Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí v Topolánkově vládě Karel Schwarzenberg to vidí jako pozitivní vývoj v obou zemích. Podobně reagoval i předseda Věcí veřejných Radek John, podle něhož se i na Slovensku rozhodli pro zodpovědnost a pro zastavení zadlužování.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak vyzdvihl vítězství vládní strany Roberta Fica, která získala o zhruba 20 procent hlasů více než dosud nejsilnější opoziční strana SDKU-DS. Na Slovensku se nepovedl "scénář oslabení sociální demokracie", uvedl Sobotka v České televizi. Ficův Směr-SD označil za "jednoznačného vítěze voleb", který má možnost znovu sestavit vládu. Dosavadní opozice už ale dala najevo, že kabinet nehodlá formovat s Ficem.

Podle Nečase je situace na Slovensku v několika rysech podobná povolební situaci v Česku. "Také vítězný Ficův Směr ztratil podporu v posledních týdnech před volbami podobně jako Paroubkova sociální demokracie a jeho vítězství mu nezaručuje cestu k sestavení vlády," míní Nečas. Dosud opoziční středové a pravicové strany tak podle něj mají nově šanci díky většině v Národní radě vytvořit koaliční vládu.

Ze slovenského parlamentu vymizela Mečiarova HZDS

Na Schwarzenberga největší dojem udělalo to, že voliči na Slovensku rozhodli stejně jako v Česku. Ocenil, že navzdory hospodářské krizi voliči nedávali hlasy extremistickým stranám a že ze slovenského parlamentu vymizela Mečiarova HZDS; naopak posílily křesťanskodemokratické strany. "To je výborný výsledek," dodal. Jak řekl, někteří ze slovenských politických předáků mu už v noci na neděli telefonovali. Některým z nich napíše blahopřejné dopisy, jejich jména říci ale nechtěl. "Telegramy už bohužel neexistují, to nám pošta taky zrušila," posteskl si.

"Kauzy Řecka, Lotyšska, Maďarska a dalších zemí všechny obyvatele Evropy vyděsily natolik, že se rozhodli pro zodpovědnost a pro zastavení zadlužování," uvedl John. Podle něj volby daly příležitost vrátit se k "normálnímu fungování, které nezničí naše děti". Slovensko se vydalo zřejmě stejnou cestou jako Česko, bude nicméně zajímavé sledovat, jak rychle se podaří sestavit koaliční vládu. "Držíme jim palce," dodal John.

Ficovi hrozí odchod do opozice kvůli ztrátě jeho koaličních partnerů

Politolog Petr Just nicméně uvedl, že výsledek slovenských parlamentních voleb je jen částečnou paralelou voleb českých a sestavení možné čtyřkoaliční vlády bude možná dost zdlouhavé a krkolomné. Upozornil na to, že zisk strany premiéra Roberta Fica je pro ni rekordní a zároveň třetí nejvyšší v polistopadových dějinách Slovenska, zatímco ČSSD ve volbách dost ztratila. Ficovi hrozí odchod do opozice kvůli ztrátě jeho koaličních partnerů. HZDS Vladimíra Mečiara musí slovenskou Národní radu opustit, čímž završila svůj pozvolný pád, a Slovenská národní strana se do parlamentu málem nedostala.

Čtveřice středopravicových stran je sice programově homogenní, slovenské křesťanskodemokratické strany - SDKU-DS a KDH - měly v minulosti řadu konfliktů, připomenul Just. První ze stran vznikla odštěpením z KDH, která kvůli neshodám s ní předčasně opustila předchozí koaliční vládu Mikuláše Dzurindy. Současní lídři těchto stran jsou umírněnější a konsenzuálnější, "ještě bych ale na jejich místě úplně nejásal," dodal Just.

Povolební situace na Slovensku bude poměrně složitá

Předseda KSČM Vojtěch Filip má za to, že povolební situace na Slovensku bude poměrně složitá, a to zejména z pohledu vztahů k Maďarsku. Poznamenal, že nová bratislavská vláda nebude mít takovou vyjednávací sílu, jakou měla dříve. I když Fico získal o pět procent víc než minule, za současného stavu bude skládat vládu jen těžko.

Sobotní parlamentní volby na Slovensku s bezmála 35 procenty získaných hlasů vyhrál levicový Směr-sociální demokracie premiéra Fica, dosavadní opozice však bude mít ve 150členném parlamentu většinu 79 mandátů. Do parlamentu se dostalo šest stran. Nejsou mezi nimi dosud vládní Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko expremiéra Vladimíra Mečiara ani opoziční Strana maďarské koalice (SMK), které nemají potřebné minimum pěti procent hlasů.