Dostanou se v sobotu turisté a návštěvníci na Pražský hrad?
Katedrála sv. Víta zůstane uzavřená po celý den, mimo obřadu, kam jsou pozvaní smuteční hosté. Omezení se dotkne i dalších prostor sídla. „Po celý den bude uzavřeno I. nádvoří, část II. a III. nádvoří,“ informovala kancelář Hradu. Průchod areálem zůstane zachován, správa Hradu ale doporučuje návštěvu jen v dopoledních hodinách. Od 13 hodin zůstanou zavřené návštěvnické objekty jako bazilika sv. Jiří, Obrazárna Pražského hradu, Daliborka a další.

Posílí na Hradě přítomnost policie? Budou kontroly?
Správa Hradu informovala, že vstup do areálu Pražského hradu v době bohoslužby možná bude muset policie regulovat. Mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán pro ČTK sdělil, že bezpečnostní opatření v souvislosti s pohřbem zajistí policie po třech základních liniích. Řešit bude bezpečnost uvnitř hradního areálu, dohlížet na veřejný pořádek v pražských ulicích a postará se o bezpečnost chráněných osob.

„Lze tedy předpokládat, že v jednom čase se na bezpečnostních opatřeních budou podílet řádově desítky policistů," vysvětlil Bocán.

Naposledy se rozloučit s Karlem Schwarzenbergem mohou lidé od středy 6. prosince do pátku 8. prosince v kostele Panny Marie pod řetězem:

Rozloučení s Karlem Schwarzenbergem
Lidé se mohou v Praze rozloučit s Karlem Schwarzenbergem. Zájem je velký

Kde bude šance sledovat smuteční obřad?
Průběh ceremonie dostane veřejnost možnost sledovat na velkoplošné obrazovce. Nainstalují ji na Hradčanském náměstí. V roce 2023 se tato praxe použila už například při inauguraci prezidenta Petra Pavla letos v březnu. Dříve třeba při zádušní mši odsloužené po úmrtí zpěváka Karla Gotta.

Jak se na Hrad dostat?
Vzhledem k různým uzavírkám nádvoří a také roční době se vyplatí pro sledování obrazovky varianta, kdy se dojede tramvají číslo 22 či 23 na zastávku Pohořelec. Poté se vydejte z kopce dolů, přibližně za deset minut budete na Hradčanském náměstí.

Podívejte se na hrobku, kam uloží ostatky Karla Schwarzenberga:

Schwarzenberská hrobka v zámeckém parku na Orlíku, kde si přál být Karel Schwarzenberg pohřben
Karla Schwarzenberga pochovají na Orlíku. Proces bude složitější než u předků

Co se bude na pohřbu dít?
Detailní rozpis ceremonie popsala rodina na sociálních sítích. „Rakev bude zahalena do schwarzenberské vlajky, před oltářem budou vystaveny řády Bílého lva a Zlatého rouna. Podle přání Karla Schwarzenberga zazní československá hymna,“ přiblížili pozůstalí. Mši odslouží pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovat budou Tomáš Halík, pomocný biskup pražský Václav Malý, páter Ladislav Heryán a další biskupové. Dojde i na obětní dary, které ponesou dlouholetí a nejbližší spolupracovníci zesnulého politika. Následovat bude čtení, přímluvy a poděkování syna Jana Nepomuka Schwarzenberga.

Průvod se na cestě z katedrály zastaví u Schwarzenberské kaple, zazní 34 úderů zvonu Zikmund jako připomínka 34 let svobodné republiky. Rakev z katedrály vyprovodí smuteční marš v podání Hudby Hradní stráže.

Proběhnou nějaká neformální rozloučení?
Možnost uctít památku Karla Schwarzenberga trochu netradičním způsobem dostanou návštěvníci akce Karel žije dál. Koná se v den pohřbu, v sobotu 9. prosince od 16 do 22 hodin v pražské Lucerně. V Lucerna Music Baru zahrají například kapely Terrible 2s, Garage a Tony Ducháček, Monika Načeva, Michal Koval, Horňácká muzika Petra Mičky a další.

Vstupné je symbolických třicet korun, je ale nutné mít předchozí rezervaci. Ta probíhá skrze webové stránky akce.