"Na základě výsledků voleb do zastupitelstva statutárního města Chomutova, které potvrzují vůli občanů po změně, se dne 13.10.2014 dohodli zástupci PRO Chomutov, ANO2011 a KSČM na povolební spolupráci a začali pracovat na společném programovém prohlášení pro volební období 2014–2018," zní prohlášení, které má Chomutovský deník k dispozici. 

Daniel Černý - PRO Chomutov, 41 let, obchodní ředitel. V zastupitelstvu i ve volbách byl vůdčí osobnost hnutí. Všechny tři strany ještě budou jednat o podrobnostech, lídr Daniel Černý (na snímku vpravo) ale spojení zmíněných tří stran  i pravost prohlášení potvrdil. 

"Spojuje nás snaha vést město jiným způsobem, než jako tomu bylo doposud," uvedl krátce ke spojení Ladislav Drlý, jednička KSČM. 

Daniel Černý a Marek Hrabáč z ANO 2011 už večer nebrali telefony, jednání totiž pokračovala. Další informace přineseme během úterý.

Primátora vybere PRO Chomutov

Chomutovskému deníku se ještě podařilo zjistit, že PRO Chomutov a ANO 2011 budou mít každý čtyři radní, komunisté tři. Primátorem bude najisto někdo z vítězného PRO Chomutov, s největší pravděpodobností jejich lídr Daniel Černý. O náměstcích se prý bude ještě jednat.

Dohromady mají tři koaliční strany pohodlnou většinu dvaadvaceti hlasů, na ovládnutí zastupitelstva jich stačí osmnáct.

Nový Sever a ČSSD v opozici

Spojení PRO Chomutov a ANO 2011 bylo evidentní, očekávalo se však spíš, že třetí stranou v koalici bude Nový Sever. Jednání byla složitá a Nový Sever ještě včera váhal, zda se k někomu připojit nebo zda jít raději do opozice. Nakonec v ní opravdu skončí, zmíněná dvojice dala přednost komunistům. A to i přesto, že část kandidátů PRO Chomutov koalici s KSČM nechtělo. "Výhrady byly ideologické, nikoli pracovní," uvedl již dříve Černý.

"Je to pro nás překvapení," reagoval na oznámenou koalici David Dinda, jednička Nového Severu. "My jsme koalici s ČSSD a KSČM odmítli a byli připraveni jednat o variantě, která by přinesla změnu, tedy s PRO Chomutov a ANO 2011."

V opozici bude po dlouhých letech také osm zastupitelů sociální demokracie v čele s nynějším primátorem Janem Marešem. Toho podle všeho nahradí v čele města Daniel Černý z PRO Chomutov. Janu Marešovi jsme se v pondělí večer nedovolali.

Další informace přineseme během úterý.