Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by se měla vyjádřit ale hlava státu, když se setkání konalo u ní. Chovanec dál nabízí svou rezignaci na post místopředsedy strany, v prosinci pak zřejmě opustí funkci hejtmana a bude jen poslancem.

ČSSD se po volbách snaží udržet jednotu mezi dvěma křídly – předsedy Bohuslava Sobotky a Haškovým. Situaci vyostřila lánská schůzka těsně po volbách, na kterou zamířily špičky partaje bez jejího šéfa. Předsednictvo ČSSD pak Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvalo ho k rezignaci. Poté, co účast několika členů ČSSD na schůzce vyšla najevo, ho naopak podpořili mnozí spolustraníci, veřejnost i grémium strany. Dvojvládí ve straně by měl ukončit výkonný výbor 10. listopadu.

Chovanec dnes v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že textovou zprávu s pozváním do Lán mu poslal Hašek pár dní před volbami. Prý si myslel, že ho zve prezident. „Když jsem dojel do Lán, tak jsem nabyl dojmu, že ta schůzka nebyla zvána panem prezidentem. Pan prezident řekl u stolu, ke kterému jsme zasedli: ‚Vy jste tu schůzku iniciovali, tak si pojďme povídat'. Tak jsem ztratil iluze, že jsem byl pozván panem prezidentem," řekl Chovanec. Kdo se schůzky zúčastní, zjistil prý také až těsně před ní.

Chovanec: Ta schůzka byla naprosto hloupá

Podle Chovance chtěl Hašek nejspíš ukázat, že dokáže dovést lidi z vedení ČSSD. „Ta schůzka byla naprosto hloupá. Podle mě byla propagandistická, nic víc, aby Michal Hašek ukázal, že má nějaký tým," uvedl Chovanec. Na setkání v Lánech byli kromě něj a Haška také místopředseda partaje Zdeněk Škromach, jihočeský hejtman Jiří Zimola a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Jednání zapírali. Přiznali ho až po pár dnech. Jako první to udělal Chovanec. Podle šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD) by všichni měli opustit stranické funkce.

Hašek dnes na otázku, zda jednání v Lánech inicioval, neodpověděl. „Jakékoliv setkání s hlavou státu, absolvoval jsem jich několik s Václavem Klausem i Milošem Zemanem, beru jako důvěrné a na rozdíl od Milana Chovance nepovažuji za vhodné je veřejně komentovat," uvedl jen.

Podle Štěcha by měl o setkání promluvit prezident. „Ten by se k tomu také měl vyjádřit, protože ta nešťastná schůzka byla u něj, mlčení nepomáhá," míní Štěch. Podle něj za nynější situací jsou „ambice některých lidí". Ti si prý mysleli, že mají prezidentovu podporu, tak využili situace. ČSSD ve volbách zvítězila. Získala ale méně hlasů, než počítala. Podpořilo ji 20,5 procenta voličů. Ještě v létě jí průzkumy dávaly šance na víc než 30 procent.

Sobotka by měl trvat "na vyvození závěrů"

Chovanec za propadem a horším volebním výsledkem vidí to, že ČSSD podpořila Rusnokovu vládu. Byla to podle něj velká politická chyba, posílilo se i dvojvládí ve straně. Chovanec míní, že kdyby Rusnokův kabinet důvěru Sněmovny získal a volby se konaly až v řádném termínu na jaře, jeho strana by už nezvítězila. Myslí si, že by vyhrál Andrej Babiš se svým hnutím ANO.

Chovanec je zatím rozhodnutý rezignovat 9. prosince na post hejtmana a být jen poslancem. Uvedl, že v úterý nabídl také rezignaci na post místopředsedy strany, Sobotka ji ale nepřijal. Chovanec ji nabízí dál. Rozhodnutí o osudu jeho, ostatních účastníků lánské schůzky i celé strany by mělo padnout příští neděli na výkonném výboru. Podle Štěcha by Sobotka měl trvat „na vyvození závěrů" a pětice by měla ve straně dál pracovat jen v obcích a krajích. Ke složení mandátů by je ale nevyzýval, dostali je podle něj od občanů.