Společnost ČEZ Distribuce k 22:00 evidovala zhruba 60 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny zůstávalo přes 12 tisíc domácností, uvedla mluvčí Soňa Holingerová. Kalamitní stav dál platí na Děčínsku, Českolipsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Olomoucku, Šumpersku, Bruntálsku a Opavsku.

Společnost E.ON, která zásobuje elektřinou zejména jih Čech a Moravy, k 19:30 evidovala 500 domácností bez proudu. Ráno jich bylo 75 tisíc. Distributor vyhlásil kalamitní stav v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě.

Poryvy větru byly nejsilnější mezi devátou večer a jednou hodinou ráno, a to zejména na hřebenech hor. Maximální náraz změřený na Sněžce dosáhl rychlosti 196 kilometrů za hodinu. Některé zdroje dříve uváděly i hodnotu přes 200 kilometrů, tu však zřejmě způsobila závada na přístroji. 

Pojišťovny mají po víkendovém silném větru nahlášeny tisíce škod v odhadovaném objemu desítek milionů korun, vyplývá z ankety ČTK. Nejčastěji jde o zničené střešní krytiny, spadlé stromy na domy, auta a kůlny, spadané ploty a rozbité skleníky. Pojišťovny posílily zákaznická centra a vyslaly pracovníky do terénu.

Škody eviduje také státní podnik Lesy České republiky, jemuž podle prvních odhadů vichřice poničila milion metrů krychlových dřeva. Jde asi o jeden milion stromů. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, objem zničeného dřeva představuje zhruba osm procent z očekávaných letošních tržeb. Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě víc zahltí trh se dřevem, který je ve střední Evropě pod tlakem kvůli kůrovcové kalamitě.

Vítr přidělal práci i železničářům

Silný noční vítr dnes přidělal práci i železničářům. Ráno a ještě i kolem poledne vlaky nejezdily na několika hlavních a mnoha lokálních tratích. Problémy hlásily téměř všechny kraje, nejméně omezení bylo podle mluvčí Českých drah Gabriely Novotné na jižní Moravě.

Vlaky měly kvůli vichřici problémy například mezi Českými Budějovicemi a Prahou, mezi jižními Čechami a Rakouskem, na trati Pardubice - Havlíčkův Brod, mezi Olomoucí a Krnovem či na trati Karviná - Dětmarovice. Provoz musel být omezen i na vlakovém nádraží v Olomouci, kde se utrhla část střechy a spadla do kolejiště. Zranění ani větší škody nebyly hlášeny.