„Máme deset sloužících lékařů. Naše spádová oblast je široká. Jezdí k nám lidé z Českých Velenic, Kaplice, Besednice, měli jsme dokonce dva případy z Třeboňska v loňském roce, protože v Třeboni pohotovost zrušili,“ uvedla pracovnice ekonomického odboru správy polikliniky v Českých Budějovicích Marta Sokolíková.
„Naši službu využívají lidé od Bechyně po Olešník, takže spádově přesahuje nejen hranice města, ale i hranice správní oblasti,“ přidává se starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. Tam pohotovost zřizuje město. Střídají se tady místní lékaři s těmi, kteří dojíždějí z Budějovic. Teď jde ale o to, zda uvolní kraj milionovou dotaci potřebnou na provoz. Pokud ne, pak by bylo na zastupitelstvu, zda peníze uvolníme z našeho rozpočtu,“ uvažuje.

Nedostatek práce rozhodně nehrozí

I přesto, že od Nového roku musejí lidé, kteří vyhledají ošetření na lékařské pohotovosti, zaplatit devadesátikorunový poplatek, nemohou si sloužící lékaři v Ostravě stěžovat na nedostatek pacientů. Téměř všichni také bez problémů hradí nově zavedený regulační poplatek.
Ředitel Městské záchranné služby Ostrava, pod kterou lékařské pohotovosti v krajském městě spadají, Jaroslav Páník uvedl, že za první tři dny nového roku lékaři ošetřili na dětské lékařské službě první pomoci 125 dětí, 222 pacientů přišlo na pohotovost pro dospělé, dalších devadesát nemocných potřebovalo pomoc v terénu. Pohotovostní zubaře vyhledalo dvaasedmdesát lidí.
„Nic nenasvědčuje tomu, že by pacienti omezili návštěvnost pohotovostí. Převážná většina lidí také bez problémů uhradila poplatky, samozřejmě kromě těch, kteří jsou od úhrad osvobozeni. Těch, kteří nejsou schopni okamžitě poplatky uhradit, je velmi málo, jsou naprosto ojedinělí,“ řekl Páník. Pohotovostní poplatky se v Ostravě vybírají přímo v ambulancích a na místě poskytnutí služby výjezdové lékařské služby první pomoci. „Žádné zvláštní konflikty nevznikly,“ podotkl Páník.

Poplatky se vybírají různě

Nejvíce nejasností ohledně regulačních poplatků ve zdravotnictví provázely začátkem roku platby za pohotovostní služby. Sami lékaři si s některými případy placení nevěděli rady. Někde tak pacient zaplatil za dvě vyšetření dvakrát, jinde jen jednou. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo upřesňující metodický pokyn, podle něhož mají lékaři postupovat. Všechny nejasnosti ale ještě vysvětlené nejsou, a lékaři je řeší po svém.
„Jasné je, že za vyšetření na ústavní pohotovostní službě se regulační poplatek ve výši 90 Kč platí jen jedenkrát, byť by byl pacient vyšetřen více lékaři na různých ambulancích téhož zařízení,“ vysvětluje ředitel Stodské nemocnice v Plzeňském kraji Vlastimil Bureš. Pokud ale nemocnice některou odbornost sama nemá, a odešle proto pacienta na pohotovostní službu do jiného zařízení, zaplatí pacient v dalším zařízení poplatek znovu.
Lze se ale i domluvit. „Byli jsme se synem na pohotovosti a tam zjistili, že musíme ještě na ušní. Abychom nemuseli platit dvakrát, vystavila nám lékařka z první pohotovosti potvrzení, že budeme platit až na druhém místě. Na ušním nás ale nepříjemná lékařka odbyla s tím, že tam nemá sestru a ať si přijdeme až ráno. Devadesát korun za pohotovostní službu si od nás ale vzala,“ nechápe jednání lékařky mladá maminka z Plzně.

Co se mění na pohotovostech

Počítejte, že:
- Od Nového roku musí pacient při návštěvě pohotovosti zaplatit poplatek ve výši 90 korun. Pokud je ale nemocný z pohotovosti následně přijat do nemocnice, poplatek nehradí.
- Řada pohotovostí byla zrušena a přesunuta do nemocnic, některé se přidaly k záchrance, která zajišťuje jejich provoz.
- Poplatek 90 korun hradí pacient i lékaři, který ho v uvedený čas, tedy mezi 17. a 7. hodinou, navštíví u pacienta doma.

- Pohotovostní služba se týká doby od 17.00 do 7.00 hodin v sobotu, v neděli, ve svátek i pracovní dny.
- Ústavní soud rozhodl, že lékařskou pohotovost mají finančně zajišťovat kraje. Kvůli vysoké nákladnosti byly proto mnohé zrušeny.
- Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, v němž má být pohotovost provázána se záchrankou a nemocným má sloužit především v noci. Zákon by mohl vstoupit v platnost příští rok. V novém zákoně se počítá i s tím, že by jeden z praktických lékařů v daném obvodu měl být v ordinaci do 19.00 hod.

Tip Deníku:
- Zaplaťte při návštěvě pohotovosti pouze jeden poplatek ve výši 90 korun. Některé nemocnice vybírají za ošetření na jednotlivých odděleních dalších 90 korun. Podle ministerstva zdravotnictví na to nemají nárok.
Požadujte potvrzení o zaplacení, na kterém bude uvedeno vaše jméno a adresa. V případě reklamací tak budete mít pro pojišťovnu doklad. V případě, že si pacient zavolá záchranku, poplatek 90 korun neplatí.
- Vyplatí se mít tzv. rodinného lékaře, kterému můžete v případě potřeby zavolat a zdravotní problém zkonzultovat.

Víte, že:
Lékaři rychlé záchranné služby se dnes obávají, co provede zavedení 90korunového poplatku za návštěvu pohotovosti s počty jejich výjezdů. Ty totiž nejsou zpoplatněny a lékaři mají strach z jejich zneužívání. V roce 2006 vyjížděly záchranky k 794 308 případům, jež byly oznámeny na základě tísňového volání. Kromě toho posádky zasahovaly u dalších 41784 událostí (bez tísňové výzvy). Celkem bylo posádkami záchranek ošetřeno 639 357 pacientů. Na záchrance pracovalo 660 lékařů, 1264 záchranářů a 402 operátorek.