Předesílám, že v ní zasedli zástupci všech stran zastoupených ve sněmovně a nikdo až do čtvrtka nezpochybnil její úsilí odhalit, zda za letní policejní šarádou byla snaha o zlepšení práce, nebo odstranění šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty.

Více o zprávě poslanecké komise: Cílem reformy nebylo odstranit Šlachtu

Všem přitom bylo jasné, že komise na nově nastoleném stavu věcí nic nezmění. Po sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, v jejímž čele stojí plukovník Michal Mazánek. Byl jediným, kdo se přihlásil do výběrového řízení, takže ho logicky vyhrál. Je to ale zkušený kriminalista, k jehož pověsti může mít připomínky jen ignorant.

Plukovník Robert Šlachta, který se stal jakousi legendou, příkladem neúplatného poldy, který jde zločincům po krku hlava nehlava, odešel do civilu, aby se po čase vrátil do funkce druhého nejvyššího celníka. Nepoctivce může hlava nehlava stíhat dál. Za běžných okolností by to skončilo konstatováním, že reorganizace byla zbrklá, mediálně zcela nezvládnutá, ale díky varovným hlasům státních zástupců a politiků z hnutí ANO nakonec dopadla docela dobře a padouchům opět může být ouvej. Důkazem nechť je zatýkání v kauze ROP Severozápad, kde policisté nehleděli vpravo ani vlevo a vybrali jak hnízdo členů ODS, tak ČSSD.

Čtěte také: Korte: Zpráva je snůška drbů. Šlachta: vlk se nažral a koza zůstala celá

Jenže je před volbami a výsledná zpráva komise se krutě nehodí do krámu hnutí ANO. Andrej Babiš, který se pasoval do role jediného protikorupčního bojovníka, označil práci komise za šaškárnu a Českou republiku nazval Palermem. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán odmítl plnit úkoly, které mu komise uložila, neboť by tím „dovršil destrukci boje s korupcí, jež reorganizací začala". To už je silný kalibr. A Andrej Babiš, byť jeho nervozitu po kauze nákupu dluhopisů Agrofertu chápu, by měl brzdit.

Čtěte také: Babiš útočí: vyhrálo české Palermo, zpráva komise je šaškárna

Totéž platí o představitelích ČSSD, kteří nyní oslavují a troubí do světa, že Babiš před krajskými volbami policejní reformu zneužil k očernění sociální demokracie. Zajímavé je, že totéž si myslí i Daniel Korte z TOP 09. Slova šéfa sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD), že Babišovo tvrzení o účelovosti závěrů komise je „útokem na samotné základy parlamentní demokracie v České republice", považuji za úlet.

Čtěte také: Sobotka: Kampaň ANO k reorganizaci policie byla založená na nepravdách

Andrej Babiš, stejně jako Bohuslav Sobotka, chce vyhrát volby. Pokud si ale myslí, že toho dosáhnou siláckými výroky, kdy se představitelé obou vládních (!) stran navzájem označují za mafiány, oligarchy, zločince a nepřátele státu, hluboce se mýlí. Právě teď bodují ti, kteří jsou v ústraní, věci příliš nekomentují a soustřeďují se na svůj program, jako například lidovci či Starostové.