K tragické události došlo ve čtvrtek odpoledne v kolínské ulici U Hájku. Jak jsme již uváděli, argentinská doga se dostala na sousední zahradu a tady napadla jednaosmdesáti­letého muže.

Může za chování psa vždy majitel? Hlasujte a diskutujte

Dcera napadenému přispěchala na pomoc, ale ani ona se neubránila. Podařilo se jí dostat zpátky do domu a zavolat pomoc.

Záchranáři transportovali zraněné do kolínské nemocnice, kde oba skončili na chirurgických sálech.

Majitel psa byl hned ve čtvrtek obviněn z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti, za který mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.Obvinění se nemění. „Podle zákona zůstává obvinění stejné,“ potvrdila mluvčí kolínské policie Jana Žďárská. Otázkou zůstává, jaká bude výše trestu.

Majitel psa se k případu odmítl vyjadřovat. „Nemám se s vámi vůbec o čem bavit,“ zahalekal zhruba pětapadesátiletý muž ze schodů domku v zahradě směrem k brance, kde visela cedule „pozor pes“. Ani po opakované výzvě k možnosti případ komentovat či projevit lítost se nevyjádřil. Podle sousedů v ulici výchovu svého psa příliš neřešil.

Odborníci i kynologové se přitom shodují, že důsledná výchova psa odmalička je bezpodmínečně nut­ná.

Odborníci: Takové zvíře vyžaduje pečlivou výchovu

„Problém není v plemenu argentinské dogy, ale vždy ve vedení daného psa. Obrovský problém vidím především v tom, že majitelé těchto velkých plemen často vůbec neabsolvují ani základní výcvik vedení psa,“ uvedla Alena Karbanová, výcvikářka ZKO Kolín – Sendražice a dvojnásobná účastnice MS ve výcviku rottweilerů. Ta naznačila i možnosti, jak podobným případům předcházet. „Významně by tomu pomohla vyhláška, ve které by každý majitel psa, jehož plemeno dosahuje příslušné velikosti a váhy, měl povinnost se zaevidovat a zaplatit si základní kurz vedení a socializace psa,“ řekla Karbanová.

I Roman Zelenka, chovatel argentinských dog a autor knížky o nich, jednoznačně tvrdí, že za své zvíře je v každém případě zodpovědný majitel. „Domnívám se, že každý chovatel by měl dopředu zvážit svoje možnosti. Kdo si pořídí psa, musí počítat s tím, že je třeba psa odmalička důsledně vychovávat,“ jednoznačně konstatoval Zelenka. Zároveň upozornil na to, že by se měl dostatečně využívat současný legislativní systém a dodal: „Když už se taková tragédie stala, je nutné případ vyšetřit a viníka exemplárně potrestat a ne všechny pejskaře házet do jednoho pytle.“

„Už jednou se stalo, že se jeho pes dostal na pozemek dalšího souseda, kde napadl a pokousal jejich zvíře,“ řekl zeť zraněného muže. Ani poté se chovatelův přístup nezměnil. Už v pátek byla nařízena pitva utraceného psa. Ta by měla vyloučit vzteklinu či jinou nemoc a prokázat míru jeho agresivity.

Jak situaci vidí poslanci

Jak celou situaci vidí poslanci zvolení do sněmovny za náš region? Není čas na iniciování změny zákona, který určuje podmínky pro chov psů?

Poslanec Ondřej Plašil by nekomplikoval život paušálně všem, kteří chovají psy, když jiná zvířata i téže rasy jsou naprosto bezproblémová. Vždy je to zodpovědností majitele. „V tomto případě majitel psa nezvládl, jsem pro důsledný postih a exemplární potrestání, takové, aby to bylo příkladem pro ostatní,“ dodal Plašil.

I poslanec Zdeněk Kotouš se domnívá, že za zvíře nese plnou odpovědnost jeho majitel. „Psa měl mít jeho majitel tak zajištěného, aby se nemohl dostat na cizí pozemek,“ řekl Kotouš. Aby se snížila pravděpodobnost, že se v budoucnu někde podobný případ zopakuje, byl by pro povinné evidence větších plemen psů a jejich docházku na cvičiště.

Ani europoslanec Milan Cabrnoch názorově nevybočuje: „Je to jednoznačně zodpovědnost majitele psa. Nejsem specialistou na problematiku chovu psů, ale už před nějakou dobou proběhla v českém parlamentu diskuze na téma zpřísnění regulace chovu některých plemen,“ připomněl.(dz)