

Úmrtí čtyř dělníků potvrdila mluvčí vysočinské krajské policie Dana Čírtková. Ta dodala, že policie nyní pracuje na jejich ztotožnění. V tuto chvíli se ví, že tři dělníci byli Češi a tři Slováci.

Policie již vyslechla stavbyvedoucího a několik svědků. „Zajistila také stavební deník," uvedla Čírtková.

Na místo neštěstí se kromě policie, záchranářů a zdravotníků dostavili i zástupci inspektorátu bezpečnosti práce, krajského úřadu, silničářů a také dodavatelských firem. Nechyběl ani znalec z oboru statiky.

Přítomný stavbyvedoucí se k případu odmítl vyjádřit. Stejně zareagoval i zástupce společnosti Bögl a Krýsl.

„Obraťte se na našeho právního zástupce. Tiskové prohlášení vydala i naše firma," zareagoval.

Právě zaměstnanci Bögl a Krýsl se na přípravných pracích při opravě mostu na silnici druhé třídy číslo II/345 nedaleko vilémovského náměstí podíleli.

Dělník, který se pádu mostu se štěstím vyhnul, byl ve čtvrtek odpoledne hospitalizován v havlíčkobrodské nemocnici. V podvečer se ale do Vilémova vrátil, aby záchranářům ukázal, kde by mohli být zavaleni jeho kolegové. Podle informací Deníku šlo o slovenského státního příslušníka.

Letecký transport

„Dalšího dělníka, který byl v sutinách částečně zavalen, a záchranáři s ním komunikovali, se podařilo vyprostit krátce po devatenácté hodině," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Jeho zdravotní stav ale nechtěla komentovat. Muž byl následně vrtulníkem transportován, a to s největší pravděpodobností do královéhradecké fakultní nemocnice.

Hasiči nemohli kvůli mokrému terénu nasadit těžkou techniku a pracovali pouze ručně s lopatami, krumpáči a kbelíky. Po setmění nainstalovali v místě neštěstí a v jeho bezprostředním okolí osvětlovací balony. „Těžkou techniku nelze zatím použít s ohledem na to, že v závalu jsou lidé a terén je v důsledku nedávného nepříznivého počasí silně podmáčený," pokračovala Musilová.

Při odstraňování sutin se střídalo několik skupin hasičů. V každé z nich pracovalo pět nebo šest mužů. „Jde o velmi fyzicky a také psychicky náročný zásah. I z tohoto důvodu jsou na místě psychologové, a to nejen z hasičského záchranného sboru, ale také Policie ČR. Na místě jsou i členové posttraumatického intervenčního týmu. Stále doufáme, že dělníky objevíme živé. Snažíme se najít jejich polohu. Využíváme termovize, štěrbinových kamer a dalších speciálních zařízení, která by je mohla přesněji lokalizovat," pokračovala ve čtvrtek v podvečer Musilová.

Zasahujícím hasičům pomáhal i psycholog

„Členy hasičských záchranářských týmů, které i tady ve Vilémově zasahují, samozřejmě vybíráme tak, aby jejich psychická odolnost byla vyšší, než je běžné u normální populace. Protože se ale jedná o velmi náročný fyzický i psychický zásah, jsem tady já, abych v době, kdy se hasiči při záchranářských pracích střídají, s nimi hovořil a aby případná traumata na ně tak nedoléhala," uvedl psycholog Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Jiří Průža.

Ten dodal, že měl možnost krátce pohovořit s lehce zraněným dělníkem. „Myslím, že mu bude až postupem času docházet, co tady zažil a čeho byl svědkem. Dá se předpokládat, že bude potřebovat psychologickou a další odbornou pomoc, aby se s tím dokázal vyrovnat. S tím druhým zraněným jsem nehovořil, byli u něho lékaři," poznamenal Průža.

Po vyproštění druhé osoby změnili záchranáři postup prací.

„Přeskupili jsme síly. Připravujeme se na rozdělení jednotlivých sektorů závalu, v nichž budou záchranné práce postupovat a při nichž budeme samozřejmě pokračovat i ve vyhledávání osob," vysvětlil velitel zásahu a šéf havlíčkobrodských profesionálních hasičů, Luboš Vacek.

„V těch sektorech budou pracovat jednotlivé týmy hasičů a hned po jejich prohlídce monitorovací technikou a vyhledávacími psy začnou s odklízením větších kusů sutin. Na místě operují i specialisté z Brna, kteří mohou provádět lokální trhací práce. Po vyloučení přítomnosti osob bude možné v uvedených sektorech zahájit i těžší sbíjecí a odklízecí práce. Jde o mravenčí práci, krůček po krůčku budeme postupovat dál," pokračoval Vacek.

Množství betonu, kamene a zeminy, které záchranáři museli odstranit, si odhadnout netroufl. „Je to v desítkách tun," konstatoval Vacek.

První oběť

Kolem dvaadvacáté hodiny se do odklízení sutin pustila i těžká technika. Zhruba o hodinu později oznámil Petr Beneš, ředitel krajských hasičů, přítomným novinářům, že jeden z dělníků v sutinách mostu skutečně zemřel.

Později záchranáři objevili další těla. Po nálezu poslední oběti, k tomu došlo po páteční třetí hodině ranní, hasiči ještě jednou místo z bezpečnostních důvodů prohledali a pátrací akce byla pozastavena.

Proč opravovaný most spadl, není prozatím jasné. Jedna z neoficiálních verzí hovoří o tom, že bylo odbagrováno příliš mnoho zeminy v sousedství pilířů. Ty se díky tomu vychýlily a kamenná klenba s masivní betonovou deskou se rozlomily a zřítily na zem.

Most v havarijním stavu nebyl

Jan Míka, ředitel Krajské správy a údržby silnice, sdělil, že most nebyl v havarijním stavu. „Počítalo se s jeho snešením, stejně jako byly snešeny všechny další mosty v opravovaném úseku silnice II/345 mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem, a s výstavbou mostu nového. V naši sedmistupňové havarijní škále byl ohodnocen stupni čtyři až pět," vysvětlil Míka. Podle jeho slov byl most postaven v roce 1926 a v šedesátých letech minulého století prošel částečnou rekonstrukcí.