Nachlazení, zvýšené teploty a katary horních cest dýchacích. S takovými obtížemi přicházejí v těchto dnech nejčastěji do ordinací lékařů pacienti na Přerovsku. Přestože podle kalendáře začíná podzim až v pátek, jeho hlavní symptomy už jsou tady. Hygienici tvrdí, že za zdravotní problémy pacientů může prudké střídání teplot.

„Denně vyšetříme kolem dvou desítek dětí, které mají většinou kašel a rýmu, provázené zvýšenými teplotami. Buď to jejich imunita ustojí, nebo nemoc sklouzne na nosohltan a průdušky,“ popsala situaci přerovská dětská lékařka Dagmar Hlavičková.

Děti by podle ní měly nachlazení vyležet a zůstat raději doma. „Je dobré stáhnout je z kolektivu a omezit aktivity tak, aby byly v klidu. Vhodné jsou kapky proti kašli, nosní spreje a bylinkové čaje. Pokud nemoc přetrvává déle, je dobré zajít k lékaři,“ řekla.

Na chřipku je zatím brzo

Podle přerovské epidemioložky Ludmily Špinarové se teď nejčastěji vyskytují infekty horních cest dýchacích, zatímco na klasickou chřipku je zatím brzy. „Na vině jsou změny počasí. Lidé nebyli připraveni na ochlazení a nepřizpůsobili mu své oblečení. Zatímco ráno byla velká chladna, v poledne se prudce oteplilo,“ shrnula Špinarová.

Se zánětem močových cest skončila u lékaře i pětatřicetiletá žena z Přerova. „Podcenila jsem počasí, dny jsou ještě teplé, ale večery už ne. Ty bolesti bych nikomu nepřála. Když vidím mladé holky, jak chodí na podzim s holými zády, musím si klepat na čelo,“ poznamenala.

Spánek a vitamin C

Dalšímu šíření bacilů zabrání jedině prevence. „To znamená – často si umývat ruce a při kašli používat jednorázové kapesníky. Důležité je posilovat imunitu vitamínem C v přírodní formě a mít dostatek spánku,“ radí hygienička. Už v těchto dnech je také aktuální očkování proti chřipce, které by měli lidé podstoupit nejlépe počátkem října.

Kromě klasických infektů horních cest dýchacích se u některých pacientů na Přerovsku objevily i hnisavé angíny. „Měli jsme pár vážnějších případů, kdy nezabrala ani širokospektrální antibiotika. U mladých pacientek ani po několika dnech léčby potíže neustoupily a měly klinický nález i po vybrání pětidenní kůry. Ve dvou případech musely být dokonce hospitalizovány,“ shrnul přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka.

Ten doporučuje v podzimních sychravých dnech vést zdravý způsob života, posilovat imunitu a přijímat dostatek přirozených vitamínů. Lidé by se neměli vyhýbat ani racionální stravě. „Když se objeví první příznaky nachlazení, měli by změnit běžný režim dne, zmírnit dlouhodobou zátěž a odpočinout si. Když ani to stav nezlepší, je dobré vyhledat lékaře,“ uzavřel Koudelka.