Zamotaný případ záměny nebožtíků nyní řeší policisté z pražského Zličína.

Zaměstnanci najaté pohřební služby začali pozůstalé uklidňovat, že doklady jsou v pořádku a že se tělo jistě brzo najde.

Neochota a lhostejnost

Nejprve se rodina pokoušela tělo svého příbuzného najít sama, ale ani v krematoriu, ani na patologii nemocnice Na Bulovce, odkud tělo pohřební služba do Motola přivezla, se pozůstalým záměnu objasnit nepodařilo. Proto se obrátili na policii, pomoc však přišla pozdě. „Byli šokovaní neochotou a lhostejností lidí k jejich neradostné situaci,“ řekla Deníku policistka z oddělení na Zličíně Martina Vyštajnová, která dostala případ na starost. „Jela jsem s nimi do krematoria, kde ani se mnou zprvu nechtěli mluvit,“ uvedla. Vyšlo najevo, že cizí tělo přijelo se správnými doklady z Bulovky. Na patologii tělo zemřelého přivezla pohřební služba HELFI.

Ten den vezla celkem tři těla. Její zaměstnanci pak dvě z nich, která měla být vyložena na Bulovce a ve vinohradské nemocnici, zaměnili.

Na dotazy Pražského deníku, jak k tomuto přehmatu mohlo dojít, zaměstnanci pohřební služby pouze neochotně odsekli: „K tomu se nebudeme vyjadřovat.“ Podle policistů se stejně chovali i k pozůstalým, když se snažili zjistit, kam se podělo tělo zemřelého.

Mrtvý byl kardiak, takže na pitvě mu měl být vyjmut elektrokardiostimulátor. Policii zajímalo, proč lékaře provádějícího pitvu nezarazilo, že jej nenašel. „Převzal jsem tělo včetně dokladů. Vždy se soustředím na cennosti, předměty z bílého a žlutého kovu a podobně, ale kardiostimulátor v popisu nebyl,“ hájí se lékař Karel Průša oddělení patologie z Fakultní nemocnice Na Bulovce.

Opravdové dostihy čekaly vnučku druhého zemřelého v následujících dnech. Vybavená fotkou zjišťovala, která pohřební služba si dědečka vyzvedla, a snažila se pohřeb zastavit. Našla jej, ale muže už zpopelnili při úplně jiném obřadu.

Šlendrián firmy HELFI tak prohloubil utrpení dvou rodin. Jedna našla v rakvi cizí tělo, druhá se po pohřbu, kdy oplakávala milovaného člověka, dozvěděla, že oplakávala někoho úplně jiného, a jejich drahý ještě stále leží v márnici nezpopelněn.

„Vnučka zemřelého byla nakonec ráda, že to dopadlo alespoň takhle, měla totiž hrůzu, že se dědeček ztratil,“ řekl policista Milan Šimek. „Bohužel to není ojedinělý případ, stává se to častěji,“ pokračoval.

„Mnohdy se při neočekávaném otevření rakve najde u nebožtíka navíc třeba noha…,“ sdělil Pražskému deníku dobře informovaný zdroj. Policie by měla do několika dnů rozhodnout, zda jde o trestný čin, nebo pouze o přestupek proti zákonu o pohřebnictví.