Snad proto se kdysi sblížil s někdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem a tato slabost pro „potírání kriminality" u něj přetrvala do dnešních dnů. Asi by to mohlo být pokládáno i za úctyhodný koníček, kdyby získané informace zároveň nepoužíval ve vlastní prospěch, ke kriminalizaci svých konkurentů. A to se bezpochyby dělo, existuje o tom řada svědectví.

Tím má být řečeno jediné: Jestliže dnes Andrej Babiš vede svatou válku za nezávislou policii a nezávislé státní zastupitelství, jde z jeho strany o dost trapný vtip. Dlouhá léta totiž přispíval k tomu, aby orgány činné v trestním řízení závislé byly. Závislé na oligarších, jako je on.

Nynější koaliční válka o reorganizaci elitních policejních útvarů ale není bojem mezi černými a bílými. To, co předvedli lidé z policejního prezídia a co se snaží veřejně hájit ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD, by asi neobstálo ani v KLDR. Vytvořit přes noc nové organizační schéma s tak dalekosáhlými důsledky pro vyšetřování nejzávažnějších zločinů – bez konzultace, bez diskuse s kýmkoliv – je hodno autoritářského režimu. Chovanec, záměrně provokující, v tomto směru není důvěryhodnější než Babiš.

Spojování útvarů

Překotný způsob spojování protikorupčního a protimafiánského útvaru by měl jediný ospravedlnitelný důvod: Válka mezi policajty už nabrala takových obrátek, že jsou podkopávány samotné základy demokratického zřízení a právního státu. A takové náznaky zde samozřejmě vidíme, ačkoliv o tom v této diskusi zatím nepadlo ani slovo.

Česko potřebuje nezávislou policii, potřebuje jako sůl i nezávislé státní zástupce. Ale není jisté, že tuto nezávislost dnes ještě reprezentují lidé jako šéf protimafiánského ÚOOZ Robert Šlachta, šéfové státních žalobců Lenka Bradáčová, Ivo Ištvan a Pavel Zeman. To, že se v celé věci nechali Babišem a jeho médii zatlačit do role figurantů hnutí ANO, je trestuhodné 
a znevěrohodňuje je to pro další práci.

Nezávislá policie se nepozná podle toho, zda ve své funkci setrvá Robert Šlachta či kdokoliv jiný, ani podle toho, jak je organizována. Jde vždy jen o to, zda je schopna na základě přesvědčivých důkazů dostat před soud i lidi s těmi nejdelšími prsty, byť by šlo o členy vlády a blížily se volby.

Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk