V katedrále byly již v 10:15 zcela zaplněné všechny lavice, další desítky lidí stály a další lidé stále přicházeli. Před chrámem se ale netvořila prakticky žádná fronta.

Čtěte také: Do chrámu sv. Víta přišli lidé uctít zesnulého kardinála Vlka

Na obřad přišli také někteří členové vlády, zejména z řad lidovců. Pohřbu se účastní ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka a šéf strany Pavel Bělobrádek. Na místě je i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

S kardinálem Vlkem se rozloučili také zástupci Ekumenické rady církví, apoštolský nuncius v Praze Giuseppe Leanza přečetl telegram od papeže Františka. "Vzpomínám s obdivem na jeho houževnatou věrnost Kristu, nehledě na útrapy a pronásledování církve, stejně jako na jeho plodnou a mnohostrannou apoštolskou aktivitu," citoval papeže. Za veřejnost se s Vlkem rozloučil bývalý rektor Karlovy univerzity Ivan Wilhelm.

Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Tamní arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit je představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Nepřehlédněte: Antonín Randa o kardinálu Vlkovi: Těšil se na setkání s Hospodinem

Duka připomněl Vlkovy zásluhy

Zádušní mši, poté, co do katedrály dorazil liturgický průvod několika desítek duchovních z Arcibiskupského paláce, zahájil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ten také průvod uzavíral, neboť nejvýše postavené osobnosti v církvi šly v jeho závěru. Průvodu přihlíželi turisté, pro něž je dnes katedrála uzavřena.

Pohřeb kardinála Miloslava Vlka v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Zádušní mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka.Zdroj: ČTK/Vít ŠimánekDuka připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity. "Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět budovu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě," řekl Duka.

Připomněl, že Vlk patřil ke generaci, která poznala "jak hnědou, tak rudou diktaturu", a to ho někdy vedlo k určité uzavřenosti. "A k ne zcela plnému pochopení, že demokracie je diskuse a tolerance vyžaduje mnohdy i kompromis tehdy, když absolutní a ideální řešení s přihlédnutím k druhým nejsou dosažitelná," řekl kardinál Duka.

V katedrále zazněl i úryvek z poslední vůle kardinála Vlka. "Do božích rukou a pod ochranný plášť Panny Marie poroučím celý svůj život, všechny své práce, vše, co jsem konal. Kam bude uloženo mé tělo, ponechávám na rozhodnutí jiným. Se všemi se loučím a těším se na shledanou," uvedl v ní.

Velkoplošné obrazovky

Na Pražském hradě byly k dispozici i dvě velkoplošné obrazovky. Jedna na třetím nádvoří, druhá na Hradčanském náměstí. Obrazovky se nacházely i přímo v katedrále. V minulých dvou dnech se s emeritním pražským arcibiskupem a českým primasem přišly rozloučit tisíce lidí.

Lidé, kteří se chtěli dnešního pohřbu zúčastnit, mohli použít zvláštní vstupy od Prašného mostu a z Hradčanského náměstí. Na nich ale všichni musejí projít bezpečnostní kontrolou.

Rozezněl se zvon Zikmund

Rakev s ostatky kardinála Miloslava Vlka byla uložena do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.Zdroj: ČTK/Vít ŠimánekKardinála dnes vyprovodil na poslední cestu sborový zpěv Svatováclavského chorálu a zvuk největšího zvonu v katedrále i v celé České republice, Zikmunda, který zvoní jen výjimečně.

Rakev nesli mimo jiné českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a plzeňský biskup Tomáš Holub. Před rakví byla nesena dvě významná světská ocenění pro kardinála Vlka, Řád Tomáše Garriqua Masaryka za zásluhy o demokracii a Velký kříž za zásluhy od Spolkové republiky Německo. Po ukončení obřadu odešli duchovní z katedrály opět v dlouhém liturgickém průvodu; jejich příchod před polednem obřady zahájil.

Arcibiskupská kaple je jedinou kaplí nové části katedrály s ostatky pražských arcibiskupů minulého století. Jsou v ní uloženy ostatky kardinálů Františka Tomáška (1899-1992) či Karla Kašpara (1870-1941).

Kardinál Miloslav Vlk.Zdroj: Radek GálisNa začátku 90. let byl Vlk jmenován biskupem v Českých Budějovicích, poté se na jaře 1991 stal hlavou českých katolíků. Od října 1994 byl kardinálem. Úřadu pražského arcibiskupa se ujal 1. června 1991, jeho rezignaci přijal papež v únoru 2010.

Usiloval o přiblížení katolické církve veřejnosti a po odchodu z čela české katolické církve se často kriticky vyjadřoval i k politické situaci a politikům. Historikové oceňují také jeho přínos k česko-německému dialogu a usmíření obou národů. Podle zástupců armády měl také velký podíl na obnovení duchovní služby v armádě.

V posledních měsících Vlk trpěl rakovinou plic, kterou u něj lékaři diagnostikovali po kardinálově částečném kolapsu na Štědrý den loňského roku. Lítost nad úmrtím kardinála Vlka vyjádřila řada českých politiků a osobností veřejného života. Papež František poslal pražskému arcibiskupovi Dominiku Dukovi v souvislosti s Vlkovým úmrtím soustrastný telegram.

Nepřehlédněte: Sobotka o Vlkovi: Nebál se chovat podle svého svědomí. Co řekli další politici?