Je správné, že obce zavádějí výplatu podpory formou stravenek? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte (pod článkem)

Jsou bez práce a ze sociálních dávek žijí třeba i dvanáct let. V posledních měsících jim ale řada obcí přichystala nemilé překvapení. Většinu příspěvků najednou dostávají dlouhodobě nezaměstnaní ve formě poukázek, za něž nenakoupí cigarety, alkohol, ani je neutratí za hazard.

Státní i obecní úředníci si systém pochvalují. Nicméně i s poukázkami určenými na nákup jídla, drogerie či ošacení se kšeftuje. Někde proto uvažují o dalším kroku: identifikační kartě.

„Zabránilo by to například zneužívání ze strany vietnamských obchodníků, kteří poukázky od nezaměstnaných neoprávněně přijímají,“ říká Zdenka Grundová, vedoucí litvínovského odboru sociálních věcí. Podle ní vietnamští obchodníci přijmou stravenky pod cenou třeba za alkohol a nakoupí za ně zboží v určených obchodech. Podobnou zkušenost mají i v Semilech. „Ocenili jsme, když prodavačka v obchodě odmítla od vietnamské obchodnice poukázku přijmout. Ač je to právně sporný postup, má naše uznání,“ říká šéfka zdejšího sociálního odboru Alena Housová.

Infografika - Jak fungují poukázky na živobytí?

Kupuje se pod cenou

Případy zneužívání poukázek se vyskytly v řadě obcí, kde dnes projekt běží. Zrovna v Litvínově redaktoři přišli na to, že stravenky se dají snadno koupit pod cenou a že šmelináři mohou na nezaměstnanosti pokoutně vydělat tisíce korun. Před radnicí v davu nezaměstnaných bez problému koupili za 90 korun stravenky v hodnotě stokoruny.

Obce ale přesto poukázky hájí. „Systém poukázek není samospasitelný, také se dá zneužívat. Ale možná to udělá trochu pořádek,“ míní Václav Horáček, starosta Železného Brodu, kde poukázky fungují od března.

V Litvínově plánují zabránit zneužívání stravenek zavedením identifikačních karet vybavených kódem a jménem příjemce dávek. Prodejce by v takovém případě poskytl zboží jen člověku, u kterého by se shodoval kód na vydané poukázce s kódem a jménem na kartě. „Elektronické karty by mohly platit od druhé poloviny tohoto roku. Po poskytovateli budeme například požadovat, abychom mohli zpětně získat přehled, za co a kde klient poukázky vydal,“ uvádí Grundová.

Třicet obcí

V projektu poskytování dávek pomocí stravenek už je dnes více než třicet obcí. Kromě Litvínova a Semil je to například Kladno, Svitavy, Český Těšín či Praha 2, 6 a 12. Dosavadní zkušenosti si pochvalují i ministerští úředníci. Podle šéfky sociálního odboru ministerstva sociálních věcí Marie Kudlové ztratilo o pobírání dávek od zavedení tohoto způsobu jejich vyplácení zájem mnoho žadatelů. Stát tak ušetřil statisíce. Podle společnosti Accor Services, která poukázky obcím zajišťuje, se loni vrátilo do pokladny státní správy 220 tisíc korun a počet žadatelů o dvanáct procent klesl.

Semily si pochvalují: do práce šli notoričtí nezaměstnaní

Nadávky a vulgarity. S tím se při zavedení stravenek setkávala vedoucí semilského odboru sociálních věcí Alena Housová. Opatření se ale osvědčilo, tvrdí.

Od Nového roku dostávají někteří semilští nezaměstnaní podporu v poukázkách. Podle čeho rozhodujete, zda vyplatíte peníze, nebo použijete stravenky?


Poukázky vyplácíme od ledna všem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Mezi ty počítáme lidi, kteří jsou déle jak rok vedeni na úřadu práce. Těm vyplácíme v poukázkách sedmdesát procent příspěvku na živobytí. Spousta našich klientů peníze z příspěvku na živobytí zneužívala.

Jakou jste stihli udělat s poukázkami zkušenost?


Zatím to hodnotíme kladně. Od ledna nám totiž jedenáct těchto klientů předložilo pracovní smlouvy a přestali pobírat jakékoli dávky. A byli to klienti, o kterých jsme vždy tvrdili, že nikdy v životě již pracovat nebudou. Dávky jsme jim vypláceli třeba deset až patnáct let. Jedná se asi o pětinu těch, kterým jsme poukázky začali dávat.

Jak lidé přijali změnu ve vyplácení dávek?


První výplata byla hodně krutá, vyslechli jsme si hodně ostrých slov a vulgarit. Žádali jsme i městskou policii, aby naše pracovnice pohlídala. „Protože jsem černej, tak mě okrádáte,“ vyslechli jsme si například. Rozhodně jsme ale mezi klienty nijak nerozlišovali. Jediným kritériem byla skutečně jen délka evidence na úřadu práce.

I ze Semil jsou ale známy případy, kdy se s poukázkami kšeftovalo. Přitom právě kvůli zneužívání dávek jste je zavedli…


Zvláště první měsíc po výplatě jsme často zaznamenávali, že je klienti prodávají za 70 procent ceny. Těchto zkušeností je ale čím dál méně. Lidé přicházejí na to, že šidí sami sebe. Pokud na dvou tisících korun přijdou o šest stovek, tak je to už hodně peněz.

Neuvažujete o nepřenosných poukázkách, které plánují zavést například v Ústeckém kraji?


Víme, že distributor našich poukázek hledá možnost zřízení elektronických karet. Nepřenosné elektronické peněženky bych viděla jako nejlepší řešení. Je ale otázka, jaké by byly náklady na jejich výrobu a zda by je obec chtěla platit.