Na počátku letošního roku vznikly internetové stránky, na nichž mladá autorka z Olomouce popisuje své zkušenosti s praktikami původně brněnské esoterické školy Poetrie. Dívky, které nalákala široká nabídka kurzů, se dle jejích slov stávaly dříve nebo později oběťmi samozvaného guru Jana Daniela. Ten měl některé pod záminkou tantrického zasvěcení sexuálně zneužívat. Škola sice v letošním roce oficiálně zanikla, kurzy však pokračují i nadále. Danielovým případem se brněnská policie ještě nezabývala.

„Dlouho jsem přemýšlela, zda praktiky Poetrie a chování zahraničního vedení jsou správné a jestliže nejsou, jak to sdělím ostatním studentkám, svým kamarádkám a jak mám varovat veřejnost. Je více než zarážející, že každá účastnice poutě musí podstoupit opakovaně sexuální zneužívání, fyzické týrání a psychický teror,“ píše na webových stránkách Poetrie.info bývalá lektorka Marie Fischerová z Olomouce. Právě založení těchto stránek rozpoutalo divokou diskusi a událostí, které vedly až k zániku školy. Na jedné straně se hromadí příspěvky děvčat, jejichž zkušenosti nepatří k těm příznivým, na straně druhé se ozývají hlasy, které se Poetrie a jejího vedení zastávají.

Guru se mnou obcoval pod zástěrkou tantry, píše dívka

„Také jsem byla účastna akcí, které vedl tento pán. Bylo to v devadesátých letech, akce měly náboj. Poté se ale stala událost, kterou jsem nikdy nikomu nesdělila. Pan Daniel se mnou taky obcoval, pod zástěrkou tantry. Nikdy se mi na dotazy ohledně této zkušenosti nedostala odpověď,“ píše na stránkách uživatelka, která se podepsala přezdívkou Káževodu.

Svoji zkušenost popisuje i dívka s přezdívkou Nelituju. „Mistr mi neskutečně pomohl, přišla jsem za ním úplně zdrcená, zničená a po takzvaném „odháčkování“ jsem cítila něco mezi osvícením a totální blažeností ještě týdny po tom. Klidně bych do toho šla znova,“ uvedla.

Kurzy zlákaly stovky děvčat z celé republiky

Možnost naučit se něco nového a rozšířit si povědomí o józe nebo feng – šuej zlákala stovky děvčat z celé republiky, mezi nimi byla i dnes čtyřicetiletá Jiřina Sekaninová z Olomouce. Do kurzů chodila několik let i se svojí dcerou Marcelou. „Jedna lektorka mi stále říkala, že Marcelka je ideální studentka pro Indii, kde často pobýval právě pan Daniel. Když jsem se ale dozvěděla, co se v zahraničí s mladými děvčaty děje, vyhodila jsem veškeré materiály a o ničem podobném už nechtěla ani slyšet. Tantru tento člověk nikdy nedělal, natož aby ji uměl učit. V celé republice jsou tantrické školy, ale nikoli tajné a opředené záhadami, jako byla Poetrie,“ řekla.

Všechny lektorky, které pro Daniela pracovaly, podle paní Jiřiny po celou dobu o sexuálním obtěžování děvčat věděly. „Některé z nich přesto v Olomouci a nejen tam nadále praktikují své přednášky a snaží se manipulovat s naivními dívkami,“ řekla.

Lektorky se snad bály, smály se jak na povel

Podle dvaačtyřicetileté Ivany Černé z Olomouce stojí možná za chování lektorek obyčejný strach. „Sama jsem se před pár lety zúčastnila podivné akce, která se konala na statku poblíž Chomoutova. Tvrdili nám, že je to mimořádný zážitek, který bychom si neměli nechat ujít,“ popsala redaktorce Deníku žena. Na místě ale zažila šok. „Bylo nás tam hrozně moc, muži i ženy, fungoval jeden záchod a ruce jsme si umývaly v nějaké kádi. Nedávali nám najíst. Přišlo mi, že lektorky se pana Daniela bojí, na povel se smály jeho vtipům, když se nikdo jiný nesmál. Také vím, že si bral některé mladé holky na osobní konzultace, při kterých se dělo snad úplně cokoli,“ vypověděla.

Poetrie v letošním roce zanikla. Nezanikli ale lidé, kteří byli její součástí. V Brně se stále pořádají kurzy, na nichž figurují jména spjatá s někdejší esoterickou školou. „Většina lektorů bude pokračovat v ryze soukromé praxi, což jistě přinese změny. Mnohé lektorky se rozhodnou pro práci ve smíšených kolektivech mužů a žen, jiné přestanou dělat semináře a specializují se na konzultace a podobně,“ napsala vysvětlení jedna z organizátorek. Zánik Poetrie vysvětluje „zlými ataky“ a vytunelováním.

„Z Poetrie jsem odešla, protože jsem si nerozuměla s jeho vedením. Sama ale nemůžu říct, zda se tam dělo všechno to, o čem se povídá. Osobně jsem se s žádným sexuálním obtěžováním nesetkala,“ sdělila bývalá lektorka Jitka Běličková, která pokračuje v kurzech, které už se samotnou Poetrií nijak nesouvisejí. „Dělám některé věci, které jsem se naučila tam, například výtvarné koláže, ale to je běžný psychologický nebo arteterapeutický postup, ne žádná tajná metoda,“ vysvětlila. Přesto však, když se rozpovídala o tantře, prohlásila: „Je třeba nenaletět a být opatrný, abyste se nevystavili nějakému nebezpečí…“

Záhadný Daniel zmizel v zahraničí

Další lektorka, Lucie Kratochvílová, jejíž jméno je v povědomí veřejnosti stále spojeno s esoterickou školou, říká, že Daniel jí změnil život, jeho terapeutické metody dosud praktikuje a celou aféru nechce komentovat. „Jedna moje přítelkyně poměrně trefně vystihla, že pokud člověk na cestě spatří lejno, má dvě možnosti: buď ho obejde a nebo rozšlápne a rozmázne kolem sebe. Přesně tak fungují reakce na pomluvy. Zažila jsem to díky této aféře na vlastní kůži…,“ uzavírá otázku kontroverzní školy mladá žena.

Samotného Daniela se redaktorce Deníku nepodařilo zastihnout. Zdroj z jeho blízkého okolí však uvedl, že muž žije již delší dobu v zahraničí a celou aféru, která je podle něj jen snůška pomluv, by rozhodně nechtěl komentovat. Neslavně dopadla i plánovaná schůzka s vedením školy. Ačkoli autorka tohoto textu měla přijet za jednou z lektorek, která i nadále organizuje kurzy, do Brna, setkání se dosud neuskutečnilo z toho důvodu, že vedení školy přestalo komunikovat.

(Všechna jména v textu byla změněna, pozn. red.)