Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojďme to dát dohromady. Jinak strany zaniknou, varuje Jiří Drahoš

/ROZHOVOR/ Finalista prezidentské volby Jiří Drahoš po své prohře uvedl, že chce zůstat ve veřejném prostoru. Nejprve založil Spolek pro Česko a nyní kandiduje do Senátu v Praze 4 s podporou KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelených. Hlavním heslem jeho kampaně je: Nebojí se vás. Nebojí se mě. Oni se bojí nás.

27.8.2018 33
SDÍLEJ:

Tisková konference Jiřího Drahoše k SenátuFoto: Deník / Dimír Šťastný

Rozhodl jste se kandidovat v Praze 4. Proč právě zde?
K Praze 4 mě váže skoro 30 let života. Jako student VŠCHT jsem přijel do Prahy a celý první ročník jsem strávil na koleji v Podolí. Moje první zážitky v hlavním městě, první bydlení byly spojeny právě s touto čtvrtí. Po sametové revoluci jsme se zase do Podolí vrátili, teď tu bydlí moje dcera.

Takže pro vás nebude problém pojmenovat tři nejpalčivější problémy této městské části s téměř 130 tisíci obyvatel?
Mám tendenci říct doprava, doprava a ještě jednou doprava. Nejde ale o žádné výjimečné problémy, doprava a bezpečnost tíží celou Prahu. V Praze 4 se ovšem nachází jakýsi dopravní bermudský trojúhelník, který tvoří Jižní spojka, dálnice a přivaděč. A může se to ještě zhoršit, neboť pokud by dálnice D3 vyústila někde kolem Mirošovic, zase by všechno odnesl Spořilov. Týká se nás i neustále odkládaná výstavba linky metra D, která by zdejším obyvatelům velmi usnadnila život.

Jenže tyto záležitosti jsou v kompetenci ministra dopravy, eventuálně primátora. Jak může k jejich řešení přispět senátor?
Senátor má možnost navštěvovat zasedání Rady hlavního města Prahy, tedy magistrátu, formulovat tam svoje představy a odnést si konkrétní poznatky.

To se ale v minulosti dělo zřídka, možná vůbec, nemýlím-li se.
Máte pravdu, a mne to docela překvapilo. Považuji to totiž za skvělou příležitost, jak ovlivňovat pražskou politiku.

KDO JE JIŘÍ DRAHOŠ
Narodil se 20. února 1949 v Jablunkově. Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Roku 1972 nastoupil do Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV. V letech 1996 až 2003 tento ústav vedl. V roce 1999 získal doktorát věd a čtyři roky později byl jmenován univerzitním profesorem. Od roku 2009 vedl Akademii věd ČR. V roce 2018 se zúčastnil přímé prezidentské volby, dostal se do druhého kola a v něm ho Miloš Zeman porazil o 152 tisíc hlasů. Na jaře letošního roku založil spolek Společně pro Česko a 20. srpna odstartoval kampaň do senátu.

Do širokého povědomí veřejnosti jste se dostal díky prezidentské kandidatuře, v níž vás poměrně těsně porazil Miloš Zeman. Znamená to, že do senátu kandidujete jako výrazná politická figura, která stojí v opozici vůči současné hlavě státu?
Miloš Zeman do senátu nekandiduje, takže takové vymezení není zapotřebí. Předpokládám trochu neskromně, že většina voličů v Praze 4 ví, kdo je Jiří Drahoš, což mi ale nestačí. Proto jsem svoji kampaň postavil na setkávání s lidmi, aby mě co nejvíc z nich mohlo poznat osobně. Už při prezidentské kampani a pak jako předseda spolku Společně pro Česko jsem si uvědomil, že občané si cení toho, když se mohou s politikem setkat naživo.

Ptala jsem se hlavně proto, že do Senátu se chtějí dostat i další neúspěšní prezidentští kandidáti, Pavel Fischer a Marek Hilšer.
A také Petr Hannig či Jiří Hynek…

To ano, ale ti vám ve druhém kole nevyjádřili podporu. Navíc v Brně usiluje o Senát rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, v Náchodě Pavel Bělobrádek, v Chrudimi Daniel Herman, v Praze 8 Hayato Okamura či Pavel Dungl, v Českých Budějovicích Jiří Šesták. Pokud budou úspěšní, mohou v senátu vytvořit jakýsi blok proti současné vládnoucí garnituře představované premiérem Babišem a prezidentem Zemanem. Jde o nějaký záměr?
Určitě, vždyť mottem mé kampaně je výzva Pojďme to dát dohromady. Během prezidentské kampaně - a teď ještě intenzivněji slyším od stovek voličů, jak jim vadí, že demokratické strany navzájem víc nespolupracují. Spolek Společně pro Česko, jak napovídá název, vznikl proto, aby lidi spojoval. Jsem velmi rád, že mě podporují čtyři demokratické strany, tedy KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Zelení, které dospěly k závěru, že aspoň v této věci je třeba se spojit.

Na jakém základě kromě podpory demokratického právního státu se chcete dát dohromady, aby se republika ubírala z vašeho pohledu správným směrem?
Je třeba, aby ve stranách byly osobnosti, které jsou schopny povznést se nad určité partikulární neshody. Jinak by demokratické strany postupně mohly zajít na úbytě, protože nejsou schopny domluvit se na tom, co je spojuje, a odsunout to, na co mají rozdílné názory.

ČSSD to udělala, když se kvůli tomu, aby republika měla vládu s důvěrou, povznesla nad řadu věcí, například trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, poslance SPD ve vysokých sněmovních funkcích či zavedení sektorové daně.
Takhle jsem to rozhodně nemyslel, mluvím o jiném druhu spojování. Čtyři strany, které mě podporují, se v zásadních programových otázkách příliš neliší, jedna klade větší důraz na rodinu, druhá na rozvoj obce a třetí na ekologii, ale to všechno jsou slučitelné věci. Není to ten případ, kdy zahodím svoje zásady jen proto, abych šel s někým do holportu kvůli podílu na moci a vládnutí.

Co je tedy s vašimi zásadami neslučitelné? Jaký návrh zákona byste například za žádnou cenu nepodpořil?
Výhodou senátu je, že není přehlasovatelný u ústavních zákonů. Čím dál víc považuji existenci senátu a jeho ukotvení v ústavě za jednu z klíčových věcí pro obranu demokracie, záruku pro zachování svobodného českého státu. Vše, co by jakkoli narušovalo ústavní pořádek a zásady parlamentní demokracie, je pro mě nepřijatelné.

Byl byste pro zachování současného způsobu voleb do senátu, nebo byste eventuálně podpořil nějakou změnu?
Nevidím důvod pro jednokolovou volbu. Na první pohled to vypadá velmi dobře: vyhraje ten, kdo bude na špičce pelotonu hned v prvním kole. Ve skutečnosti je to nejjednodušší cesta, jak nahrát populistům a extremistům. Vím, že dvoukolové volby jsou komplikovanější a zdánlivě je druhé kolo k ničemu, neboť účast v něm bývá velmi nízká. Pro mě jsou ale pojistkou proti masovému nástupu laciného populismu.

Možná se v říjnu ve druhém kole střetnete s bývalou kolegyní z akademie věd profesorkou Sykovou (ANO). Berete ji jako nejvážnější soupeřku?
Podle preferencí jsou nyní nejúspěšnějšími stranami ANO a ODS, za něž kandidují paní Syková a pan Dvořák. Z tohoto pohledu by to měli být moji nejvážnější soupeři.

Budete se vůči nim nějak vymezovat?
Pana Dvořáka vůbec neznám, ještě jsem se s ním nepotkal a na rozdíl od paní Sykové se do mě nijak nestrefuje. Paní profesorka Syková v jednom rozhovoru už naopak oznámkovala nejen mě, ale i ostatní kandidáty, aby vysvětlila, proč ostatní nikdy, zatímco ona jako jediná vždy. Přitom já se opravdu divím, že vůbec kandiduje, když ve svém profesním působení selhala jak lidsky, tak manažersky.

V rámci aktivit spolku Společně pro Česko pracují expertní týmy na podkladech pro oblast vzdělávání a exekucí. Těžil byste z toho i při své senátorské práci?
Zhruba 850 tisíc lidí se ocitá v exekuci, dluhové pasti jsou velkým problémem, o čemž jsem se přesvědčil osobně na mnoha místech republiky. A ono to souvisí i s tou druhou oblastí, jímž je celoživotní vzdělávání, v daném případě finanční gramotnost či mediální výchova. Tato témata bych si tedy samozřejmě podržel, ale jako senátor za Prahu 4 bych se také velmi zajímal o zákon o liniových stavbách nebo odstranění legislativních brzd pro výstavbu metra. Doufám, že bych pro podobné aktivity získal dostatek spřízněných duší. Musím říct, že tyto volby mi dávají určitou naději, že se do senátu může dostat velmi silná skupina solidních a rozumných lidí.

Autor: Kateřina Perknerová

27.8.2018 VSTUP DO DISKUSE 33
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 17 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) *ZEDNÍCI. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 18. Poznámka: CZ-ISCO 71121. Osobní kontakt po telefonické domluvě pan Musil tel. 777 694 373 (volat Po-Pá 8-14:30 hod.), případně email musil@pozemstav.com. Požadavky: vyučení v jakémkoli oboru, schopnost vykonávat zednické práce, ochota pracovat po celém území ČR. Práce v sobotu i v neděli, případně možná práce i v noci. Místo výkonu práce: Prostějov a zakázky v rámci ČR.. Pracoviště: Pozemstav prostějov a.s., Pod Kosířem, č.p. 329, 796 01 Prostějov 1. Informace: Aleš Musil, +420 777 694 373. Doprava a logistika - Rozvoz dokumentů 32 000 Kč Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat. Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktická sestra 18 150 Kč Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Zdravotnický asistent/asistentka (praktické sestry) na oddělení chirurgie, JIP a interního oddělení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18150 kč, mzda max. 20250 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Praktické sestry, Místo výkonu práce: Rokycany, Voldušská č.p. 750 - oddělení chirurgie, JIP a interna,, Požadujeme: vzdělání - střední zdravotní škola - obor zdravotnický asistent. Uchazeči musí splňovat požadavky zákona č. 96/2004 v platném znění., Nabízíme: platové ohodnocení od 18.150,- do 20.250,- Kč/měs. - včetně příplatků, Kontakt telefonicky nebo e-mailem: p. Krupičková, vrchní sestra chirurgie, tel.: 371 762 302, 606 665 794, e-mail: krupickova@nemocnice-ro.cz, Enžlová Anna, vrchní sestra interního oddělení, tel.č. 371 762 202 nebo 775 446 943, email enzlova@nemocnice-ro.cz, Mgr. Matějková Pavla, vedoucí sestra JIP, tel.č. 371 762 251 nebo 371 762 252, email matejkova@nemocnice-ro.cz.. Pracoviště: Rokycanská nemocnice, a.s., Voldušská, č.p. 750, 337 01 Rokycany 1. Informace: Krupičková, Enžlová, Mgr. Matějková, +420 371 762 302,371 762 202,371 762 251. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 125 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Stáž pro studenty (nejen) ekonomických škol. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 125 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: MVP: Sinkulova č.p. 329/48, Nusle, 140 00 Praha 4, Kontakt: Žilová Iveta Bc., tel.: 596112906, e-mail: kariera@empire-finance.cz, Nabízíme stáž studentům jak , SŠ tak VŠ ve finančním a bankovním sektoru., Naučíme Vás užívat metodiku bankovnictví, komunikovat s klienty a bankovním sektorem a také lehkou administrativu (zakládání dokumentů, vyplňování formulářů, skenování atp.)., , Zaměstnanecké výhody:, flexibilní pracovní doba , smlouvu na DPP, práci jen ve všední dny - víkendy máte volné, kariérní růst, pitný režim - kávu pro povzbuzení, čaj na zahřátí, možnost přivýdělku formou provizí, práce v mladém kolektivu, , Počet hodin týdně dle domluvy.. Pracoviště: Empire reality s.r.o. - sinkulova, Sinkulova, č.p. 329, 140 00 Praha 4. Informace: Iveta Žilová, +420 596 112 906.

Světový den předčasně narozených dětí.
18

Špilberk se zahalil do purpuru. Na podporu světového dne nedonošených dětí

Angela Merkelová v Chemnitzu
5

V migrační politice jsme udělali chybu, přiznala Merkelová v Chemnitzu

Neústupný Babiš, otevření nejdelšího tunelu a rozkol kvůli brexitu: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Novým britským ministrem pro brexit se stal Barclay, vystřídal končícího Raaba

Stephen Barclay je novým britským ministrem pro brexit. Barclay až dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví, nyní ale nahradí Dominica Raaba, který tento týden rezignoval. Novou ministryní práce se stane někdejší šéfka rezortu vnitra Amber Ruddová.   

GLOSA: Stingovi a Shaggymu to ladilo. Doplňovali se

/VIDEO, FOTOGALERIE/ - Žádné zbytečné řeči, jen muzika. Dvojice, na jejíž spolupráci by si ještě nedávno moc lidí nevsadilo, vyprodala Forum Karlín. Šestadvacet skladeb bez jediného zaváhání a zdržování odehráli Sting a Shaggy během půl druhé hodiny.

Jakeš: 17. listopad 1989 zinscenovaly StB a část ÚV KSČ

Bývalý generální tajemník KSČ Miloš Jakeš je přesvědčen o tom, že studentské shromáždění 17. listopadu 1989 v Praze zneužili pro své účely příslušníci Státní bezpečnosti v čele s Alojzem Lorencem ve spolupráci s některými členy tehdejšího ústředního výboru KSČ, kteří si přáli změnit stranické vedení. "Chtěli změnit svým činem vedení strany, a zatím otevírali cestu k likvidaci socialismu," uvedl šestadevadesátiletý Jakeš v prohlášení, které dnes předal ČTK.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT