Se ženou z Libereckého kraje, která je pravděpodobně nakažená rizikovou koronavirovou variantou omikron, cestovali po Namibii čtyři lidé z Prahy. Hygienici jim nařídili karanténu, na vyhodnocení jejich testů se čeká. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Žena cestovala s dalšími osmi lidmi z ČR, kteří byli vedle Prahy také ze Středočeského a Olomouckého kraje, uvedla v sobotu hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

"Epidemiologickým šetřením byly postupně zjištěny další čtyři osoby s trvalým bydlištěm v Praze, které s pozitivní ženou cestovaly po Namibii," uvedl Boublík. Pražští hygienici všem čtyřem těmto lidem nařídili striktní dvoutýdenní domácí karanténu a testy, první sérii z nich už čtveřice absolvovala. "Čeká se na jejich vyhodnocení. Výsledky vyšetření dosud nemáme k dispozici," doplnil mluvčí. Dva lidé ze čtveřice jsou podle něj plně očkovaní, jeden ve 180denní lhůtě po prodělaném covidu-19 a jeden očkován nebyl.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jižní Africe. Její výskyt byl potvrzen vedle afrických zemí také v Hongkongu, Velké Británii nebo Belgii. Žena z Libereckého kraje se z Namibie vrátila do ČR v devítičlenné skupině. U jejích členů i rodinných příslušníků ženy hygienici ověřují, zda jsou nakažení koronavirem.

Šárka Schmidtová v JAR hovořila také s místními obyvateli. Ti se prý nákazy neobávají, protože se lidé v zemi chovají zodpovědně. (Na snímku Šárka a jihoafričané Palesa a Mohau)
Svět děsí mutace z JAR. Místní jsou zodpovědnější než my, říká česká turistka

"Myslím si, že i těch 90 procent tak znamená, že ta mutace to prostě je… Nepochybně to je s pravděpodobností blížící se jistotě omikron. Když k tomu ještě přidáte to, že paní přijela odněkud přes Jižní Afriku, tak ta pravděpodobnost je opravdu vysoká," uvedl dnes odpoledne Řičář. Mikrobiologové z liberecké nemocnice nyní provádí bioinformatickou kontrolu kvality sekvence, jež má omikron u pacientky definitivně potvrdit.

Na ženu s variantou omikron upozornil podle ředitele krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty její praktický lékař. "Kromě antigenního testu, který vyšel pozitivně, tak byl zajištěn ve spolupráci s nemocniční laboratoří diskriminační PCR, který potvrdil vysoké podezření a to bylo následně potvrzeno ve spolupráci s Národní referenční laboratoří i tady laboratoří sekvenčně," řekl dnes Valenta pro ČT.

O ověřování možného výskytu varianty omikron v ČR v sobotu informoval SZÚ. Premiér v demisi, Andrej Babiš (ANO) pak na twitteru napsal, že prověřovaný vzorek patří ženě, která se do Česka vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Je v izolaci, očkovaná a má lehký průběh nákazy. Podle televize Nova jde o šedesátiletou ženu z Liberce. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že stejným způsobem se ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech. Případné nakažené budou hygienici přednostně trasovat, řekla v sobotu Svrčinová v České televizi.