S nárůstem „levného“ způsobu posledního rozloučení se setkává Jaroslav Bína z Pelhřimova. „Před deseti lety jsme dělali tak kolem pěti bezobřadních pohřbů do roka. Nyní je to kolem pětadvaceti. V Praze je to až sedmdesát procent pohřbů,“ uvedl majitel pohřební služby Bína.
Za tímto trendem podle něj nestojí pouze finanční stránka, ale i určitá společenská tendence. Velice často si totiž přejí pohřeb bez obřadu lidé na sklonku života sami. „Víte, je to jako když babička říká, že chce do domova důchodců, aby ulevila potomstvu, ale ve skutečnosti tam nechce,“ polemizoval tajemník Sdružení pohřebnictví ČR Josef Hájek, který se přiklání spíše k ekonomické motivaci umírajících.
Bezprizorní mrtví
V Humpolci se zvýšil počet levných a rychlých pohřbů v souvislosti se vznikem léčebny dlouhodobě nemocných CTM Hospital. Zemřelí pocházejí většinou odjinud. Stává se, že nikoho nemají a nebo se o ně příbuzní nepřihlásí. Pak platí pohřeb město. „Letos jsme jich měli zatím pět, ale například v roce 2008 jsme takto pohřbívali osmnáctkrát,“ informovala Kateřina Kocmanová, která na Městském úřadu v Humpolci vede hřbitovní agendu.
V Pelhřimově bez obřadu pochovávají nejvíce lidi z nemocnice. „Počty přibývají. Stane se, že pacient zemře a nemá příbuzné. Začnu tedy pátrat v místě jeho bydliště a na úřadech, když nikoho nenajdu, předám případ sociálnímu odboru města k pohřbu. V několika případech se setkáme i s tím, že příbuzné nebožtík má, ale nikdo se o něj přihlásit nechce,“ popsala některé případy Zdeňka Jonášová, zdravotně sociální pracovnice Nemocnice Pelhřimov. Bezprizorní klienty mívají i domovy důchodců. „Někdy klient nemá kontakty na příbuzné, nebo je neuvedl. Stává se ale, že se příbuzní objeví, až když se projednává dědictví,“ konstatoval smutný fakt ředitel Domova důchodců Humpolec Milan Cihlář.