Odborník na sekty: Nový život dá Tošovskému podporu

Odchod ústeckého politika Pavla Tošovského (ODS) z veřejného života kvůli mimomanželskému poměru má spojitost s náboženskou společností Nový život, často označovanou na veřejnosti za sektu. Kritický je k Novému životu také odborník na sekty a náboženská hnutí Zdeněk Vojtíšek.

Měli by politici přistižení při nevěře rezignovat na svou funkci? Hlasujte v naší anketě!

V případě Pavla Tošovského ale Nový život chválí. „To společenství vezme vážně jeho snahu se už dále nedopouštět nemravného chování a dá mu silnou společenskou podporu. To je něco, co pan Tošovský v tuto chvíli jistě potřebuje,“ říká Vojtíšek, který připomíná, že Tošovský před lety ústecké společenství Nového života zakládal a byl jeho prvním pastorem. „Rozumím tomu, proč se tomuto společenství říká sekta a jsem vůči němu velmi kritický, ale za jeho schopnost člověka pozitivně zachytit v přelomovém období života, bych Nový život spíš pochválil než odsoudil.“ Tradiční náboženské skupiny jako třeba římskokatolická církev podle Vojtíška nezvládají umožnit lidem nový začátek narozdíl od radikálních skupin typu Nový život.

Odchází z funkce kvůli nevěře

Tošovský se knevěře sám přiznává v prohlášení, které bylo zveřejněno na webových stránkách křesťanské společnosti Nový život, jejímž je členem. Někteří jeho dnes již bývalí kolegové si ale myslí, že ho k tomu dohnalo právě toto kontroverzní náboženské společenství, jež vykazuje znaky sekty.

„Dopustil jsem se vážných hříchů v oblasti intimního života. Svojí několikaletou manželskou nevěrou jsem téměř způsobil rozpad své rodiny. Několik let jsem byl ve vzpouře vůči Bohu a církvi i jejím vedoucím. Přitom jsem určitou zbožnost pokrytecky předstíral. Poté, co byla moje nevěra odhalena, jsem se rozhodl odstoupit z veřejného a politického života a konečně jsem se odhodlal k nápravě a obnově,“ uvedl Tošovský v prohlášení, jímž se omlouvá svým nejbližším a dalším, které svým jednáním pohoršil.

Na stejných stránkách se k věci vyjádřilo i vedení Nového života, konkrétně pastor Mikuláš Török s tím, že se Tošovský na ně sám obrátil o pomoc.

„Pavel Tošovský se v uplynulých letech téměř nezúčastnil sborového života, shromáždění navštěvoval sporadicky, a tedy bylo zřejmé, že jeho křesťanský život upadá. Rozsah duchovního a především morálního pádu ale mnohé překvapil,“ uvedl mimo jiné Török. A dodal, že vzhledem k tomu, že Tošovský vyjádřil touhu a ochotu k nápravě, rozhodlo se mu vedení Nového života pomoc poskytnout.

Zbytečně mnoho podrobností na webu

Právě přetřásání důvodů této záležitosti na veřejně přístupných webových stránkách všechny, kteří Tošovského znají, nejvíce šokovalo. „Možná morálně selhal, ale takové veřejné sebemrskačství, které tam předvedl, to přece není normální. Už s ohledem na rodinu, vždyť má čtyři děti. Ta sekta mu musela úplně vymýt mozek,“ reagoval jeden z jeho spolupracovníků, který si ale vymínil zůstat v anonymitě.

Tošovský se jako člen ODS zapojil aktivně do ústecké politiky až v roce 1997. Na kariérním žebříčku však rychle postupoval. V roce 1998 byl zvolen neštěmickým starostou. V té době proslul zejména jako obhájce kroků kolem výstavby zdi v Matiční ulici. O dva roky později získal i post 2. náměstka hejtmana Ústeckého kraje. Od roku 2004 až dosud pracoval jako výkonný ředitel Severočeského sdružení měst a obcí (SESO). Kromě toho působil ve funkci zastupitele města, zasedal v radě a zastupitelstvu Neštěmic a v různých městských i obvodních orgánech. Nyní odešel ze všech postů a ukončil i členství v ODS.

Rezignace kolegy zaskočila

„Mrzí mě to. Bez ohledu na jeho provinění jsem přesvědčen, že byl slušným politikem i člověkem,“ řekl předseda ústecké ODS a senátor Ústí Pavel Sušický. Dodal, že se Tošovského snažil přesvědčit, aby minimálně v SESO, což bylo jeho zaměstnání, zůstal, ale neuspěl.

Jeho rezignace zaskočila starostku Neštěmic Lianu Wagnerovou (ODS). „Hrozně mě to překvapilo, bude v radě i zastupitelstvu chybět,“ řekla.

Také předseda rady SESO a ústecký primátor Jan Kubata (ODS) byl udiven. „Stalo se to den ze dne, bude problém za něj rychle najít adekvátní náhradu,“ obává se. Tošovského označil za zkušeného politika a dobrého ředitele. Nicméně jeho důvody k rezignaci dle svých slov chápe. Odmítl je však hodnotit či jakokoli rozebírat s tím, že jde o Tošovského soukromou záležitost, stejně jako nechtěl komentovat jeho spojení s Novým životem.

Zastupitelka: Ovlivnila ho sekta

Naopak neštěmická zastupitelka Miloslava Válková (dříve ODS, nyní SZSP) se netajila přesvědčením, že ho negativně ovlivnila právě tato náboženská společnost. „V posledních letech byl úplně jiný než dřív, naprosto pasivní. Určitě na něj působila ta sekta,“ řekla Válková, která v dobách Tošovského působení ve funkci starosty Neštěmic byla tajemnicí radnice, tedy patřila k jeho nejbližším kolegům.

Sám Tošovský jakékoli ovlivňování odmítl. „Jsem svéprávný a veškerá rozhodnutí jsem učinil sám. Z veřejného života jsem odešel, protože nechci, aby se moje rodinné záležitosti, které se budu snažit dát do pořádku, probíraly veřejně,“ uvedl s tím, že jeho prohlášení na stránkách Nového života bylo pro určitý okruh lidí, na nichž mu záleží.

V Česku není běžné, že by politici po odhalení nevěry odcházeli z veřejných funkcí. Příkladem z poslední doby je premiér Mirek Topolánek (ODS), který odešel od ženy Pavly a s kolegyní, místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou, nyní žijí a společně vychovávají syna Nicolase. Manželku Zuzanu opustil také ústecký poslanec, bývalý premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Před pár měsíci se oženil s o dost mladší tlumočnicí Petrou.