„Abych mohl třeba orodovat za zvýšení rozpočtu ministerstva obrany v příštím roce, tak ale považuju za logické, že musím vykázat nějaké zefektivnění toho hospodaření už v tomhle roce. Je to provázané," řekl Stropnický.

Rezervy jsou

Šetřit chce například dalším prodejem nepotřebného armádního majetku. Rád bych také prověřil smlouvy na IT zakázky nebo potřebnost externích právních služeb. „Ten aparát, celkové hospodaření ministerstva, tak ty rezervy jsou," uvedl Stropnický.

Podle něj obranu „nezdobí" nakupování vojenské techniky a skandály, které s akvizicemi souvisejí. „A to určitě bude jedna z hlavních věcí, na kterou se nové vedení bude muset zaměřit," dodal Stropnický.

Nesplněné cíle

Pochválil naopak armádní bílou knihu, kterou připravil tým někdejšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Jedná se o kvalitní koncepci, z níž se však některé věci nepodařilo zavést v původně předpokládaných termínech, zdůraznil. Naplňování dosud nesplněných cílů bílé knihy podle něj bude vyžadovat investice do armády.

Stropnický půjde ve středu odpoledne na Pražský hrad, kde ho čeká zhruba hodinová audience u prezidenta Miloše Zemana. Nejvýše postavený politik se přitom netají svými výhradami k odborné způsobilosti kandidáta vést ministerstvo obrany. Stropnický je spíše známý jako herec, působil ale i na ministerstvu zahraničí a v diplomacii. Na schůzku s prezident se prý nijak zvlášť nepřipravoval. „Rozhodně tam nejdu složit nějaký test. Já to beru jako pohovor s hlavou státu a svým způsobem se na to vlastně těším," řekl ČTK Stropnický.

Zeman nesouhlasí se všemi kandidáty

Prezident dopředu avizoval, že nemusí jmenovat ministrem každého kandidáta, kterého mu navrhne designovaný předseda vlády Bohuslav Sobotka. Předseda vznikající vlády ale míní, že Zeman jím navržená jména do vlády jmenuje.

Ministerstvo obrany se v posledních letech vyrovnávalo s vládními rozpočtovými škrty. Úřad by měl letos hospodařit s výdaji téměř 43 miliard korun. Armáda by přitom podle některých svých představitelů měla mít rozpočet o zhruba 12 miliard vyšší.