Na to, že strážníci zřejmě nemají právo tento přestupek pokutovat, upozornil před půl rokem ombudsman. Podle aktuálního stanoviska ministerstva dopravy by mohli mít lidé nárok i na vrácení peněz za pokutu, a to až pět let zpětně. Informovala o tom dnes Česká televize.

Ministerstvo dopravy rozesílá všem krajským úřadů dokument, v němž je uvedeno, že městští strážníci nemůžou za jízdu na červenou pokuty vybírat. To může jen státní policie a správní orgán. "Uložení blokové pokuty za průjezd křižovatky na červenou městskou policií je v tomto případě nicotným aktem a zákon zde nezná promlčecí lhůtu," řekl ČT mluvčí ministerstva dopravy Marek Illiaš.

To nyní podle ČT znamená, že o zrušení trestu můžou požádat stovky řidičů, a to minimálně za posledních pět let. Od roku 2006 totiž platí nový správní řád, který upravil pravomoci strážníků. Ti mohou pokutovat řidiče za špatné parkování, rychlou jízdu nebo porušení zákazu vjezdu. O jízdě na červenou se ve správním řádu nic nepíše, uvedla televize.

Městští strážníci se brání tím, že pokuty vybírají oprávněně. Světelná signalizace je podle nich místní úprava a zakazuje vjezd do míst, která jsou za semaforem.

Například jen v Praze dali podle ČT městští strážníci pokutu za jízdu na červenou za posledních pět let více než sedmi tisícům řidičů. Pokud by všichni žádali zrušení trestu a vrácení peněz, pražský magistrát by jim musel vyplatit více než 18 milionů korun, uvedla televize. Pražský magistrát teď čeká na stanovisko právníků, zda peníze za pokuty vracet.