Na ni měl být podle dřívějších informací napojen exministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho někdejší náměstek Vladimír Šiška, který je obviněný z podplácení. Drábek spojení s firmou odmítl. Podle mluvčí spořitelny tisk PIN kódů zajišťuje jiná společnost, a to dceřiná firma banky sIT Solutions.

„PIN kódy nerozesílá ani Úřad práce ČR, ani Česká správa sociálního zabezpečení, a dokonce ani Česká spořitelna, ale na základě smlouvy s Českou spořitelnou až další soukromoprávní subjekt – společnost IT Solutions CZ, jíž byly bez souhlasu příjemců dávek svěřeny jejich adresy – patrně Českou spořitelnou," uvádí ČSSD ve své analýze. Taková praxe je podle ní pochybná. O zpracovávání osobních údajů klientů svědčí prý to, že PIN kódy lidé dostávají ještě před tím, než je úřad práce vůbec vyzval k převzetí sKarty. Společnost je navíc rozesílá obyčejně, ne doporučeně, uvádí analýza.

Smlouva na 12 let

Sociální karty pro vyplácení dávek provozuje Česká spořitelna. Zvítězila v tendru. Ministerstvo práce s ní uzavřelo smlouvu na 12 let. V lednu ji podepsal tehdejší náměstek Šiška. Kvůli jeho obvinění z podplácení Drábek na podzim rezignoval.

Podle mluvčí České spořitelny Heleny Matuszné rozesílá PIN Česká pošta. „Je to běžná praxe jako v případě ostatních platebních karet. sIT Solutions je dceřinou společností České spořitelny, která zajišťuje tisk PIN," sdělila Matuszná. Podle ní banka na rozdílné firmy místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka upozorňovala už v říjnu. Tehdy uvedla, že se „v žádném případě nejedná a nikdy nejednalo o firmu Jaromíra Drábka nebo Vladimíra Šišky" a že cílem politikových výroků bylo poškodit dobré jméno spořitelny.

Úspora stovek milionů

Podle Drábka měly sKarty, proti nimž se staví odbory, opozice, rada postižených i někteří koaliční politici, státu ušetřit stovky milionů za rozesílání dávek. Kritiku projektu neumlčela ani nová dohoda premiéra, ministryně práce a spořitelny o úpravě smlouvy. Změnit se mají i zákony. Používání sKaret k vybírání peněz z bankomatů, k placení či převádění peněz má být dobrovolné.

Drábek už dřív několikrát popřel, že by on či jeho náměstek byli na počítačové firmy napojeni. Ministr uvedl, že sice v oboru podnikal, ale po nástupu na ministerstvo vazby ukončil. Jméno IT Solutions padalo už v souvislosti se zaváděním nového počítačového systému pro zpracování dávek, který úřady práce začaly používat od ledna. Společnost patří mezi subdodavatele.