Předloha vyjme soukromé bezpečnostní agentury z režimu živnostenského zákona. Vedle stanovení podrobnějších podmínek pro jejich činnost stanoví i přestupky a sankce, kterou bude moci být až odnětí licence, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Úprava by měla podle něho přispět mimo jiné k vytěsnění nespolehlivých podnikatelů v tomto oboru a ke zkvalitnění služeb pro zákazníky.

Předloha se bude vedle bezpečnostních agentur vztahovat například i na soukromé detektivy. Ve Sněmovně se již chystá návrh, jak podmínky pro jejich činnost ještě zpřísnit.

Licence má podle předlohy vydávat ministerstvo vnitra po prověření žadatele a se souhlasem tajných služeb. Licence mají být platné nejvýše deset let a žadatelé za ně budou platit. Vnitro by mělo z poplatků získat kolem 30 milionů korun ročně. Peníze půjdou na nové úředníky, kteří budou licence vydávat a zároveň bezpečnostní agentury kontrolovat.

V Česku podle podkladů k návrhu zákona působí kolem 6500 subjektů, které podnikají v oboru soukromých bezpečnostních služeb. Firmy zaměstnávají kolem 50.000 lidí.

Návrh zákona počítá se zavedením dvouletého přechodného období, v němž budou muset bezpečnostní firmy licence získat. Na vnitru má kvůli tomu vzniknout pracoviště se zhruba 40 zaměstnanci. Jeho zřízení by mělo v prvním roce vyjít na 30 milionů korun a v dalších letech bude zajištění nové agendy stát kolem 20 milionů ročně.