Rodina rozhodla o vystavení těla zesnulého Karla Schwarzenberga v kostele Maltézského řádu Panny Marie pod řetězem v Praze 1. Položit květinu nebo dát sbohem politikovi mohou lidé do pátku 8. prosince mezi polednem a desátou hodinou večer.

Pozůstalí přijali nabídku českého státu a poslední rozloučení tedy proběhne se státními poctami a při zádušní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Odslouží ji arcibiskup pražský Jan Graubner, kázání povede kněz Tomáš Halík. „Na základě vzájemné dohody arcibiskupství zajišťuje při posledním rozloučení oblast liturgickou, stát a rodina pak oblast protokolární,“ uvedlo arcibiskupství.

Zámek Orlík má po úmrtí Karla Schwarzenberga nového pána. Kdo je syn zesnulého politika Jan Nepomuk:

Jan Schwarzenberg přebírá Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za svého otce, politika Karla Schwarzenberga, který jej dostal za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky.
Kdo je syn Karla Schwarzenberga? Rád se drží v ústraní, s otcem si byli podobní

Podle vyjádření Pražského hradu bude státní forma smutečního aktu spíše skromná. „Ceremonie nemá významné prvky státního pohřbu. Kancelář prezidenta republiky zajistí prostory Hradu a Hradní stráž, dále zajistí protokolární náležitosti spojené s případnou návštěvou zahraničních hlav států,“ uvedl pro Seznam Zprávy ředitel komunikace Hradu Vít Kolář.

Do katedrály se dostanou pouze hosté s pozvánkou. Bude mezi nimi například senátorka Miroslava Němcová. „Dostala jsem pozvánku do Svatovítské katedrály. V pokynech je uvedeno, že z bezpečnostních důvodů tam budou vpuštěny pouze registrované-pozvané osoby,“ potvrdila na sociální síti X.

Karel Schwarzenberg byl od letošního září kvůli nemoci hospitalizován v pražské Všeobecné fakultní nemocnici 6. listopadu byl letecky převezen do nemocnice ve Vídni, kde v noci na 12. listopadu zemřel.

Ze smutečního oznámení zveřejněného rodinou vyplývá, že měl ohledně své poslední cesty konkrétní přání směrem ke smutečním hostům. „Místo květin si zesnulý přál dary na obranu Ukrajiny a na činnost Suverénního řádu Maltézských rytířů,“ uvedli pozůstalí. 

Rod Schwarzenbergů má bohatou historii:

Rod Schwarzenbergů má velmi dobrodružnou historii.
Heslo Schwarzenbergů: Nic než právo. Získali hlavu Turka, bojovali s Napoleonem

Pohřeb a uložení těla Karla Schwarzenberga do rodinné hrobky proběhne v zatím nespecifikovaný den a čas jen v nejužším rodinném kruhu na Orlíku. V sobotu 16. prosince v poledne se v chrámu svatého Štěpána ve Vídni odslouží ještě slavnostní rekviem. V Rakousku žijí manželka, děti a další příbuzní pokračovatele českého šlechtického rodu. 

Karel Schwarzenberg byl uznávaný a respektovaný politik nejen na domácí scéně, ale také v zahraničí. Přestože rodina kvůli převratu v roce 1948 musela změnit bydliště a kníže žil od mládí v Rakousku, nepřestal nikdy rodnou zemi podporovat. Do československého politického života vstoupil už před listopadem 1989, kdy z pozice předsedy Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva hájil jejich dodržování v Evropě.

Prezidentův kancléř

Po sametové revoluci se stal blízkým spolupracovníkem prezidenta Václava Havla, v červnu roku 1990 jeho kancléřem. Později jej lidé zvoliili senátorem, poslancem, dvakrát byl ministrem zahraničí. S Miroslavem Kalouskem zakládal TOP 09 a šest let ji vedl jako předseda.

Úmrtí Karla Schwarzenberga zneužili i dezinformátoři:

Exprezident Václav Klaus
Schwarzenberg v hledáčku dezinformátorů. Ti vložili lež do úst Václavu Klausovi

V roce 2013 neúspěšně kandidoval na prezidenta. Tehdy si získal část mladé generace, na kterou cílila i prezidentská kampaň. Výtvarník David Černý pro Schwarzenberga vytvořil image „punkáče“ s čírem na hlavě. Taková podobizna zdobila trička nebo odznaky. „Punk je vzdor a Karel je ve svém věku neuvěřitelně vzdorovitý a má autentický vlastní názor,“ řekl v roce 2013 Právu Černý. 

Lidé, kteří stáli před deseti lety za kampaní, po jeho smrti vytvořili iniciativu Karel žije dál a plánují 9. prosince kulturní akci v pražské Lucerně. „Karel Schwarzenberg obdivoval svébytná společenství lidí a v tomto duchu se bude odehrávat i celý program. V Lucerna Music Baru projdeme různými směry, ke kterým měl vztah. Zazní tak například underground, horňácká i romská muzika, ale i punk a rap,“ přiblížili organizátoři program.