Bylo jí téměř patnáct let, když ji na lopatky dostala zákeřná nemoc rakovina. Snažila se s ní bojovat, ale nemoc jí pomalu ubírala na vitalitě. Nejprve přestala žrát, posléze chodit. Řeč je o feně německého ovčáka, kterou její majitelé pojmenovali jménem Bobina. Byla plnoprávným členem jedné opavské rodiny až do minulého května. Tehdy ji majitel musel nechat utratit.

„Vše se seběhlo velmi rychle, během jediného týdne. Nechtěli jsme ji nechat utratit, ale už jsme se nemohli dívat na to, jak se trápí,“ nechal se slyšet majitel, který si nepřál vystoupit z anonymity, a podotkl, že injekce byla pro fenku vysvobozením. „Když jsem s ní chodil k veterináři na prevenci a očkování, byla už před vstupem do čekárny vždycky nervózní,“ pokračuje.

Na své poslední cestě do ordinace však podle majitele emoce už ani neprojevovala. Jako by věděla, že ji u veterináře čeká vysvobození. Je to příběh se smutným koncem, ale i to je život. Poté, co veterinář fenu uspal, nabídl majiteli, zda si ji chce odvézt domů a pohřbít ji na svém pozemku. Jelikož mu to ale sousedské vztahy nedovolily, musel ji nechat u veterináře.

Odvoz zvířat už není zdarma

Jak potvrdil ředitel Krajské veterinární správy Moravskoslezského kraje Jaromír Polášek, je podle veterinárního zákona možno pohřbít domácí zvíře, tedy například psa nebo kočku na svém pozemku. Majitel ale musí dodržet určité předpisy. „Buďto může zvíře zakopat na svém pozemku. Nebo se domluví s veterinářem a ten zvíře za úplatu předá do kafilerie,“ sdělil.

Mnoho lidí se se smrtí svého čtyřnohého kamaráda neumí smířit. Mnohdy si jej chtějí odnést a pohřbít na zahradě, ať již se jedná o malé nebo větší zvíře. A veterináři na Opavsku jim vycházejí vstříc. Jak uvedl hlučínský veterinář Petr Gajdošík, i po utracení zůstává zvíře majetkem svého pána a ten tedy musí zajistit jeho neškodné utracení.

„Majitelé si odnášejí zvířata domů více než dříve. Je to i proto, že odvoz už není zdarma, jak tomu bývalo,“ zmínil Petr Gajdošík s tím, že odvoz například čtyřicetikilového psa přijde na zhruba pět set korun.

Pohřby zvířat nabízí firma z Brna

Další z opavských veterinářů Pavel Štellar řekl, že je-li zvíře malé až drobné, není jistě problém si ho pochovat doma na zahrádce. „Pochopitelně se nesmí jednat o zvíře nakažené infekční nemocí nebo například parazitózou. V takovémto případě se musí vždy zajistit odvoz do příslušného veterinárního asanačního zařízení k neškodnému odstranění spálením,“ objasnil Pavel Štellar.

Podotkl, že i u větších zvířat, tedy psů a koček do maximální hmotnosti třicet až padesát kilogramů, je možné je při dodržení určitých podmínek pohřbít na svém pozemku, pokud tím nedojde k ohrožení vodních zdrojů a zároveň je dodržena hloubka minimálně půl až tři čtvrtě metru. „Majitel si nesmí ze svého pozemku svévolně udělat psí hřbitov,“ řekl Pavel Štellar.

Na závěr zmínil také možnost si za poplatek objednat speciální psí, potažmo kočičí pohřební službu, která provede obřad včetně uložení těla do země přesně dle instrukcí majitele. Nejbližší firma, která zajišťuje pohřeb čtyřnohých mazlíčků, nese název Anubis a sídlí v Brně. . . .