Lidé s rakovinou, kteří se v Ostravě připravovali na léčbu kybernetickým nožem, si mohou oddechnout. Dva dny to vypadalo, že robotický ozařovač CyberKnife, který jako jediný ve střední a východní Evropě má komplexní onkologické centrum ostravské fakultní nemocnice, bude moci léčit jen movité pacienty. Zdravotní pojišťovny totiž s nemocnicí neuzavřely smlouvy o proplácení těchto zákroků, nabízely za ně méně peněz, než bylo pro ústav únosné. Hrozilo, že onkologové ozáří jen prvních šest českých pacientů, a pak budou přijímat nemocné, nejspíš z ciziny, kteří si léčbu budou hradit sami.

Ve čtvrtek odpoledne nastal zvrat. Nemocnice se dohodla se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) na vyšších úhradách. „Na základě poznatků ze zkušebního provozu přehodnotila Fakultní nemocnice Ostrava data, která nám předtím poskytla, nyní nám předala upravené údaje, na jejichž základě jsme výši úhrad přepočetli,“ vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod. Upřesnil, že cena za jedno ozáření je nyní stanovena na zhruba sedmadvacet tisíc korun. Dalších asi padesát tisíc korun na jednoho pacienta vydá VZP za materiál. „Počet ozáření bude záležet na medicínské indikaci a nebude v žádném případě nějak omezen či limitován,“ zdůraznil Rod.

Podle mluvčího ostravské fakultní nemocnice Tomáše Oborného při dřívějších jednáních podmínila VZP úhradu právě určitým počtem pacientů. Ten byl nižší, než kolik jich chtěla nemocnice léčit, a platba na jednoho pacienta byla velmi nízká – osm tisíc korun.

Ředitel fakultní nemocnice Svatopluk Němeček je po čtvrtečním jednání spokojen. „Upřesnili jsme si údaje a domluvili jsme se na kompromisu. Za navrhované peníze jsme schopni zákroky na CyberKnifu dělat. Takže veškerá léčba půjde podle původního plánu,“ radoval se Němeček. Předpokládá, že nemocnice bude na tomto přístroji léčit až 600 pacientů ročně.

„Je to hrozně fajn. Dohodli jsme se s VZP slušně, důstojně. Nemuseli jsme měnit plán zákroků a nebudeme muset odmítnout pacienty, kteří jsou k léčbě vhodní a čekají na ni,“ uvedl přednosta onkologické kliniky ostravské fakultní nemocnice David Feltl. Dodal, že od úterý onkologové ozářili prvních šest pacientů s nádory mozku, plic, páteře, prostaty a slinivky břišní. „Jde to dobře, i když je to časově a na přesnost náročná práce, ten přístroj je excelentní,“ míní Feltl.

Také regionální zdravotní pojišťovny slíbily, že budou léčbu na CyberKnifu platit. „Každopádně se dohodneme. Předpokládáme, že smlouva bude do poloviny srpna,“ slíbila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová. Také mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela řekl, že i tato zdravotní pojišťovna bude svým pojištěncům zákroky hradit.

Takzvaný kybernetický nůž ozařuje s až třicetkrát větší přesností než jiné lineární urychlovače, doba léčení se výrazně zkrátí. Přístroj průběžně kontroluje pozici nádoru i pacienta, takže nepoškodí okolní zdravou tkáň, léčba je velmi šetrná. Ostravská fakultní nemocnice koupila zařízení za 200 milionů korun.

„Věřím, že se uzdravím. Všichni jsou tady skvělí a ten přístroj je snad nejlepší na naší planetě,“ doufá Božena Hatašová ze Středočeského kraje, které před rokem lékaři diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. Byla mezi prvními, kteří na CyberKnifu podstoupili ozařování.